Udivuje vás, jak si osmnáctiletý kluk ze Třebíče rychle zvyká na hokejovou extraligu.

Gólmanský mega talent Pardubic KAREL VEJMELKA (18) chytal potřetí za sebou od začátku a naposledy proti Kometě málem vyčapal nulu. Vedl si senzačně. „Většinu střel jsem viděl, neměl jsem s nimi větší problém," ukázal při rozhovoru stejný klid jako v bráně. Nevypadl z něj jediný puk, lapačkou suverénně krotil jednu střelu za druhou. Zářil.Jeho podíl na výhře 4:1? Extrémní.
Studenta gymnázia začíná být v rodné Třebíči pomalu škoda. Nemocný Robert Kristan aby se klepal o neotřesitelnou pozici pardubické jedničky

Není na čase si hledat v Pardubicích bydlení a přesídlit se sem natrvalo?
(usměje se) Nějaké bydlení tady mám, takže není problém. Se školou je to taky v pohodě, dělám ji individuálně, nemusím to řešit a všechno může zůstat, jak je.

Mrzí, že jste proti Kometě nakonec nevychytal nulu?

Mrzí, ale ten výsledek mohl být klidně i opačně, takže hlavní jsou tři body. Věděli jsme, že Brno bude hodně těžkým soupeřem, což se taky potvrdilo. Všichni jsme moc rádi, že jsme to zvládli.

V zápase jste třeba zlikvidoval nájezd Petra Tona. Byl to váš největší zážitek?

Že na mě jede on, jsem zjistil až na poslední chvíli. Nebylo ani moc času na přemýšlení. Zkoušel to na mezi nohy, já to chytil trochu se štěstím, podařilo se mi sklapnout betony.

Nebyl jste zklamaný, že na vás nevytáhl svůj bekhendový blafák?

(usměje se) Hlavně jsem byl rád, že jsem to chytil, takže o tom jsem pak vůbec nepřemýšlel.

Daří se vám, chytáte extraligu. Přebolelo díky tomu zklamání, že jste na poslední chvíli vypadl z nominace pro MS do 20 let?
Asi jo. Nejdřív jsem byl trochu zklamaný. Ale když jsem dostal šanci zase tady, říkal jsem si, že je to i lepší, než sedět v Americe na lavičce.

Poslechněte, není divné, že jako jediný gólman z nominované čtyřky jste měl zkušenosti z extraligou dospělých a stejně vás nevzali?
Nevím, nemohu to moc posuzovat, tohle je na trenérech, Snažím se chytat pořád stejně. Třeba to dopadne příští rok.

Říkal vám trenér Přerost, proč nakonec vsadil na jiné koně?
Konkrétně ne. Jenom říkal, že já ze čtyřky vypadnu, takže jsem odjel domů. Prakticky vzápětí mi volal z Pardubic Dušan Salfický, že budu chytat tady, což mi zlepšilo náladu.

A co bude dál, až se uzdraví Robert Kristan?

Uvidíme, jak dlouho bude ještě mimo. Třeba dostanu příležitost i v dalším kalendářním roce. Ale myslím, že dlouho už v bráně nebudu.

Jste tedy smířen s tím, že Kristan je jednička?
To je jasné. Já se snažím podávat výkony, jako kdybych chytal v juniorce. Do každého zápasu jdu stejně, nepřemýšlím, jestli budu chytat příště.

Když v závěru hrála Kometa power play, v juniorce byste zkusil dát přes celé hřiště gól, ne?
(usměje se) Malinko jsem o tom přemýšlel, v hlavě to bylo. Šance se naskytla, jenže když jsem tam puk u brány zastavoval, trochu mi utekl. Měl jsem nakonec trochu respekt. Třeba příště.

Zdeněk Venera, trenér Pardubic, o Karlu Vejmelkovi: „Kdykoliv za nás nastoupil, podal výborný výkon. Je to vysoký brankář, kterého je plná branka. Do extraligové branky šel poprvé, když jsme prohráli popáté za sebou v Plzni, kde jsme podali velmi špatný výkon. Byla potřeba udělat nějaký šok, já po Plzni docela blbě spal a jedna z věcí, co mě napadla, bylo, že půjde do branky mladý gólman. Zase takový risk to ale nebyl, věděli jsme, že Karel drží juniorku, dařilo se mu i v prvoligové Třebíči. Premiéru s Litvínovem zvládl. My máme teď trochu štěstí, že ho nakonec nevzali na MS do 20 let do Kanady. Teď chytá extraligu, což mu může nakonec dát i víc, než aby tam seděl na lavičce. Když ho vidím v bráně, vyzařuje z něj klid a jistota a ta se přenáší na mužstvo. Pro pardubický hokej je jedině dobře, že takový gólman tady je."