Revoluce většinou znamená krev, bolest  a hlavně dost nejistý výsledek. Tahle je jiná.

Pardubická hokejová revoluce přináší radost. „Pojišťováci" se vyšvihli na první místo extraligy, což Česko už pár let nezažilo. Jak už to u slavných říjnových revolucí bývá, začala v jiném měsíci. Ne, žádný listopad a žádný křižník Aurora. Rozjela se v září a pokyn k ní dal výstřel maršála Václava Benáka. Dělovka nejproduktivnějšího beka extraligy porazila v derby Hradec Králové a odstartovala čtyřzápasovou vítěznou šňůru. Pardubice v čele trůní sice jenom díky lepšímu skóre. Ale  špice je jejich a tečka. Proč? Deník dal dohromady pět hlavních důvodů.

1. Trenér
Klidně mu dejte do ruky 25 chlapů z Jamajky, co nikdy neviděli led, nechte ho pracovat a on se s nimi dostane do extraligového finále.
Zdeněk Venera holt umí. Všude, kde byl, měl úspěch. Se Zlínem, Karlovými Vary i Kometou Brno hrál o zlato.
V Pardubicích se sice fanoušci děsili, že je bude nudit ohavným betonem, ale báli se zbytečně.
Klidně povolí útočnou uzdu, hra jeho týmu baví. Vítězné nerváky s Libercem nebo v Plzni byly luxusní podívanou.
Má velký cit pro složení ofenzivních formací. Trenérovi skvěle vyšla sázka na druhý útok s Jiřím Cetkovským, Tomášem Zohornou a Tomášem Noskem. Jakmile začal zářit Radoslav Tybor, okamžitě ho posunul sestavou nahoru.
Správný je i Venerův přístup. Jakmile před ním něco začnete chválit, sklopí oči, mávne rukou a prohodí: „Ale vždyť je jenom začátek sezony."

2. Přesilovky
Nejlepší hru v početní výhodě má Sparta. A potom? Pardubice. Využití necelých 21% je hodně slušné číslo.
Všimli jste si hlavního rozdílu? Ubylo kudrlinek, hráči se mnohem víc tlačí do brány a hrnou tam jeden puk za druhým. Minulý rok bez Davida Krejčího bolest, teď  zbraň.
Velké kouzlo spočívá v tom, že Venera má k dispozici dvě vynikající přesilovkové lajny. V první děsí na modré Petr Sýkora, ve druhé dělá rotyku před brankou lamželezo Jiří Cetkovský. A jen tak na okraj, vzpomínáte na Mojmíra Trličíka a Pavla Hynka? Ti hromotluka absolutně nedovedli využít…

3. Vyrovnané lajny
Velká síla. Spoutáte Petra Sýkoru? Zlomí vás druhá Noskova řada. Dáte si pozor i na ně? Tak pak vás vyškolí Robert Kousal s Lukášem Radilem, případně předvede bleskový útok Radoslav Tybor.
Všechny čtyři lajny jsou dopředu hodně silné, všechny mohou rozhodnout zápas.
Pravda, Pardubice nejsou Eva a Vašek, tahle kapela nebude vyhrávat pořád. Přijdou porážky. Ale až začne slabší období, tak se ve dvanáctce útočníků najde nějaký nový tahoun, co ho ukončí.

4. Parta
„Je jedno, kdo dává góly, hlavní je, že máme body," tahle věta zní z kabiny unisono. Josef Marha, Jan Starý, Petr Sýkora… Všichni vám řeknou to samé. A nejsou to jen sladké řečičky pro mikrofony a diktafony. Na tréninku vidíte, že v týmu to prostě klape.
Legrácky, vtípky, ústa od ucha k uchu… Takhle vypadá pohoda. „Hlavní nejsou hvězdy, ale parta. Ta někdy znamená víc než jména," vykládal před startem sezony Zdeněk Venera. Co dodat? Že měl pravdu.

