Zbyněk Kusý do místního hokeje vstoupil v první polovině devadesátých let, později se třikrát radoval ze zisku extraligového titulu. O jeho osobě a blížícím se turnaji promluvili Dušan Salfický (předseda představenstva a generální manažer HC Dynamo Pardubice) a Ondřej Šebek (provozně-ekonomický manažer).

Jak se zrodil nápad, že nový turnaj spojíte se jménem Zbyňka Kusého?
Ondřej Šebek (OŠ): Diskutovali jsme o dvou tématech. Chtěli jsme uspořádat turnaj, který by zapadal do přípravy našeho týmu. Víme, že časté cestování je časově i finančně náročné. Proto jsme chtěli turnaj, který by vyhovoval našim potřebám. A zároveň je tu odkaz na Zbyňka Kusého, s nímž jsme oba s Dušanem spolupracovali, i když každý v jiné formě. Tímto jsme chtěli udělat tradici, která jeho jméno zafixuje do odkazu tohoto klubu.

Jaké byly první reakce uvnitř hokejového klubu?
Dušan Salfický (DS): Ještě to upřesním. Když jsme řešili, kolik týmů pozvat a podobně, tak Ondra přišel s myšlenkou, abychom udělali Memoriál Zbyňka Kusého. Jakmile ta věta dozněla, tak jsme věděli, že do toho půjdeme a něco takového připravíme. Začaly přípravy, aby vznikl důstojný turnaj pro Dynamo a hlavně Zbyňka. Nápad měl kladnou odezvu.

Zvolili jste formu zahraničních soupeřů. Jakým způsobem probíhala jejich volba?
DS: Chtěli jsme co nejatraktivnější soupeře, aby byl turnaj kvalitní. Byli jsme omezeni i termínově, jsou i jiné turnaje, dalším týmům začíná Liga mistrů. Oslovili jsme řadu evropských týmů, které by podle nás byly přínosem. Z nich jsme vybrali tyto tři týmy, které zároveň na nabídku rychle reagovaly. Začaly to řešit a chtěly k nám na turnaj přijet.
OŠ: Velkou roli hrály Dušanovy kontakty na zmíněné kluby. Dotazy soupeřů byly i na další účastníky. Třeba pro Vladivostok je v rámci přípravy na KHL kvalita soupeřů důležitá. Byli bychom schopni uspokojit více týmů. Máme čtyři týmy, uvidíme, jak se to osvědčí. Taky se ukáže, jak jsou zahraniční soupeři atraktivní pro diváky. Zájemců bylo více, jak z české, tak zahraniční scény.

Sami jste zmínili, že jste se Zbyňkem Kusým spolupracovali. Vzpomenete si ještě, při jaké příležitosti jste se potkali poprvé?
DS: To je těžká otázka (usmívá se). Vzpomínám si na to, když jsem byl ve Skutči, kde Zbyněk působil. To už je snad třicet let (směje se). To byla moje první zkušenost s ním. Pak jsme se postupem času potkávali tady v Pardubicích a taky u národního týmu. Právě on byl strůjcem toho, že jsem se v roce 2012 vrátil z Karlových Varů zpátky sem a mohl být u posledního titulu Pardubic. Zbyněk byl stále v určitých etapách u mojí hokejové kariéry.
OŠ: Já jsem tady v roce 1992 jako student managementu absolvoval v klubu pohovor na pozici v marketingovém týmu. V té době si Zbyněk budoval tým, který s ním bude spolupracovat. Jako jeden ze čtyř lidí jsem uspěl. I když jsme se pak profesně rozešli, tak jsem hrdý, že jsem po dlouhé období mohl být jedním z jeho nejbližších spolupracovníků.

Jaká s ním tedy byla spolupráce pohledem kolegy z kanceláře?
OŠ: Byl to vždy můj šéf. A náročný, určitě vizionář a tvůrce. Byl to maximalista, ale zároveň motivátor. Vytvořil si kolem sebe tým lidí, kteří šli stoprocentně jeho cestou. Ten se navíc moc neměnil.

Zbyněk Kusý začal na krajské úrovni, pak postupoval až k dospělé reprezentaci. Jak byl vnímán na úrovni národního týmu?
DS: Myslím, že velmi pozitivně. Jako na klubové úrovni byl Zbyněk vždy maximalista ve všech ohledech. Snažil se vytvořit co nejlepší podmínky pro hráče, proto si myslím, že kluci v kabině ho milovali. Chtěl jim zajistit pohodlí a klid na práci. Když to řeknu, tak Zbyněk šel někdy možná hlavou proti zdi, aby jim vyhověl. Kdekoliv akce byla, tak se snažil vytvořit co nejlepší podmínky.

