Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahraniční trenér? Třeba Mladý Tichonov

Pardubice - Generální manažer hokejových Pardubic Zbyněk Kusý v exkluzivním rozhovoru pro Deník říká, že Dominika Haška si jako kouče umí představit

24.4.2011
SDÍLEJ:

Zbyněk KusýFoto: DENÍK/David Taneček

Že ještě nepodepsal nového trenéra? Žádný stres. Generální manažer hokejových Pardubic ZBYNĚK KUSÝ je v klidu. Do začátku letní přípravy prý času habaděj a dostávat se pod zbytečný tlak nehodlá.

A jména, která přicházejí v úvahu?

Nic z něho nevypáčíte, ale prý by se mu klidně zamlouval mladý Tichonov… Alespoň to tvrdí v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Vraťme se ještě ke skončené sezoně. Měly Pardubice na postup do finále?
Obecně jsme očekávali postup do play off. Tajně jsme si mysleli na semifinále. Pak už to skutečně bývá loterie, kdy musíte splnit podmínky pro hru v play off. Tedy, že nesmí být nikdo zraněný, musíte mít štěstí, výborně musí chytat gólman a tak dále.

Jaký atribut vám neklapl?
Před semifinále mělo sedm hráčů angínu a my týden trénovali ve dvou pětkách, maximálně ve dvou a půl. V tréninkovém objemu byli hráči až tři dny před sérií semifinále. Tato věc podle mě ovlivnila výkonnost. Na ledě to bylo vidět. Nepředvedli jsme výkon ze čtvrtfinále, kdy jsme Zlín přehráli nejen herně, ale i fyzicky. Se sezonou, která měla svoje zvláštnosti, jsem spokojený.

Obhajoba titulu, nenadálý odchod trenéra Sýkory, do toho monstrózní Open Air Game. Byla to pro vás osobně nejsložitější sezona?
To ne. Bývaly daleko těžší roky. Přesto tato sezona byla specifická.

Čím tedy?
Týden po titulu nastala hysterie, že příští rok budeme poslední. To bylo srovnání, které dodneška nechápu. Nevím, co z toho vy média máte, když se týden po titulu věnujete úvahám, jak příšerná bude následující sezona. Nicméně chápu, že je to vaše práce.

To jsme rádi. V čem to byl ještě zvláštní rok?
Věděli jsme, že odejde Petr Sýkora a Dominik Hašek. Náznaky jsme měli už před koncem sezony, tudíž jsme ani neočekávali, že by to dopadlo jinak. Co bylo horší a co mě osobně vadilo, byl způsob odchodu Václava Sýkory. V lednu jsme s ním podepsali novou smlouvu. Přitom on mohl kdykoliv říct, že s tím počkáme do dubna. Pak dostal nabídku z Petrohradu za podmínek, které mu kontrakt částečně umožňoval. Nakonec jsme se dohodli, protože nemělo smysl držet někoho, kdo tady nechtěl být. Nechtěli jsme dělat žádné naschvály, přestože jsme od Petrohradu neobdrželi odpovídající odstupné. Během vyhlášení Zlaté hokejky jsme se dohodli na kontraktu s Josefem Jandačem. Pak už to běželo v zaběhnutých kolejích, ze kterých ještě vybočil odchod Votruby.

Během play off vyšly na svět informace o odchodu Josefa Jandače do Sparty. Mohlo to mít vliv na mužstvo?
Těžko říct. Nedokážu to přesně posoudit. Panují názory, že to mohlo narušit týmovou náladu v tom smyslu, že hráč ztratí k trenérovi vztah. S Pepou jsme se o tom několikrát bavili, on to samozřejmě odmítá.

Dozvěděl jste se o jeho odchodu z médií?
Ne. To je Pepovo velké plus, že nám hned řekl, že nabídku dostal. Mě spíš zaráží úplně jiná věc.

