Jedno mužstvo prohrává o více branek, šance na zvrat je minimální nebo dokonce vůbec žádná. V ten moment se do hry vloží bitkaři. Snadno vyprovukují soupeře k potyčce, a už to lítá. Pravá, levá, jedna rána pěstí, druhá, třetí… Pak pád na led a boxery od sebe oddělí čároví rozhodčí. Takové jsou zákony play off. Když nevíš, co se soupeřem: poper se, ukaž, že jsi stále tady!

Jedno z pravidel vyřazovacích bitev si osvojil i Třinec. Ve čtvrtfinále prozatím nestačí na svého soka z Pardubic. Po úvodní výhře následovaly tři pády. Dva z nich o to bolestivější, že se staly před vlastními fanoušky ve Werk Areně.

V neděli se blížil konec čtvrtého duelu, Eaton si spokojeně užíval jasného vedení 4:0 a neodvratně směřoval k třetímu vítězství. Poklidnou atmosféru zčistajasna rozčeřila bitka pardubického Jiřího Cetkovského s Tomášem Malcem. „To bylo férové. Tak nějak by to mělo vypadat,“ říkal po zápase pardubický útočník Jan Kolář.

Jenže to nebylo zdaleka vše. Erupci emocí vyvolal třinecký hromotluk Platil, jenž v přerušené hře zezadu krosčekem srazil nic netušícího Rákose. Pomstít kamaráda se vydal MacKenzie, u střídačky měl co dělat Hašek, aby udržel kanadského brouska Pineaulta, který se chtěl ihned vydat do bitky. Kousek opodál se do sebe pustili Balej s Kousalem. „Ten pán byl asi v bezvědomí. Doufám, že až se podívá na video, pochopí, co na ledě předváděl,“ prskal vzteky Kolář při zmínce o Platilovi. Třinecký bek ale před dveřmi domácí kabiny kontroval. „Rákos by si zasloužil seřezat jako blázen. Je to hráč, který za to na jednu stranu ani nestojí. Jde tam na dvě střídání, ale v danou chvíli si to zasloužil,“ chrlil ze sebe obránce s reprezentačními zkušenostmi, který je údajně na seznamu možných posil HC Lev Hradec Králové. „Tohle se přenese do dalšího zápasu, třeba jsme je tak nahecovali, že budou dělat zbytečné chyby,“ věří Jan Platil.

Co jiného mu také zbývá. Východočeši v sérii jednoznačně dominují. Po úvodním zaváhání, kdy propadli v koncovce, otočili celou sérii třemi výhrami v řadě. Pokud se hraje hokej, Oceláři nestačí. To musí být pro ambiciózní tým, jehož cílem je minimálně semifinále, silně frustrujícící. „Vedeme v sérii 3:1 a oni si svůj vztek vybíjí tímhle stylem. Ale není to nic neobvyklého, v play off jsou takové věci běžné. Musí se jim honit hlavou myšlenky o konci sezony. To vám nepřidá. Ale u nás se vybičují k velikému výkonu. Musíme se mít na pozoru, vycházet z kvalitně organizované hry a ve středu to dokončit. Hlavně si pod dojmem předchozích výher nesmíme myslet, že to půjde samo. Čeká nás velmi těžká práce“ říká Jan Kolář, nejproduktivnější muž Sýkorova týmu ve vyřazovacích bojích.

Člen ofenizvní legie KKS (Kolář – Koukal – Starý), který v neděli oslavil devětadvacáté narozeniny, nasbíral ve čtyřech zápasech už sedm bodů za dvě branky a pět asistencí. „Cítím se skvěle od doby, kdy jsem se vrátil po zranění. Snad to takhle půjde dál. Žádné oslavy narozenin ale nebudou, to si nechám po sezoně,“ usměje se Jan Kolář.