Češi na draftu NHL
6. Pavel Zacha   New Jersey
13. Jakub Zbořil   Boston
48. Filip Chlapík   Ottawa
75. Daniel Vladař   Boston
108. Michael Špaček  Winnipeg
111. Aleš Stezka  Minnesota
128. David Kaše  Philadelphia
137. Dominik Simon   Pittsburgh
145. Karel Vejmelka  Nashville
174. Lukáš Jašek   Vancouver
208. Miroslav Svoboda  Edmonton

Kluby NHL si na víkendovém draftu zamluvily nejvíc českých hráčů za posledních 10 let.

Při volbě nejtalentovanějších hokejistů světa se dostalo i na dva hráče Pardubic. Jeden šel na řadu oproti očekáváním docela pozdě, druhý zase brzy.
Útočníka Michaela Špačka si jako 108. v pořadí zamluvili Winnipeg Jets. Brankáře Karla Vejmelku volil z pozice 145 Nashville Predators.

Špaček na Floridu odletěl s agentem Robertem Spálenkou a oba doufali, že by mohl jít na řadu klidně už ve druhém kole. Čekání se nakonec docela protáhlo. Winnipeg na něj ukázal na začátku druhé stovky v kole číslo čtyři. Útočník na sebe natáhl dres Jets, čepici a konečně si ulevil: „Mají mě."

Sám neměl před draftem oblíbený tým, kam by si přál zamířit. Hlavně chtěl, aby na něj někdo ukázal. „Mám velkou radost, že si měl Winnipeg vybral a budu dělat všechno pro to, abych se do NHL dostal. Vždycky bylo mým snem se do nejlepší ligy na světě probojovat," říkal zámořským novinářům, kteří mu neustále předhazovali Davida Krejčího, jemuž by se měl podle nich herně podobat. „Typově možná trochu ano. Doufám, že jednou budu úspěšný jako on," usmál se pardubický útočník.
I když po něm nesáhl žádný top tým NHL, má na výběr docela kliku.

Winnipeg pomalu staví úspěšné mužstvo. Navíc se v organizací nebojí mladíky hodit do vody, když na to už mají. „Myslím, že jsme na draftu přinesli do naší organizace docela dost zručnosti," liboval si generální manažer Kevin Cheveldayoff. Tím myslel u šikulu Špačka. V rozhovoru pak dál prohlásil, že by měl českého útočníka nejradši v příští sezoně v Americe, aby tam odehrál následující rok v juniorské lize.

„Mám na příští rok smlouvu v Pardubicích. Ale snad se povede nějak domluvit, abych mohl odejít už teď do Kanady," vychrlil ze sebe Špaček.
Karel Vejmelka na Floridu ani necestoval.

V jeho případě bylo velkým otazníkem, zda po něm vůbec někdo sáhne.

V extralize ukázal, že dospělý hokej zvládá v pohodě a roste z něj výjimečný brankář. Jenže třeba v nńominaci na MS20 ho kouč Přerost nepochopitelně přehlédl a brankář tím za mořem ztratil body. Nebyl tolik vidět.
Pozice číslo 145 je tak pro něj extrémně dobrá.

„Je to pro mě další obrovská motivace na sobe makat dál a ještě víc," řekl devatenáctiletý brankář pro pardubický web.

Výjimeční gólmani chodí na řadu často pozdě. Henrik Lundqvist jako 205., Pekka Rinne 258., Tim Thomas 217… Důvod? Zrají mnohem později a jejich vývoj se předvídá strašně obtížně.
Na rozdíl od Špačka se za moře nejspíš nevydá. Na farmě mají Predators plno. Do juniorky evropští gólmani nesmí. Příští rok by ale mohl vyrazit třeba na nějakou univerzitu v USA…
Dva pardubičtí mladíci právě nastoupili na dlouhou cestu do NHL.

Jak blízko mají Špaček a Vejmelka do NHL?Draft je super věc, znamená, že o vás za mořem vědí. Ale tím to taky hasne. Zdaleka neznamená, že když na vás nějaký klub ukáže, jste jednou nohou v NHL. Tahle cesta bude ještě plná nástrah, překážek a problémů.
Pardubický útočník Michael Špaček je pro Pardubice megatalent, první hokejista od dob Aleše Hemského, kterému sudičky nasypaly do jeho osudu 20 kilo extrémní šikovnosti.
Jenže to, že ho Jets vybrali až ve 4. kole, svědčí o jednom: tolik mu za mořem nevěří, byť hokejovým umem má na to, aby každého omráčil. Na draftu ukázal jeden svůj obrovský handicap – jazyk. Nenaučil se zatím anglicky. Hokejové umění má na vysoké úrovni, o tom se nemá smysl bavit. Chce teď odejít za oceán, což je v pořádku. Ale studiem angličtiny bude muset začít. I samotný Winnipeg chce, aby hrál příští rok juniorskou soutěž v Kanadě. Bez toho, aby rozuměl trenérovi, nebude mít ale šanci, aby se prosadil.
Jestli je dobře, že se vrátí zase mezi mladíky? Podle mě ano. Loňský extraligový ročník ukázal proč. Když se hraje na výsledek, najednou na mladíky není místo. Aby pak znovu hrál pět minut na zápas? To by nezlepšilo ani chlapíka s talentem Gretzkyho. Potřebuje se za mořem osamostatnit, chytit návyky. Tam se teprve ukáže, jestli na NHL jednoho dne bude mít, nebo ne.
Karel Vejmelka byl na draftu skrytý poklad. U něj je 5. kolo naopak velká výhra. Za nějaké tři roky může za moře vyrazit jako extraligová jednička, která překope zažité pořádky v brance Nashvillu. Že před ním jsou talentovaní mladíci Saros, plus Hellberg a navíc jasná jednička Rinne? Tenhle třebíčský pracant má hlavu stavěnou na to, aby si NHL zachytal. Jednou uvidíte…