Povídejte.
Způsob, jak se to stalo a kdy se to stalo. Beru to jako totální neprofesionalitu člověka, který to vyslovil. Informaci, kdo je tím člověkem, už máme a musím říct, že se ho na to zeptám osobně. Mezi čtyřma očima. Můj názor je takový, že až takový vliv na mužstvo to nemělo. Každý chce uspět. A je jedno, jestli to trénuje Jandač nebo někdo jiný. Rozhodně to není důvod našeho vypadnutí. Ale mohlo to narušit vztah skupiny lidí, která v play off jde za jediným cílem. Byť se mi to nechce vyslovit, tak může dojít k situaci, kdy trenér v kritické situaci něco pod vlivem emocí vysvětluje hráči, a ten si sám pro sebe řekne: co ty mi tady budeš vykládat, když tady za dva měsíce nebudeš!

Jak jste vůbec na celou záležitost reagoval?
Nevěděl jsem, jak reagovat. (hořce se usměje) To nemělo řešení, které by pro nás bylo jakkoliv vysvětlitelné.

Dovolte poslední otázku k trenéru Jandačovi. Neměl jste pocit, že ho pardubické publikum během celé sezony nepřijalo?
Všimli jsme si toho. (odmlčí se) Pepa se vyjadřuje naprosto přímo, s tím jeho neoblíbenost určitě souvisela. Holt někdo vám sympatický je, a někdo není. Ale vůči němu to nebylo spravedlivé. V Pardubicích odvedl naprosto poctivou práci, dokázal přesně analyzovat situace. Ale publikum mu důvěru nedalo. Možná to bylo tím, že přišel na poslední chvíli, že naše výkony doma neměly takovou atraktivitu jako minulý rok. Ale znovu opakuji: Jandač dole v kabině odvedl kus poctivé práce. Pod ním dostalo šanci daleko více odchovanců než třeba za Sýkory.

Je okruh Jandačových nástupců hodně široký?
(rozesměje se) Zúžil se. Jelikož trenéři, jež jsme chtěli, jsou jinde.

Měli jste zájem o Václava Sýkoru?
Ano. Už v době, kdy Petrohrad hrál čtvrtfinále, jsme byli s Václavem v kontaktu a byli jsme mu ochotni nabídnout odpovídající víceletý kontrakt. Jenže on měl eminentní zájem zůstat v Rusku, ale jakmile jsem se dočetl, jak mu naložil Medveděv (šéf Petrohradu a celé ruské KHL – pozn. red.), tak mi bylo jasné, že to nedopadne. Proto jsem ho několikrát požádal o schůzku, což se nestalo a pak už jsem jenom dostal informaci, že Václav jedná s Chomutovem, kam to má blízko od domova. Tak jsme si popřáli hodně štěstí a rozešli se.

Sýkoru jste si ze seznamu vyškrtl. Kdo tedy připadá v úvahu?
Řekněme, že pracujeme se čtyřmi jmény. Hledáme někoho, kdo je schopen udržet laťku, kterou tým za poslední tři roky měl. Oba roky za Sýkory i poslední za Jandače, mělo mužstvo vysoký standard práce na ledě. Z toho bychom neradi ustupovali, protože to je důvod, proč k nám na hokej chodí diváci.

Je vaším úkolem přivést trenérské eso?
Není to o tom, že v Pardubicích musí být kouč, který vyhrál deset pohárů. Ne. My hledáme člověka, který je schopný držet nastavenou linii. Tedy stoprocentní nasazení hráčů, korektní přístup k nim a úroveň komunikace s mužstvem. V některých věcech musíte dělat kompromisy, takže se může stát, že třeba přivedeme mladého trenéra. Jako Liberec, který si vzal Kalouse a pod ním produkoval po oba roky výborný hokej. Věřím tomu, že do začátku letní přípravy budeme jméno kouče znát .

Je stále ve hře slovenský lodivod Ján Filc?
Nebudu to komentovat. Nechci nikoho dostat do situace, že mu bude zítra někdo volat a ptát se ho. Nemáme jediný důvod na sebe vytvářet tlak. Máme svých starostí dost.

