V play off většinou platí: čí brankář má lepší fazónu, ten tým může střílet z kanónu. Gólman ve formě, rovná se postup.

Kdo je na tom v semifinálové sérii mezi Pardubicemi a Libercem nejlépe?

Těžko soudit.

Ve dvou zápasech se představili všichni čtyři gólmani.

Žádné, že se kolem maskovaných mužů chodí po špičkách.

Rána a změna. Bez nějakých „cavyků“.

Za Pardubice začal sérii Dušan Salfický, v liberecké brance se představil Marek Pinc.

Bílí Tygři vyhráli 5:3. Pardubický asistent Ladislav Lubina na tiskové konferenci prohlašoval, že si je stejně jistý, že s kolegou Hynkem udělali dobře, když do brankoviště nečekaně vypustili veterána místo ve čtvrtfinále tolik kritizovaného Růžičky.

Pinc vypadal ve velké pohodě. Jak velí jeho zvyky, hodně hrál holí. Několikrát pomohl bekům, když zastavil prudce nahozený puk za branku.

Přesto ke druhému střetnutí šel mezi tyče Vošvrda. „Tahle změna mě ale nepřekvapila, čekal jsem ji,“ glosoval libereckou rošádu pardubický trenér Pavel Hynek.

Severočeši totiž už stejný kousek udělali ve čtvrtfinále proti Budějovicím. Pinc vychytal nulu a příště střely likvidoval mohutný Vošvrda. Tehdy tah vyšel, Bílí Tygři zvítězili 3:1. V Pardubicích to kouči Kalousovi příliš neklaplo. Jeho tým druhý duel prohrál 2:4.

Že taková praxe brankářům nevoní, je jasné. „Děláme jenom svoji práci. Řeknou nám jdeš chytat, tak jdeme chytat. Musíme být připraveni kdykoliv,“ hlesl Tomáš Vošvrda.

Kdo v brance začne, se v Liberci ví vždy den předem. „Prostě se nám oznámí, kdo jde do brány a takhle to vezmeme. Snažíme se na to připravit a pomoci týmu,“ doplnil Vošvrda.

A jak si vysvětluje, že po vítězném utkání se brankář v play off mění? „Bez komentáře,“ zavrtěl jenom hlavou.

Podobně stručný byl i pardubický kouč Hynek, když měl zhodnotit, jak se povedl tah se Salfickým, když na další utkání mazal do branky zase Růžička: „Otázku brankářů bych vůbec neotevíral.“

Kdo se v kleci objeví dnes? Pokud by za Pardubice nezačal Martin Růžička, byl by to šok. Bílé Tygry by měl jistit znovu Pinc. I když kdo ví. Play off je čas risků a překvapení.

Jak si brankářská čtveřice vedla

PARDUBICE

Dušan Salfický

 Že by vyhořel? Ne, to rozhodně ne. Co musel, to chytil a to je právě ten problém. Nic navíc nezlikvidoval. Pardubice s jeho nasazením Liberec nezaskočily. Bilance: prohra, inkasoval 5 gólů, úspěšnost zákroků 82,14 procenta.

Martin Růžička

 Triumfální návrat. Puk mu sice občas poskakoval před brankovištěm, ale skoro vždy si v ošemetné situaci poradil. Bilance: výhra, inkasoval 2 góly, úspěšnost zákroků, 94,59 procenta .

LIBEREC

Marek Pinc

 Díky jeho výletům za bránu se Pardubice tolik neusazovaly v útočné třetině, hodně nastřelených puků zastavil. Čisté svědomí neměl před třetím gólem. Zohorna ho procedil z velké dálky. Bilance: výhra, inkasoval 3 góly, úspěšnost zákroků 91,18 procent.

Tomáš Vošvrda

 Potvrdil svoji pověst, že je hodně silný dole. Jeho dlouhé nohy si většinou našly puk. Bilance: prohra, inkasoval 4 góly, úspěšnost zákroků 83,33 procenta.