Už jen dva dny, dvě noci a začne tuhá válka. Pardubice proti Brnu. Čechy proti Moravě. Nejsledovanější finále za poslední desetiletí startuje už v pondělí. Začíná série snů, na kterou se bude vzpomínat i po letech.

Zapomeňte na vládní krizi, na směšné postavy z jedné pražské soudní síně. Radši si obalte nervy a užívejte si hokejové divadlo. Připravte se, tahle show bude stát za to. Titulový střet týmů s nejmasovější podporou fanoušků beznadějně vyprodá ČEZ Arenu v Pardubicích, lístky okolo pěti stovek šly na dračku. V Brně se začne prodávat cenné zboží v úterý, možná už teď se tam tvoří fronta. Zájem je obrovský a mnohonásobně převyšuje kapacitu obou arén.

Nadšení v obou městech cítí i samotní aktéři. Téma v okolí Pardubic a Brna je jasné: hokejové finále.
„Myslím, že jiné starosti nikdo nemá,“ usmál se druhý pardubický trenér Ladislav Lubina. Moc dobře zná báječnou kulisu na obou stadionech, vždyť loni vedl, i když neúspěšně, právě Kometu. „Dovedu si představit, co se tam děje. Ve finále je po dlouhých letech,“ říká.
Přesně po jednačtyřiceti letech. I proto je brněnská touha nezničitelná. „Víme, jakou máme sílu,“ prohlašuje klíčový útočník Komety Tomáš Svoboda. K němu se přidává i lídr kanadského bodování v play off Tomáš Divíšek. „Finále je nejvíc, co můžeme dokázat. A jestli oberu o titul Pardubice, je mi jedno. Hlavně když vyhrajeme.“

Jestliže si v Brně věří, nemějte strach, že v Pardubicích tomu není také tak. Tým Pavla Hynka se v play off dokázal vyhrabat z mnoha šlamastyk. Ve čtvrtfinále i semifinále prohrával 1:2 na zápasy, v prvním kole dokonce byly Vítkovice půl minuty od postupu, v kabině už lítaly špunty od šampaňského… Zbytečně.

Pardubice zvládly i kritickou chvíli. Mají sebevědomí, čtyři vyrovnané lajny, nezničitelného kapitána Koukala. To jsou jejich zbraně.
I proto jim věří ikony z hokejové branže. „Věřím Pardubicím. Jednoznačně. Jsou pro mě favoritem,“ řekl v rozhovoru pro Deník legendární brankář Dominik Hašek a architekt posledního titulu z roku 2010. „Mají v mužstvu individuality, ale zároveň všechny hráče pro kolektiv, proto jsou ve finále,“ soudí dvojnásobný vítěz Stanley Cupu.

Na stranu Pardubic se přidává i kapitán české reprezentace Tomáš Rolinek, který pamatuje jízdu za pohárem ve výlukové sezoně 2004/05.
„Bude to drama, ale vyhrají 4:3. V klubu musí panovat krásná atmosféra,“ zasní se. Tak ještě jednou. Hokejová řež začíná v pondělí a skončí nejpozději za čtrnáct dní.