Může být jednou z uvažovaných variant příchod zahraničního kouče?
Dostali jsme dvě nabídky. Jeden z těchto trenérů má velmi silné jméno v NHL.

Byli byste schopni ho zaplatit?
Cvičně jsem se na částku zeptal.

A co jste se dozvěděl?
V klubu mi ta suma zaplatí jednu a půl pětky.

Takže Scotty Bowman nepřijde…
Vážně ne. (usměje se) Scotty v nabídce ani nebyl. My nejsme Švýcarsko, Švédsko ani Rusko. Naše liga má svoje specifika a moc si nedovedu představit, že bych sem někoho takového přivedl.

Takže zahraničního kouče do budoucna vylučujete?
Dovedl bych si představit kouče, který dovede pracovat s naší mentalitou. Třeba ruský trenér, například mladý Tichonov. Znám ho dlouho a dokázal bych si s ním představit spolupráci. Nebo třeba někoho z Finska, ze Švédska. Zcela bezpochyby by mužstvo po hokejové stránce výborně vedli. Horší je to s jazykovou bariérou. V kabině ne všichni mluví anglicky, což by mohlo způsobit dost problémů.

Ruská média milují spekulace. V minulé sezoně se pustila do úvah, že by Dominik Hašek mohl trénovat Spartak Moskva. Dovedete si ho představit během zápasu na střídačce a s kravatou?
Dokážu, ale určitě ne příští sezonu. Když ještě hráli, tak jsem mu psal, jak se má, co dělá a co bude dělat. Dominik mi odpověděl: Co je, sháníš trenéra? (usmívá se). Myslím, že i pro něj to v tu chvíli byla legrace. Nevěřím tomu, že vážně přemýšlel o tom, jak bude v Rusku trénovat. Ale jednou bych si ho tak představit dokázal. Je to vysokoškolák, má nejvyšší licenci. Takže jednou, někde a někdy třeba ano. Je to hokejový blázen, který je schopen všechny strhnout.

Navíc by mu asi nikdo nedovolil odmlouvat…
To je jednoznačné. Přirovnal bych ho k Arno Del Curtovi, který působí už asi dvanáct let v Davosu. To je ten samý typ člověka, který hokej miluje. Curto je cholerik, což Dominik rozhodně není, ale v přístupu k hokeji jsou srovnatelní.

Čistě hypoteticky, kdyby se Hašek rozhodl pro dráhu trenéra, mohly by se jeho první trenérskou štací stát Pardubice?
Dominik chce ještě chytat, takže teď je zbytečné řešit, co bude za rok, za dva, za čtyři, to bych nerad rozebíral.

Co se týče kádru, máte už jasno o prvních změnách?
Z obránců nemají smlouvu Franta Kaberle, Braňo Mezei a Jeff Jillson. Je veřejným tajemstvím, že Kabelka půjde asi do Plzně.

Byl jste s jeho působením v Pardubicích spokojen?
V defenzivě tady odvedl pořádný kus práce. Naše obrana inkasovala nejméně gólů, co hrajeme extraligu. Byli jsme nejlépe bránícím týmem a Franta k tomu přispěl nemalou měrou. Odvedl tady stoprocentní práci, ale asi si všichni všimli, že mu to šlo lépe v základní části než v play off, to je prostě sport. Naši fanoušci jeho přínos příliš kladně nehodnotili. Jejich očekáváním bylo, že přijde Kaberle a udělá čtyřicet bodů za sezonu. To si ale spletli bratry, Franta byl vždycky defenzivní bek, který dokázal v jakékoliv situaci vymyslet přihrávku.

Ovlivní další skladbu týmu prohraná semifinálová série s Vítkovicemi, otevřela vám v něčem oči?
Myslím, že mužstvo je postavené slušně. Co určitě potřebujeme, je střelec do přesilovky, který bude rozhodovat zápasy.

