ROZHOVOR sportovního redaktor Deníku Pavla Ryšavého s pardubickým obráncem Pavlem Semorádem na téma Ligy mistrů najdete v tištěném v pátečním vydání východočeských Deníků na straně 20.

Tváří se honosně a nablýskaně. Liga mistrů. Název slibuje něco hodně speciálního.

V pátek do nového projektu vstoupí i Pardubice.

Teď už nehrozí žádný „kočkopes" jako v European Trophy, kdy jste pořádně nevěděli, kdo se s kým hraje. Nesmysl, kdy se týmy potkávaly křížem v jiných skupinách, je minulostí.

Soutěž má jasný řád. Jedenáct skupin po čtyřech, každý se v nich potká s každým systémem doma, venku. Do play off postupují vítězové a nejlepších pět celků na druhých místech.
Že takových plánů už byly mraky? Pravda, a skončily krachem.

Teď prý nehrozí.

„Máme více partnerů a lepší sponzory. V tomto projektu je také více financí," okamžitě vypálí generální ředitel Ligy mistrů Martin Baumann.

Zapomeňte na stovky milionů, jaké se točí ve fotbale. Začíná se spíš skromně, i když boss soutěže míří hodně vysoko: „Už nyní porovnáváme možnosti mezi hokejem a fotbalem. Do budoucna chceme, aby bylo na hokej nahlíženo jako na fotbal. Včetně finanční stránky," plánuje.

Jediná vada na kráse?

Stále chybí bohaté celky z KHL, jinak se zapojily všechny silné evropské soutěže.

European Trophy braly oddíly v minulých letech pořád spíš jako jen atraktivní a zajímavou přípravu. Teď se jejich pohled mění.
„Vůbec bych Ligu mistrů nesrovnával s European Trophy. Nechceme tuto soutěž brát jako přípravné zápasy," tvrdí pardubický generální manažer Ondřej Šebek.
Chce svůj tým vidět mezi postupujícími do play off.

„Do Ligy mistrů jdeme naplno s cílem poprat se o postup do play off," vyhlašuje.

Soupeři Pardubic v Lize mistrů
Linköping HC
V posledních dvou letech skončil v semifinále švédské Elitserien. Chlubí se početnou zámořskou kolonií 
a hlavně vychoval asi nejtalentovanějšího českého hokejistu současnosti Jakuba Vránu. Ten podepsal sice ve Washingtonu, ale ještě jednu sezonu na severu nejspíš zůstane. V přípravě ovšem zatím nehrál.
Kdy se utkají: 22. srpna (20.05, Cloetta Center); 5. září (17.30, Pardubice).
TPS Turku
Finský celek má v posledních letech problémy, aby se vůbec prokousal do play off. Dole se už ale škvařit nechce, posílil, v nové sezoně za něj bude nastupovat Jakub Nakládal a přišel i střelec Radek Smoleňák!
Kdy se utkají: 24. srpna (16.00, HK-areena); 7. září (17.30, Pardubice).
HC Bolzano
Nečekaný vítěz EBEL ligy měl existenční potíže, sezonu málem nezačal, vše se ale obrátilo v dobré, Bolzano přežilo. Gólmanskou jedničkou je Jaroslav Hübl.
Kdy se utkají: 23. září (17.30, Pardubice); 7. října (19.45, PalaOnda).

V pátek Linköping, v neděli Turku. „Postup? Zajímá nás"

Testovací období končí, od teď se jede na výsledky! Hokejisté Pardubic dnes vletí do premiérového ročníku Ligy mistrů, od 20.15 hodin se ve Švédsku postaví Linköpingu (přímý přenos na Slovak Sport TV 2).

Brzy ráno se pak přesunou do Finska, kde v neděli zkusí zlomit Turku. „Chceme uhrát co nejlepší výsledky. Tento týden jsme se i víc věnovali přesilovkám," prozradil trenér Zdeněk Venera. Ze čtyřčlenné skupiny, kterou doplňuje ještě italské Bolzano, by rád postoupil do play off. „Chtěli bychom se o něj poprat. Proč by ne? Zajímá nás to," říká.

Z jedenácti skupin jdou dál vítězové, doplní je nejlepších pět celků, co skončí na druhých místech.

Směr Skandinávie už odletí i uzdravený Tomáš Zohorna. Michael Špaček, jenž byl sice po operaci srdce už včera na ledě, ale zatím ještě zůstane doma, aby se dostal postupně do formy.
Problémy se středními útočníky tak postupně mizí.

Jenže horší je to s levými křídly. Radovan Somík je mimo kvůli vyhřezlé ploténce, Libora Pivka stále trápí pocity nevolnosti. „Nejsem doktor, ale u Rada to zatím vypadá na dlouhodobou nepřítomnost. O Liborovi zatím nic dalšího konkrétního nevíme. Nerad bych to rozebíral, rozhodně z toho nemáme radost. Vypadla nám dvě levasa, se kterými jsme počítali," zamračil se jenom Venera.

Ve Švédsku a Finsku si Pardubice musí poradit bez nich. Vypadá to, že to samé platí i pro extraligu.

„Švédsko a Finsko jsou na reprezentační úrovni dlouhodobě před námi, základnu mají hodně širokou, hráči mají perfektní návyky. Bude to pro nás užitečné srovnání," těší se pardubický hlavní kouč na první dva duely Ligy mistrů. „Linköping i Turku hrají hokej založený na bruslení, ve vysokém tempu, zvládají souboje jeden na jednoho. Čekají nás hodně těžké zápasy," uvědomuje si.

S Bolzanem, nejméně čitelným soupeřem, který kvůli hrozícímu krachu skládá mužstvo až nyní, se Pardubice potkají až v září.