Když vyslovíte před hokejisty Pardubic jméno Roman Málek, všichni zpozorní a začnou se ptát: zase on? Čtyřiatřicetiletý gólman straší Východočechy už deset let. Za tu dobu se proti perníkářům postavil v play off extraligy čtyřikrát a pokaždé triumfoval. A co víc. Vždycky se mu to podařilo v týmu, který nebyl v sérii favoritem.

Ve čtvrtfinále 2002 a finále 2003 vychytal vítězství Slavii, ve čtvrtfinále 2004 zase Plzni, v loňské sezoně se mu to podařilo v semifinále s Vítkovicemi. „Už je to spousta let. Každá série byla odlišná. Pokaždé to bylo jiné mužstvo, jiná sezona. Nevím, čím to bylo, že se mi proti nim takhle dařilo. Možná náhoda, možná štěstí,“ říká Málek.

Bývalého reprezentanta čeká pokračování letitého souboje, ve kterém má zatím jasně navrch. Dnes večer se začne psát díl pátý. Startuje totiž čtvrtfinálová bitva mezi Pardubicemi a Vítkovicemi. „Těším se moc. Uvítal jsem delší přestávku po konci základní části. Měli jsme možnost si odpočinout a kvalitně potrénovat,“ vykládá Málek.

Klíčovou postavu vicemistra už svrbí ruce. „Až se ve čtvrtek ráno probudím, budu vědět, že začíná play off,“ tvrdí Málek, pro kterého je důležitá nejen příprava na ledě s týmem. „Vím, že nemůžu chodit na nákupy a pouštět se na dlouhé pochody, které by mě mohly vyčerpat.“

Málek dobře ví, že je pro tým nepostradatelný, proto v přípravě nic nepodceňuje. Jak po fyzické, tak i psychické stránce. „Soustředění, péče o zdraví a fyzička, to všechno je teď strašně důležité a je potřeba si to hlídat. Dva zápasy play off ve dvou dnech jsou vždy hodně náročné,“ podotýká Málek, kterého čeká převalování v posteli.

„Po takových zápasech špatně spím, přitom je třeba se hned začít připravovat na nový den a další zápas. To je ale play off. Člověk se ráno vzbudí a začne ho mrazit, protože dobře ví, že není důležitý průběh zápasu, kolik dostane gólů a jaký bude výsledek. Počítá se jen a pouze bod za vyhraný zápas,“ upozorňuje Málek.

Na Pardubice si věří, očekává však tuhou bitvu. „Mají výborné mužstvo, vždyť postoupili ze třetího místa. Mají vyrovnaný tým, který je silný jak ve hře dopředu, tak také dozadu. Kvalita jim nechybí ani v brance,“ hlásí Málek. „Mají navíc výborné diváky, kteří dokážou hnát tým dopředu a zároveň vytvořit tlak na rozhodčí.“

O to víc pak těší úspěch na pardubickém ledě. „Když tam vyhrajete, je to o to příjemnější,“ přiznává Málek. Že začíná série na východě Čech? To mu nevadí. Naopak. „Beru to tak, že pokud tam vyhrajeme, tak se z toho stane naše výhoda. Možná se mi bude na úvod série chytat venku lépe,“ přemítá Málek.

K vyřazovacím bojům neodmyslitelně patří také různé rituály. Ve Vítkovicích nic speciálního nevymysleli, klasicky se jen odloží holicí strojky a žiletky. „Na ničem zvláštním jsme se nedohodli a myslím, že kromě zákazu holení nic jiného nebude. Já se právě oholil a doufám, že ze mě bude Krakonoš,“ usmívá se Málek.

Málek versus Pardubice 4:0

2002 čtvrtfinále: Slavia Pardubice 4:2 (4:2, 1:4, 3:2, 1:0, 2:5, 3:1)

2003 finále: Slavia Pardubice 4:3 (0:1, 4:2, 5:4 pp, 2:0, 3:4 pp., 1:5, 1:0)

2004 čtvrtfinále: Plzeň Pardubice 4:3 (3:6, 2:5, 4:2, 6:2, 2:5, 3:1, 5:1)

2011 semifinále: Vítkovice Pardubice 4:1 (4:0, 2:3, 3:0, 3:2 pp, 3:2 sn)

Málek proti Pardubicím zápasy: 25. Výhry/prohry: 16/9. Čistá konta: 5. Zásahy: 838. Inkasované góly: 58. Průměr: 2,32. Úspěšnost zásahů: 93,53 %.

Málek v sezoně zápasy: 47. Výhry/prohry: 25/22. Čistá konta: 3. Zásahy: 1329. Inkasované góly: 123. Průměr: 2,70. Úspěšnost zásahů: 91,53 %.

„Nemálkuj“ čerta na zeď…

Pardubičtí fans berou na oficiálních klubových stránkách Málkovo prokletí s humorem…

radek67: Zaklet Málka bezovou hůlkou-kletbou Imperátus, jsem se pokoušel vloni já. Ale, až po druhém prohraném zápase doma jsem zjistil, že je naštíplá, a proto se to obrátilo proti nám.

fíma: Já si říkám, že zbytečně málkujete čerta na zeď.

karfik 17: Střída by měl udělat nějakou Málek voodoo panenku … ta by šla pane jo na odbyt :-)