Nový Petr Sýkora by se hodil…
Stoprocentě. Ale takový hráč je žádané zboží po celé Evropě.

Nechyběl vám po zranění Cetkovského právě v semifinále jeden mohutný centr, který ukáže hrubou sílu a ostatní přetlačí?
To je pravda, robustnější hokejista nám chyběl. Navíc si vezměte, že v průběhu sezony odešel i Pivko. Během roku nám tak scházeli, společně se Sýkorou, tři dvoumetroví hráči, z nichž dva jsou poměrně solidní bruslaři. Jirka Cetkovský má v této činnosti sice trochu handicap, ale v play off je to nesmírně cenný hráč. Dovede vyřešit hodně problémů před brankou soupeře, takový hokejista chyběl.

Přemýšlite tedy o tom, že byste přes léto přivedli do středu útoku ještě nějakého vazouna?
Když se podíváme na naše čtyři centry, tak všichni byli subtilnější postavy. Petr Koukal, Rasťa Špirko, Zohy (Zohorna) nebo Kousy (Kousal). To jsou všechno hráči do 180 centimetrů. Musíme přemýšlet, jestli mužstvo nepotřebuje velkého centra anebo hráče, jenž je schopen řešit buly. To je jeden z problémů, se kterým se tady potýkáme už snad deset let.

Posledním spolehlivým strojem na vhazování byl Jiří Dopita…
Na něj bylo v tomto směru jednoznačně spolehnutí. Diváci to často podceňují, ale je to jedna z klíčových herních situací.

Jak k sobě vlastně pasuje spojení generální manažer a letní dovolená?
Špatně. Skončila sezona a hodně lidí se mě ptá, kam teď pojedu. Já jen říkám: Proboha dovolená a teď? V tuhle chvíli pro mě začíná ta největší práce. Teď musíme dát dohromady ten největší budget, nějakých 140 milionů korun, aby mužstvo mohlo dál fungovat.

Stihnete si naplánovat nějakou cestu na světový šampionát na Slovensku?
Mám tam, tuším 6. května schůzi evropského hokeje, takže se tam chystám. Ale nepočítám s tím, že bych tam trávil víc než jeden den.

Působíte na nás, jako byste se na mistrovství dvakrát netěšil…
V tomhle kolotoči jsem působil šestnáct let, před třemi lety jsem skončil. Zbytečně moc času tam trávit nebudu.

Po třech letech… Nechybí vám ten shon kolem národního týmu?
Každý si myslí, jak je to atraktivní záležitost, ale neuvědomuje si ten stres. Jezdíte celý rok po štacích, kde je potřeba všechno zajistit. Byl jsem tam dost dlouho na to, abych si to užil se vším všudy. Když se něco vyhraje, užíváte si nesmírně pozitivní emoce. Když prohrajete, následuje mediální masáž. Jestli si někdo myslí, že je úžasné odletět na třicet dní do USA a sedmadvacetkrát měnit destinaci, nalétat tisíce kilometrů, nevyspat se… Tak prosím (usmívá se).

Není pak takové tempo taky trochu o zdraví?
V roce 2008 jsme chtěli mít pro MS v Kanadě všechno špičkově připravené. Během tří měsíců jsem měl 80 letů, z toho 21 přes oceán. Už jsem nevěděl, kdy je den a kdy noc. Obrátí se vám metabolismus. Měl jsem v Americe velmi vážný zdravotní problém a strávil jsem asi tři dny na klinice. Doktor mi na rovinu řekl, ať si rozmyslím, co chci: Buď zabrzdíš, nebo ne. A příště se ti může stát, že tě na kliniku nestačí dovést. V tu chvíli jsem si definitivně řekl, že všeho bylo dost. Navíc je čím dál víc práce v Pardubicích, pan Šmidberský je dost náročný šéf, takže ať si tuhle práci u reprezentace zase dělá někdo jiný.

RADEK ŠPRYŇAR
PAVEL RYŠAVÝ

24.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení