Kdo mě nezná, ten mě pozná! Skoro to vypadá na filmovou hlášku a někoho, kdo se snaží druhého zastrašit. V tomto případě je řeč o bývalém pardubickém hokejistovi, který momentálně válí v NHL. Tomáš Nosek rozhodl dvěma brankami první finálové utkání (6:4) jeho Vegas Golden Knights s Washingtonem Capitals. A vezměte jed na to, že po famózním výkonu už ho nikdo ze soupeřů ani fanoušků nikdy nepřehlédne. Možná že se dočká nejen Stanley Cupu ale také sochy.

První finálové utkání v historii klubu a vy jste hned vstřelil vítězný gól. Stejně jako premiérový domácí gól v první sezoně Vegas v NHL. Máte na důležité góly patent?
Hlavně že jsme vyhráli. A vlastně po zápase už bylo jedno, kdo ty góly dal. Jsem za to samozřejmě rád. Ale proč tyhle góly vychází vždy ne mě, bude asi jen dílem náhody a štěstí.

Vaše branka na 5:4 obletěla celý svět. Přesto jak jste situaci vnímal vy?
Náš obránce Theodore získal puk a já si v ten moment poodjel na zadní tyč. Musím říct, že mě milimetrově našel. Blesklo mi hlavou, že musím trefit puk nad beton Holtbyho. To se mi také povedlo.

Možná na první utkání finálové série byl zápas poněkud divoký na skóre…
Ze začátku to bylo trochu nervózní. Na nás se projevilo, že na rozdíl od Capitals, kteří hráli sedm zápasů v předchozí sérii, jsme nebyli tolik rozehraní. A k těm deseti brankám. Někdy to tak je, že se utkání zvrhne v přestřelku. Jindy zase padne v utkání play off jediný gól.

Svůj vynikající výkon jste korunoval brankou při power play soupeře. Většinou v těchto situacích chodí na led první dvě formace. Jak jste se nachomýtl u volného puku?
Mým hlavním úkolem je odbránit to, bychom nedostali gól. Posílá mě na oslabení a tak mě tam dal i v závěru, kdy hráli bez gólmana. Za jeho důvěru jsem moc rád.

Američané jsou trochu bláznivý národ. Nechtějí vás ve Vegas za starostu?
(rozesměje se) Tak to asi ne… Jak už jsem říkal, je jedno kdo dal gól, nejdůležitější, že se vyhraje. Doufám, že my budeme tím týmem, který vyhraje poslední finálový zápas.

Dušan Salfický, generální manažer HC Dynamo Pardubice
Salfický: Věřím, že se podaří do Pardubic přivést zajímavé jméno