Žádné velké rozkoukávání. Do vody a plavat! Hokejisté Pardubic přivítali v polovině minulého týdne dvě posily. Z Ameriky dorazili útočník Jon Sim a obránce Casey Borer. Trenér Pavel Hynek oba nové hráče nasadil do obou víkendových zápasů European Trophy. V sobotu si zahráli proti Kometě Brno a naskočili i do nedělního boje s IFK Helsinky.

„Ze všeho nejdůležitější bude, aby dobře zapadli do týmu. Aby se tady cítili dobře oni, i jejich blízcí, a mohli myslet jenom na hokej. Pak dají Pardubicím srdce,“ poznamenal kouč na adresu zámořských válečníků.

Na ledě je poznáte hned. Sima podle rukavic New Yorku Islanders, Borer zase nosí chránič na zuby, který vypadá, jako by měl v ústech kousky zlata.
Cítit jsou i při hře. Šestadvacetiletý Casey Borer dokáže svižným pasem rozjet útok a zvěsti o jeho kvalitním bruslení rozhodně nelhaly.

O sedm let starší Jonathan Sim působí u mantinelů a před brankou jako ten nejotravnější hmyz. Přitom ukazuje obrovský nadhled. Obránci IFK Helsinky se ho několikrát snažili vyprovokovat, ale marně. Nedal se. Na rukavici v obličeji odpovídal jenom úsměvem a možná ještě nějakým tím peprným slůvkem. „Je to hráč, který má odehráno skoro 500 zápasů v NHL. Žádný jiný takový cizinec sem ještě nepřišel,“ těší se Hynek, až se Sim dokonale sžije s širším kluzištěm.

„Budu se bít o to, aby Pardubice vyhrávaly co nejvíce zápasů,“ říká zkušený útočník na uvítanou. První gól si připsal hned ve své premiéře proti Kometě. „Jsem rád, že jsem nemusel čekat moc dlouho, snad budou přicházet i další branky,“ věří.

Brzy za ním dorazí i manželka a tři děti. „Určitě se jim tady bude líbit. Zatím mě v Pardubicích nepřekvapilo nic negativního,“ pochvaluje si Pardubice Sim.

Zamlouvaly se mu i jeho úvodní dva zápasy European Trophy. „Oba byly velmi těžké. Jsem rád, že v neděli přišlo na zápas více diváků a vytvořili výbornou atmosféru. Bylo to skvělé a hlavně rychlé utkání. Bylo v něm mnoho bruslení a osobních soubojů, to mám rád,“ usmíval se Jonathan Sim.

Posily o víkendu

JONATHAN SIM
Zápasy 2
Body 1 (1+0)
Tr. minuty 2
+/– 0
Moment: Proti Kometě předvedl skvělou orientaci před brankou. Mezi kruhy si vzal puk, zamířil, vypálil a Trvaj neměl šanci.

CASEY BORER
Zápasy 2
Body 1 (0+1)
Tr. minuty 0
+/– +1
Moment: V zápase s Kometou narýsoval nádhernou přihrávku přes celé útočné pásmo pro Buchteleho, který ji napálil do branky

ROZHOVOR: Že anglicky jen kouká? Nevadí!

Pardubice – Jízda na nejvyšší rychlost. Hokejisté Pardubic předvedli proti IFK Helsinky pořádný cvrkot. „V tom fofru se soustředíte hlavně na to, abyste nic nezkazili, byli v tempu a přidali něco svého,“ popisoval obránce VÁCLAV BENÁK (32) souboj s úřadujícím finským mistrem.
Máte za sebou nejtěžší zápas v rámci European Trophy?
Jeden z nejtěžších určitě. Trochu bych ho přirovnal k souboji s HV 71. Helsinky výborně bruslily a hrály hodně agresivně. Nám fantasticky zachytal Koudy (Vladislav Koutský), myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.
Už v sobotu proti Kometě jste naskočil po boku Caseyho Borera. Jak jste si před prvním zápasem rozhodili role?
Hlavně jsme si toho moc neřekli. Anglicky umím jenom koukat. To mi jde výborně (usmívá se). Casey je inteligentní hráč a docela jsme si vyhověli. Nevím, co bude říkat on, ale mně se s ním hraje skvěle. Na to, že jsme toho spolu moc nenatrénovali a hráli spolu prvně, to snad nebylo špatné.
Právě že to vypadalo, jako byste si před zápasy dlouze kreslili a vysvětlovali vaše úlohy. Rozuměli jste si…
To souvisí s tou jeho herní inteligencí. Je pro Evropu dobře stavěný, na první pohled je vidět jeho kvalitní bruslení. Čím déle tady zůstane, tím víc se bude zlepšovat. Adaptovat se dovede docela rychle, předvedl se už v prvním zápase proti Kometě, kdy v přesilovce poslal nádhernou gólovou nahrávku na Honzu Buchteleho.
Trochu to vypadalo, jako by váš výkon šel vedle Borera nahoru. Byl jste daleko víc vidět, nemyslíte?
To neumím posoudit. Hrálo se mi dobře už na začátku s Količem (Jan Kolář II). Pak se vedle mě kluci trochu točili.
Po výhře nad Helsinkami to vypadá, že vám nejspíš neunikne finálový turnaj v Salcburku. Zaznělo hned po zápase něco podobného v kabině?
Ani jsme to nijak neprobírali. Ale jo, je to hezký, podívat se do Solnohradu (usmívá se).