Třináctá extraligová prohra za sebou. Hokejisté Pardubic podlehli doma v prvním povánočním utkání Litvínovu 2:3. Důvod? Především chyby v první třetině, které soupeř dokázal trestat. Dynamo sice ve třetí třetině Litvínov jasně přestřílelo (15:4), ale k bodovému zisku již zápas nedotáhlo. Co pardubický tým podle trenéra Ladislava Lubiny nejvíce trápí? V čem spočívají hlavní nedostatky?

CHYBY SE TRESTAJÍ

S Vítkovicemi prohrávali Pardubičtí v 5. minutě 0:2, naposledy s Litvínovem v 16. minutě 0:3. To není povzbudivý stav pro tým, který hledá cestu ven z krize.

„Odehráli jsme katastrofální první třetinu. Nastoupili jsme do ní, nevím proč, nekoncentrovaní a nedůrazní v předbrankovém prostoru. Za to jsme byli potrestáni třemi góly,“ řekl trenér Lubina po utkání s Litvínovem.

Tým musel znovu dotahovat gólové manko. Dva góly během třetí třetiny ovšem k bodům nevedly.

„Potom jsme se zlepšili, ale je vidět, že bojovnost ve dvou třetinách nestačila. Podotýkám, že bojovnost ne všech hráčů, protože jsem přesvědčený o tom, že někteří ji jenom předstírají,“ zdůraznil pardubický trenér.

„Takhle se za náš klub bojovat nebude. A kdo nenechá na ledě všechno a neudělá maximum, abychom se vyhnuli baráži a případně se zachránili, tak tady nebude,“ prohlásil ještě Lubina s tím, že nevylučuje další zásahy do sestavy a přímo i do hráčského kádru.

Ale zpět k inkasovaným brankám. I ty mají podle Lubiny společného jmenovatele. Tím je hra v prostoru před brankou. Tedy na tom nejdůležitějším místě.

„Dostáváme strašně laciné góly, které pramení z toho, že nepřistoupíme k hráči, neobsadíme hokejku, soupeř nám potom v předbrankovém prostoru tečuje a doráží. Můžeme se tím zabývat na tréninku na ledě i v kabině při teorii, ale v zápase se to pořád nelepší,“ řekl Lubina.

Něco podobného pardubické mužstvo srazilo právě v duelu s Litvínovem. „Je smutné, že největší nedůslednost vychází od nejzkušenějších hráčů a člověk se nemůže o nejzkušenějšího obránce opřít v defenzivní činnosti. To jsou chyby snad jako ze sedmé a osmé třídy. Pak nemůžete být úspěšní,“ dodal ještě Lubina.

V PÁTEK DO PRAHY

Tým pod jeho vedením stále vyhlíží první bodový zisk. Již dnes jedou Pardubičtí do Prahy, kde je čeká duel proti Spartě (18.30). V neděli, den před Silvestrem, pak pardubičtí hokejisté doma hostí Kometu Brno (17.00).

„Počítat umíme všichni, nemá cenu házet flintu do žita, ani teď. Matematika je jednoznačná. Pořád budeme bojovat a hrát. Ale abychom se posunuli, nemůžeme dělat tyhle základní chyby,“ uvědomuje si pardubický kouč.

Na tom s týmem neustále pracuje v tréninkovém procesu. „Necítím tady vůbec žádnou poraženeckou náladu, skepsi, nic takového. Pracujeme, snažíme se. Jenže děláme ty hloupé chyby, prakticky za každou jsme potrestáni,“ doplnil.

Makat a bojovat, velí Sýkora

Pardubice – Od Bohuslava Šťastného převzal dárek ke kulatým narozeninám, vstřelil Litvínovu gól v přesilovce, ale po utkání se musel kousat další porážku. „Rozhodla první třetina, během které jsme dostali tři góly. Na druhou stranu jsme to chtěli otočit, bylo to vidět. Škoda, že jsme to nedotáhli. Takový zápas by nás mohl nakopnout,“ litoval po utkání pardubický útočník Petr Sýkora.

K obratu nedošlo, přesto třetí třetina ukázala alespoň nějaká dílčí pozitiva. „Byl tam tlak do brány, přestříleli jsme je. Šli jsme za vyrovnáním. Nehledal bych chyby ve třetí třetině, ale v té první,“ konstatoval Sýkora.

Týmu Dynama se stále drží nepříznivá série, která čítá již třináct proher v řadě. „Není to nic příjemného. Všichni se snaží dělat všechno pro to, aby se to otočilo. Makat a bojovat, nezbývá nic jiného. A snažit se vyhrávat,“ říká čerstvě čtyřicetiletý útočník.