Na záchranu extraligy stačil Pardubicím v Litvínově jeden bod. Jenže místo velkého boje přišel totálně hanebný výkon. Byly horší. O dost.

„Gratuluji k záchraně," prohodil po pátečním zápase vítkovický trenér Ladislav Svozil směrem k Peteru Draisaitlovi. „Zdaleka není nic hotového," rychle vypálil německý kouč Pardubic.
Jakoby pořád měl na mysli, jak si jeho tým dovede sám zavařit. Stalo se. V neděli jenom Dynamo podtrhlo, svoji sezonu plnou zklamání a průšvihů.

Strašidelný začátek, špatné přesilovky, hrubky vzadu, málo aktivity kolem litvínovské branky. To je stručný výčet atributů, proč hosté schytali debakl 1:6.

Záchranu mají Pardubice pořád ve svých rukou, stačí v pátek doma porazit Karlovy Vary a nemusí se ohlížet na to, jak si vedl Litvínov v Ostravě. Jen budou muset výrazně přidat. Takhle mizerný výkon by nemusel stačit ani na jasně poslední Energii. V neděli se Východočeši nechali přejet jak zamrzlý rybník.

„Říkal jsem si, že to asi bude hodně vyrovnané utkání. Že budou Pardubice takhle odevzdané? To by mě ani nenapadlo," divil se František Lukeš, jeden z hlavních architektů vysokého vítězství. Dal dva góly. Jeho trefa všechno rozjela a pak i zakončila.
Zkáza pardubických nadějí začala od prvních střídání, ve 4. minutě Litvínov vedl 2:0. To byla drsná rána.

Když pak ve 28. minutě poslal za Maxwella z úhlu puk Duda a zvýšil na 3:0, brankář Pardubic odjel na střídačku. Chvilku vypadalo, že by se mohlo všechno ještě otočit. Hostím hodně pomohl dezorientovaný obránce Gula, který nešťastně poslal puk za vlastního brankáře Petráska.

Ale zázrak nepřišel.

Do druhé přestávky překonal Kopřivu ještě důsledný Trávníček, pátou trefu přidal při přesilovce 5 na 3 jemnou tečí před brankou Hořava. Šestý kus v pardubické brance měl pak na svědomí Lukeš, jehož rána málem protrhla síť.

Pardubice byly nebezpečné jako vlk s těžkou paradentózou. Neměly co cenit, působily hodně bezzubě.

Těžká sezona tak bude mít pokračování. V pátek na svém ledě musí vyhrát. Kdyby ne? Tak se modlit, aby je Litvínov nepředskočil.

Litvínov – Pardubice 6:1 (2:0, 2:1, 2:0)
Fakta – branky a nahrávky: 2. Lukeš (Kubát, Hanzl), 4. Válek, 28. Duda (Gerhát, Piroš), 38. Trávníček (Piroš), 45. Hořava (Duda), 54. Lukeš (Hanzl, Duda) – 30. Monja.
Rozhodčí: Petr Lacina, Robin Šír – Tomáš Brejcha, Libor Suchánek.
Vyloučení: 7:9.
Využití: 2:0.
Diváci: 3 198.
HC Verva Litvínov: Petrásek – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo – Duda, Hanzl, Lukeš – Martynek, Piroš, Trávníček – Reichel, Havlíček, Hořava – Jurčík, Válek, Gerhát. Trenér: Radim Rulík.
HC Dynamo Pardubice: Maxwell (od 28. Kopřiva) – Gregorc, Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Havlík, Bokroš, Zdráhal – Marcinko, Redenbach, Sýkora – Orsava, Nahodil, Moňa – Rolinek, Tomášek, Rapáč – Beran, Kaut, Cetkovský – Poulíček. Trenér: Peter Draisaitl.