Před rokem se čeští mladíci vytáhli. Na mistrovství světa hokejistů do 18 let zářili, přivezli stříbrnou medaili.

Teď přichází další úkol, stokrát těžší: Vybojované pozice udržet!

Momentálně je širší kádr na soustředění v Rokycanech, z nich se v neděli odjede přímo do dějiště šampionátu ve Švýcarsku. Konečná nominace by ale třem Východočechům neměla uniknout. Pardubice do reprezentace dodaly beka VOJTĚCHA BUDÍKA s útočníkem MICHAELEM ŠPAČKEM, Hradec Králové obránce FILIPA HRONKA.

„Herně je to letos podobné, ne-li lepší než vloni. Ale uvidíme. Určitě bych šestadevadesátky nevyvyšoval nad letošní ročník," říká k ambicím český kouč Jakub Petr.
Před rokem stál při stříbrném zázraku na lavičce, teď prožije mezi osmnáctiletými mládenci derniéru. Poslední mistrovství a posune se o kategorii výš ke „dvacítkám".

„Mistrovství bude vyrovnané, hranice mezi čtvrtfinálovým úspěchem a neúspěchem bude zase strašně tenká. Můžeme porazit každého, ale současně i s každým prohrát," varuje Petr.

Přesně o tom byly i poslední dva zápasy se Slováky. Česko v obou případech padlo 1:2 po nájezdech. „Ukázalo nám to hodně. Musíme víc střílet a chodit do branky. Opticky jsme byli lepší, ale když dáme ve dvou zápasech jenom dva góly, je to hodně málo," mrzelo Vojtěcha Budíka.

Osa týmu? Pardubický Michael Špaček by měl tvořit páteř nové úspěšné party s chomutovským Davidem Kašem, kladenským brankářem Danielem Vladařem a zámořskou úderkou Jakub Zbořil, plus Pavel Zacha.
Beci Budík s Hronkem? Ti se chystají na svůj první velký turnaj. Pojí je podobný osud. Nic nedostali zadarmo.

Stačilo pár jiných rozhodnutí, možná i trochu víc smůly a žádný hokej teď vůbec nehráli.

Filip Hronek měl před lety v Hradci docela namále. Když přecházel z osmé třídy do mladšího dorostu, útočníků v týmu bylo hodně a on do dalších plánů moc nezapadal.

„Vždycky byl spíš malinký, slaboučký… Vím, že trenéři, co v klubu působili dříve, o něj zájem neměli," potvrzuje Tomáš Martinec, šéftrenér sportovního centra mládeže v Hradci Králové.
Nemáš fleka? Hraješ beka!

Hronek nakonec v týmu zůstal, jen se přesunul dozadu. „Naštěstí se ho podařilo udržet. Teď už taky vyrostl a zesílil," spokojeně se usmívá Martinec.
Přesun směr defenzivní linie mladému hokejistovi nakonec dost pomohl. „Odmalička hrál v útoku, takže má ofenzivní návyky a předpoklady hrát dopředu, tohle českým obráncům často dost chybí. Navíc je to hodně chytrý hráč. Výborně hraje přesilové situace, to je jeho další velká devíza," vypočítává Tomáš Martinec.

Jeho slova jen potvrzuje druhé finále extraligy mladšího dorostu. Hradec porazil Třinec 3:0. Kdo dal dva góly? Správně, kdysi nechtěný Hronek…
Problémy Vojtěcha Budíka jsou mnohem čerstvější.

Na začátku sezony řešil pořádně nepříjemný zdravotní průšvih: „Měl jsem přetížený sval, říká se tomu skokanské koleno. Byl jsem asi u pěti doktorů, každý měl jiný názor. S tátou jsme byli hodně nervozní, že nehraju. Jsem teď strašně rád, že jsem zpátky," vzpomíná na neveselé chvíle.

Cítil bolest, přes kterou hokej hrát nešlo. „Dostal mě z toho pan doktor Neumann. Dával mi lasery, různé masti, chodil jsem cvičit… Nakonec se všechno časem zlepšilo," děkuje na dálku pardubický obránce.

Pozvánka na poslední kemp před světovým šampionátem? Jakoby přišla za odměnu. „Všichni doma jsou strašně šťastní, tohle je dárek pro celou rodinu a všechny lidi, co mě podporují. Pro mě je to splněný sen. Budeme se ve Švýcarsku snažit udělat nějaký velký výsledek," nechce se Vojtěch Budík vracet na konci dubna domů jen s taškou plnou propocených věcí.

Rád by si přivezl i něco na krku…

Prvním cílem mladých východočeských beků je, aby v mužstvu přežili do neděle. „Všechno bude záležet na tom, kteří kluci z Ameriky na MS nakonec pojedou, konkurence je v týmu veliká, ale co jsem s trenéry mluvil, Filip Hronek má velkou šanci jet," věří Tomáš Martinec. Pardubický kolega Budík je na tom podobně.