5. Nenápadní dělníci
Nejsou produktivní, ale nešlo by to bez nich. Jiří Vašíček nemá ani bod, Aleš Píša jen dva. Ale tihle beci září vzadu. Vašíček při oslabení obětavě lehá do každé přihrávky i střely, co jde kolem branky, Píša rozdává hodně hitů a září v kolonce zblokovaných střel. Loňské časy dobrodruha Gawryletze jsou pryč. Uf, díky Bohu!

Dušan SalfickýLUXUSNÍ VÍNO Z ARCHIVU
DUŠAN SALFICKÝ, brankář

Před dvaceti lety si zachytal v derby proti Hradci Králové a trápil ho i teď. Že je mu 41? To neřešte, tenhle pán v letech je jistou oporou. Kdo ví, kolik sezon ho budeme ještě v pardubické brance vídat… A ještě jedna zpráva na závěr: neodsuzujte ani Martina Růžičku. Že dostal jeden pitomý gól v Plzni? Ale od začátku sezony předvedl mraky dobrých zákroků. Jedna šmudla ze středního pásma nemůže jeho senzační začátek vymazat.
Statistiky – 3 zápasy, 3 výhry, úspěšnost 92,66%: Jeho bilance je skvostná. Když se postavil do branky, Pardubice vždycky vyhrály.

PARDUBICKÝ DUSTIN HOFFMAN
VÁCLAV BENÁK, obránce
První sezonu měl v Pardubicích slušnou, druhou úžasnou a současná třetí? Docházejí slova. Malý bek dovede dávat klíčové góly, táhne celý tým.
Statistiky – 10 zápasů, 9 bodů (4+5): Nezapomenutelné chvíle? V Brně vyrovnal v čase 59:59, rozhodl derby s Hradcem. Víc není třeba dodávat.

HRAČIČKA
ROBERT KOUSAL, útočník
Žádný fouňa s nosem nahoře, obyčejný kluk, který se zlepšuje v každém zápase. Má nesmírně šikovné ruce.
Statistiky – 10 zápasů, 8 bodů (4+4): Nabíjí i střílí. Ve Vítkovicích dal dva góly.

PRAVÉ KŘÍDLO S POVOLENÍM ZABÍJETPetr Sýkora
PETR SÝKORA, útočník
Když svůj metrák rozhýbe, nezastaví ho v extralize nikdo. Vyprávět by o tom mohli v Plzni, v minulém kole třikrát frnknul a dal dva góly, třetí nepřidal jenom proto, že ho Radek Duda sekl při zakončení přes ruce.  Jeho mordy se všichni tak bojí, že při přesilovce už k němu jeden hráč preventivně vystupuje, aby Sýkorovi znemožnil pálit. On si pak uleví, že práskne dvířky od střídačky, ale v dalším střídání jde znovu nažhavený na led.
Statistiky – 10 zápasů, 10 bodů (6+4): Musí si připadat jako prezident USA Barack Obama, ať se hne na ledě kamkoliv, všude má bodyguarda. Proto jsou jeho čísla famózní.

EXTRÉMNĚ ŠIKOVNÝ DRZOUN
Tomáš Zohorna, útočník
Je to tady. Potichu dostal šanci ukázat naplno svůj potenciál, na ledě tráví skoro 19 minut, už se nešmudlá nikde ve čtvrté řadě a opravu válí. Má skvělou přihrávku, výborně vidí svoje kumpány z útoku a přidává i docela dost práce dozadu. S Jiřím Cetkovským a Tomášem Noskem si sedli znamenitě. Zohorna má navíc v sobě trochu z Daniela Rákose, na ledě hodně mluví. Jestli bude v rozjetém tempu pokračovat, má před sebou životní sezonu.
Statistiky – 10 zápasů, 10 bodů (4+6): Říkejte mu krotitel Tygrů. Se svými parťáky Tomášem Noskem a Jiřím Cetkovským řídil popravu Liberce, připsal si tři body. ⋌Foto: 5x Deník/ L. Jeníček