Mezi pardubickými fanoušky byl oblíbený, čemuž samozřejmě pomohly i úspěšné sezony. Získal si je podle vás i tím, jak s nimi komunikoval?
OŠ: Je to tak, Zbyněk byl v tomto směru velmi aktivní. Honza Hrabal (manažer marketingu a PR) může potvrdit, že jsme byli jeden z prvních klubů, který pro tuto komunikaci využíval webové stránky. Na to Zbyněk velmi dbal, byla to součást jeho práce, která se mu vracela v té oblibě. Zbyněk si na své cestě udělal i řadu nepřátel, protože šel tvrdě za svým. Dá se říct, že v některých věcech byl kontroverzní osobou, ale mluví za něj výsledky. A ty jsou neoddiskutovatelné. Ať už tři tituly v Pardubicích nebo řada úspěchů českého hokeje v reprezentaci. Myslím, že nastal vhodný čas to připomenout.
DS: Vše má svůj vývoj, i Zbyněk se řadu věcí naučil. Jak zaznělo, Zbyňkova komunikace ven směrem k fanouškům byla otevřená. My nyní chceme jít svojí cestou, ale jsou samozřejmě i věci, které Zbyněk nastavil. Tou je třeba i otevřenost vůči veřejnosti. Myslím, že se snažíme touto cestou jít dál a vrátit důvěru fanoušků v pardubický klub.

Se jménem Zbyňka Kusého jsou spojeny další projekty jako přestavba haly. Jak vzpomínáte třeba na utkání pod širým nebem, které klub v roce 2011 uspořádal?
OŠ: Byl jsem členem organizačního týmu a mohu jen potvrdit, že Zbyněk byl v tomto úžasný. Věděl, že to chce. A překážky, kterých na cestě byla spousta, ho nezastavily. Management byl nastavený tak, že se v krátkém čase vše zvládlo. Byla to úspěšná akce, dodnes na ni vzpomínají nejen Pardubice. Byla to premiéra v českém hokeji.
DS: Pak se přidaly i další týmy, když zjistily, že se to dá v našich podmínkách udělat. Do té doby bylo nepředstavitelné, že by někdo udělal extraligový zápas pod širým nebem. Zbyněk to úspěšně ukázal, že i takto se dá hokej zatraktivnit.

Mluví se o něm jako o náročném šéfovi, který mohl zavolat v kteroukoli hodinu. Zažili jste něco podobného?
DS: Mně v té době maximálně řekl: Běž do brány a chytej (směje se). Jako funkcionář jsem ho nezažil. Z hráčské doby mám na něj jinou vzpomínku. Před olympiádou v Turíně v roce 2006 mi volal, abych si sbalil kufr, že pojedu na olympijské hry. Říkal jsem si, jestli není Apríl. To byl telefonát, který mi v paměti zůstane asi do smrti. Ale pracovně mi nikdy po půlnoci nevolal.
OŠ: Já nemůžu říct, že by mě toto nepotkalo (usmívá se). Když byla řeč o utkání pod širým nebem, jehož příprava probíhala přes Vánoce, tak si pamatuji, že tehdy jsem svátky trávil u mobilu a ve Svítkově.

Pojďme k turnaji, který ve čtvrtek začne. Proč jste zvolili netradiční systém, kdy vítězný tým může získat v utkání až čtyři body najednou?
OŠ: Chceme, aby byl turnaj atraktivní pro diváky a samotné týmy. Kdo zvítězí v základní hrací době, tak má větší náskok oproti těm, kteří by chtěli hrát na remízy. I po diskuzi s trenéry jsme zvolili tento systém. Vzhledem k menšímu počtu zápasů může pomoci i jasnému pořadí v turnaji.
DS: Je to maximální snaha o atraktivní systém pro diváky. Nájezdy jsou tečkou za zápasem. A aby měly nějaký náboj, tak jsme je taky ohodnotili bodově. Zkoušíme to, kluby s tím souhlasily. Nebál bych se toho, je to turnaj, kde půjde o dobrý hokej a zároveň show pro diváky.
OŠ: Ano, chceme atraktivitu sportovní a zároveň pro diváky. V srpnu vládne ještě prázdninová atmosféra, i tak jsme pojali turnaj. Máme připravený zábavný program. Diváci se mohou těšit na diskžokeje, chceme zatraktivnit i videoprogram, kdy nejsme svázaní dlouhodobými reklamními smlouvami. Turnaj se nám podařilo skloubit i se Sportovním parkem, který v Pardubicích probíhá.

Co chystáte na zahájení turnaje, které předchází prvnímu utkání domácího týmu?
OŠ: Chtěli bychom zahájit slavnostním ceremoniálem, který osobu Zbyňka Kusého připomene. Věřím, že to bude zajímavé a zároveň důstojné připomenutí jeho památky. Ceremoniál začne v 18.45 hodin, proto chceme požádat diváky, aby přišli do arény včas. Jeho součástí budou i osobnosti, které se Zbyňkem spolupracovaly.

Memoriál Zbyňka Kusého 2018Čtvrtek 16. srpna
15.00: Admiral Vladivostok – Eisbären Berlín
18.45: slavností zahájení memoriálu a HC Dynamo Pardubice – HC Slovan Bratislava
Pátek 17. srpna
18.00: Eisbären Berlín – HC Slovan Bratislava
Sobota 18. srpna
15.00: HC Slovan Bratislava – Admiral Vladivostok
19.00 HC Dynamo Pardubice – Eisbären Berlín
Neděle 19. srpna
17.00: HC Dynamo Pardubice – Admiral Vladivostok a slavností zakončení turnaje

V jednom utkání až o čtyři body: Vítěz utkání v základní hrací době získá tři body, poražený žádný. Tak jako tak bude zápas pokračovat samostatnými nájezdy, nejprve v sérii po pěti a poté s pravidlem o náhlém vítězství o další bod. Pokud tedy utkání v základní hrací době i samostatné nájezdy vyhraje tentýž tým, tak získá dohromady čtyři body.