Ušili na sebe pěknou lotrovinu. Jeden z nich, ten poražený, přinese druhý den do kabiny vítězného týmu snídani. Velké hokejové derby mezi Pardubicemi a Hradcem Králové má další téma. Obstará pohoštění pro rivala generální manažer Pardubic ONDŘEJ ŠEBEK, nebo hradecký boss ALEŠ KMONÍČEK?

„Věřím, že Ondra ponese snídani k nám. Jinak budu muset v neděli v noci něco vymyslet," culí se generální manažer Mountfieldu HK během dvojrozhovoru pro Deník, který se uskutečnil v kanceláři šéfa Pardubic.

Jak se cítíte na nepřátelské půdě, pane Kmoníčku?
(směje se) Pardubice pro mě nejsou nepřátelskou půdou. Máme mezi sebou korektní vztahy, proto se tady cítím jako všude jinde.

Copak není znát, že se blíží ostře sledované derby?

Šebek: Jsme rádi, že to veřejnost mnohem víc sleduje, jsme rádi za atmosféru, která jistě bude derby předcházet a bude ji provázet i během utkání.  Ale pro nás to musí být ze sportovního hlediska utkání jako každé jiné během sezony.

Uzavřeli jste mezi sebou nějakou sázku?

Kmoníček: Ondra přišel s nápadem, který jsem ihned podpořil.
Šebek: Domluvili jsme se, že manažer poraženého mužstva druhý den, tedy v pondělí, přinese v devět hodin ráno do kabiny vítězného celku snídani pro celý tým.

Copak se bude podávat?

Kmoníček: Nepřemýšlím nad tím, protože věřím, že Ondra přinese snídani k nám. (oba se smějí) Pokud to bude obráceně,  tak budu muset v neděli v noci něco vymyslet.

Snídaně pro zhruba pětadvacet hladových chlapů dá zabrat. Zaměstnáte při přípravě i rodinné příslušníky?

Kmoníček: To ne. Od sedmi hodin jsou otevřené obchody. S tím si nějak poradím.
Šebek: Nemyslím, že by manželka chtěla dělat v noci snídani. (rozesměje se)

Ještě k tomu pro Hradec, že?
Šebek: To by mi neprošlo.
Kmoníček: Mně taky ne. Vzhledem k tomu, co v posledních dnech prožívá, tak, abych přišel domů s tím, aby něco vařila… To by mně dala.

Nebylo by lepší sázku vyšperkovat tím, že poražený manažer by musel snídani kompletně nachystat sám? V obchodu dokáže nakupovat každý…
Kmoníček: Ale já na to nemám čas. Ani to neumím! Spíš to koupím.
Šebek: Pánové, to by ani nebylo v lidských silách. Máme svých starostí a závazků dost.

Jak moc si před derby věříte?

Šebek: Věříme si. Zatím hrajeme dobře. I když jsme v úterý prohráli se Zlínem, tak naše výkony jsou slušné. Na druhou stranu máme respekt k Hradci, který zvládl start do sezony výborně.
Kmoníček: Odpovím podobně. Do derby půjdeme s respektem k Pardubicím, ale zase se sebevědomím, které jsme nasbírali v posledních zápasech. Budeme hrát svoji hru, svůj hokej a chtít vyhrát. Doufám, že i atmosféra podpoří toto výjimečné utkání a že to pro nás dobře dopadne.

Vy jste pardubický rodák a teď povedete Hradec do bitvy proti nesmiřitelnému rivalovi. Jaké to je být v roli nepřítele?
Kmoníček: Jako Pardubák se cítím, Pardubice mám rád, ale po pracovní stránce mě více než stoprocentně zajímá  Hradec Králové. Pojedu sem jako manažer, který chce vyhrát a Pardubice porazit.

Myslíte, že fanoušci dokážou atmosféru derby výrazně přiživit? Nebo třeba osoba Jaroslava Kudrny? Že se ze zápasů stane nelítostná válka?
Kmoníček: Ze své pozice to neovlivním, ale my se budeme snažit hrát fair play. Jestli to bude vyhecované a hráči po sobě půjdou, tak je na trenérech, aby situaci uklidnili. Doufám, že se fanoušci budou bavit a uvidí výborný hokej.

Před dvaceti lety se jedno z derby nedohrálo. Nemůže se něco podobného přihodit i nyní?

Šebek: Moc dobře si na to pamatuji. Specifikum tehdejších derby bylo v tom, že půlka hradeckého mužstva byla složená z hráčů, kteří měli pardubickou minulost. Teď  je situace jiná, víc to prožívají diváci než samotní hráči. Jistě, bude na ně větší tlak, ale momentálně není mezi mužstvy smítko nevraživosti. Nevidím problém, který by měl vést k předčasnému konci utkání.
Kmoníček: Souhlasím. Základ našeho mančaftu je z Budějovic a s Pardubicemi měli naši kluci stejný vztah jako s ostatními dvanácti týmy extraligy. Podle mě to vyhrocené nebude. Jarda Kudrna k regionu vztah má, ano. Ale ten se určitě hlavně teď na začátku soustředí na svůj výkon.

Ale každý takový hráč může atmosféru vyšponovat, nemyslíte?
Kmoníček: Hráči jsou profíci, doufám, že se to hrotit nebude, moje snaha rozhodně tohle není. Z části si už možná přeji, aby byl zápas za námi. Je správné, že je kolem humbuk. Ale je to jenom hokej, ať zvítězí ten lepší.

Dovedete si představit, že by během sezony došlo mezi Pardubicemi a Hradcem na nějakou hráčskou výměnu?

Šebek: Může se to stát, je to úplně ta samá pravděpodobnost jako s Kladnem, Litvínovem a ostatními celky. Pokud by oba týmy došly k názoru, že potřebují změnu, tak se tahle varianta nabízí třeba i z pohledu životního komfortu hráčů. Ale je začátek sezony, oba celky hrají dobře, takže teď to rozhodně není téma.

Takže žádné vztahy jako mezi fotbalovými obry Realem Madrid a Barcelonou, mezi kterými se prostě nepřestupuje?

Šebek: Nevidím to tak.
Kmoníček: Já taky ne. Spolupracovali jsme spolu už v době, kdy u nás byla první liga. A teď je v Pardubicích náš hráč Zdeněk Čáp. Beru to úplně normálně. Nejlepší hráče si určitě měnit nebudeme. Ale kdyby to mělo pozitivní význam pro obě mužstva, nevidím důvod, proč by se něco takového stát nemohlo.

Ale tohle bude platit jen do prvního derby, ne?
Kmoníček: Myslím, že ne (usmívá se). Nevím, co by se muselo stát, aby to bylo jinak.

Vypíšete pro mužstvo nějaké speciální prémie?
Kmoníček: Já půjdu do kabiny a hráčům řeknu, že když vyhrají, přinese jim Ondra Šebek snídani (usmívá se). Tohle je dobrá motivace. Hráči jinak mají svoje smlouvy, nic zvláštního vypisovat nebudeme.
Šebek: U nás je to podobné.

Je pravda, že snídaně od soupeře by mohla být dobrou třešinkou na dortu…
Kmoníček: Taky si myslím. Ale doufám, že nikam nepůjdu. I když mojí výhodou je, že to mám případně po cestě do práce. Ale tím to končí (rozesměje se).