Tři hráči, tři příběhy, tři cesty, jak si splnit sen a dostat se do zámořské NHL.

Brankář Karel Vejmelka (19 let), obránce Jakub Nakládal (27) a útočník Michael Špaček (18) za sebou mají nováčkovské kempy.
Jaké mají šance se prokousat do nejlepší hokejové ligy na světě? Nejstarší z nich velkou. Dva mladíci jsou teprve na začátku cesty.

1. příběh – Calgary: Nakládal si jel osahat město.
Na nováčkovském kempu Calgary Flames obránce Jakub Nakládal působil, jako když do záhonu šlechtěných jahod vysadíte meruňku.
Vymykal se. Jeho spoluhráčům bylo sotva dvacet, on byl klidně o devět let starší.

Na kempu měl pokoj s talentovaným českým útočníkem Tomášem Šoustalem.

„Docela sranda, jemu je 18, mně 27, ale v pohodě. Když se podívám na moji angličtinu, připadá mi, že spíš on je můj táta, mluví lépe jak já," bral Nakládal všechno se svým klasickým nadhledem.
„Zvláštní to ale rozhodně bylo," dodal pro klubový televizní kanál. „Ale se scoutem a generálním manažerem jsme se domluvili, že tohle pro mě bude nejlepší. A já si to myslím taky, dál bych pak všechno mohl mít jednodušší. Viděl jsem město, poznal zázemí, bylo to hodně dobré rozhodnutí," pochvaloval si, že vyrazil mezi mladé vlčáky.

Na podzim by se totiž měl rvát o místo v prvním týmu. Teď si byl Kanadu hlavně osahat. Jemu hlavní mise teprve začne.

Situaci mu jen trochu komplikuje fakt, že Flames získali z Bostonu mladého obránce Dougieho Hamiltona a najednou je v sestavě zase o jedno místo méně. On ale stejně věří, že dres s ohnivým písmenem „C" oblékne: „Doufám. Doufám, že to vyjde. Vím, že to bude pořádná dřina, budu muset dál makat. Ale věřím, že šanci mám a snad se mi to povede."

Hnít na farmě? Chvilku by vydržel. Ale zůstat tam celou sezonu by byl pro pardubického odchovance, který poslední rok trávil ve Finsku, krok zpátky.

2. příběh – Winnipeg: Rána z první a gól. Špaček rozhodl.
Musíte na sebe nějak upoutat, tak zní ideální scénář na nováčkovském kempu. Michaelu Špačkovi se to povedlo dokonale.

Gólem rozhodl nejprestižnější událost celého soustředění. Na konci se vždycky hraje zápas a jeho družina vyhrála 6:5. Díky Špačkově ráně z první!
Týmovým scoutům a trenérům poslal jasný vzkaz: „Jsem tady, nebojím se klíčové role, počítejte se mnou."

Přesně tohle potřeboval. Winnipeg, který ho draftoval ve 4. kole, je prošpikovaný zajímavými mladíky.

Jen ti výjimeční dostanou šanci jednou nakouknout v dresu Jets do NHL. Nouzí o talent tady rozhodně netrpí. Buduje se nový tým, který by měl do města jednou přinést Stanley Cup.
Ano, takhle mluví kluboví šéfové.

Na nováčkovském kempu se třeba ukázal i brankář Connor Hellebuyck, jenž na jarním MS v Praze roztrhal českému národnímu týmu sen o bronzu. Nechyběl ani syn ďábla Clauda Lemieuxe Brendan, který má podobně nepříjemný styl jako slavný otec. První přikázání? Štvát a dávat góly.

Velkou hvězdou by se prý měl stát Dán Nikolaj Ehlers, loňská devítka draftu. „Neřekl bych, že jsem ukázal, co dovedu. Ale je to těžký, když tady máte dalších 39 kluků, kterým jde úplně o to samé," zlobil se Dán na sebe po kempu.
To Špaček se vytáhl. Gól, kterým rozhodl v natřískané tréninkové hale zápas, mu zajistil plusové body. Maličkost? Možná. Ale díky jednomu třepetajícímu se puku už není jen jedním z davu.

„Hodně jsem si z toho vzal, viděl jsem, jak kluci na sobě makají, aby se dostali do prvního týmu. A ta dřina vážně stojí za to," řekl Špaček po návratu z Ameriky.

Příští pondělí začne přípravu v Pardubicích. Jestli doma odehraje ještě jednu sezonu se ale teprve rozhodne. Jets hned po draftu říkali, že by ho chtěli mít za mořem, aby se jeden rok trochu otřískal v juniorce.
„Je to skvělý kluk, trochu jsme mu zkoušeli pomoci, aby se zlepšil v angličtině. Doufám, že vyrazí k nám," přeje si i jeho spoluhráč z kempu Nelson Nogier. Za oceánem by totiž nastupovali spolu za Red Deer Rebels ve WHL.

3. příběh – Nashville: Z Tater Vejmelka zamířil k Predátorům
Experti byli v prognózách, zda půjde na draft, skeptičtí. Sám tomu moc nevěřil, a tak v době volby talentů radši vyrazil brankář Karel Vejmelka s rodinou na dovolenou do Tater. Na co se stresovat…

„Moc jsem nepočítal, že si mě někdo vybere. Že to byl zrovna Nashville? Udělalo mi to velkou radost, už odmala jsem ho měl rád, líbil se mi jeho znak i barvy," vykládal mladý pardubický brankář.

Důkaz, že s ním Predators počítají? Hned ho pozvali na svůj kemp, který vrcholil o víkendu. Jeho cesta do NHL bude ale extrémní výšlap na osmitisícovku. Kam se na tenhle kopec hrabou Tatry.

Jasnou jedničkou týmu je jeden z nejlepších brankářů NHL Pekka Rinne a za ním číhá armáda talentovaných Evropanů. Příklad? Marek Mazanec, jenž si udělal jméno na farmě a má už za sebou i pár zápasů v NHL. A pak ti dva pekelní Finové… Janne Juvonen je jedničkou v Lahti, Juuse Saros dva roky řádil v Hämeenlinně, vloni kraloval na juniorském MS a letos se už i podíval na MS dospělých v Praze.

Jestli Vejmelka zůstane v Česku, tolik si elitní soutěž nezachytá. Na post gólmana číslo jedna Pardubice na jaře podepsaly znovu Slovince Roberta Kristana. Tak co dál?