Tak to byl koncert! Extraligový hokejisté RI Okna Zlín přejeli v 50. kole lídra soutěže z Pardubic a vrátili mu předchozí domácí porážku i s úroky. Nejvíce si na pardubickém perníku smlsnul obránce Beranů David Nosek, který svoji trefou nasměroval Zlín ke třem bodům.

Domácí hokejisté oproti předchozím utkáním tentokrát svého soka nijak nešetřili a již ve druhé minutě se radovali z vedoucí branky.

„Chtěli jsme Pardubice vlítnout, protože v minulých dvou nebo třech zápasech jsme vždy dostali gól a museli dotahovat náskok soupeře. Dnes jsme změnili taktiku a vyšlo nám to,“ liboval si obránce druhé zlínské lajny David Nosek.

Ve druhé části ale Pardubičtí přidali na obrátkách a výsledkem jejich snažení bylo vyrovnání z hole Cetkovského. Na konci druhé a na začátku třetí třetiny navíc dostali výhodu přesilové hry pět proti třem, při které seděl na trestné lavici právě David Nosek. V tu chvíli se rozhodovalo o osudu zápasu.

„Věřil jsem klukům, že oslabení ubrání. Nikam zbytečně nelítali a já jim musím strašně moc poděkovat za to, že to ustáli,“ pravil zlínský bek, jehož chvíle přišla hned vzápětí, kdy přímo z trestné lavice ujel všem svým strážcům, a blafákem nedal brankáři Růžičkovi žádnou šanci.

„Půl branky patří Petru Leškovi, který, i když byl zády ke mně, věděl, kam nahrává. Nejdřív jsem přitom chtěl vystřelit, ovšem gólman Růžička šel na zem, tak jsem se rozhodl pro kličku,“ popsal svoji šestou trefu sezony zlínský bek.

Pak už to byl zlínský koncert. Berani svého soka jasně smetli a vyhráli rozdílem třídy. „Nastartovalo nás dvojnásobné oslabení, které jsme přežili, a navíc jsme ještě dali gól. Pardubice tento moment určitě položil,“ zopakoval 28letý hokejista.

Konečný výsledek ale příliš nepřeceňoval. Čtyřicet minut totiž kladli Východočeši ve Zlíně značný odpor. „Po dvě třetiny to bylo velmi vyrovnané. Měli jsme i štěstí. Třetí třetinu už jsme ale i díky skvělým fanouškům zvládli výborně, a když jsme vedli o dvě branky, naše psychika šla hodně nahoru,“ pochvaloval si Nosek.

Díky včerejšímu vítězství udrželi Berani šesté místo v tabulce, a pokud ve zbývajících dvou kolech nezaváhají, mohou jít po roční odmlce přímo do vyřazovací části. „Před pátečním zápasem v Budějovicích jsme se o šestém místě vůbec nebavili. Ale když jsme získali dva body, řekli jsme si, že se o něj pokusíme porvat. Pokud by nám to ale nevyšlo, tragédii z toho dělat určitě nebudeme,“ nechtěl sebe ani své spoluhráče dostávat pod zbytečný tlak Nosek.

Šlágr 50. extraligového kola ovládli Berani. Zlínští hokejisté díky spanile jízdě v poslední třetině rozdrtili Pardubice 5:1 a dál mohou živit sen o přímém postupu do čtvrtfinále play off.

RI OKNA ZLÍN – PARDUBICE 5:1 (1:0, 0:1, 4:0)

Zlínští vstoupili do zápasu nejlépe, jak mohli, a už ve druhé minutě se díky Záhorovskému ujali vedení. Rychlá branka Pardubicemi otřásla a hostům trvalo drahnou chvíli, než se vrátili zpět do hry. „Už v první třetině jsme podali laxní a nesoustředěný výkon. Bylo štěstí, že na výsledku se to ještě příliš neprojevilo,“ uvedl trenér Pardubic Václav Sýkora.

Jeho svěřencům pomohl k vyrovnání rychlý výpad ve 36. minutě zakončený přesnou střelou Cetkovského. Chléb se lámal vzápětí. Nejprve vyloučili sudí zlínského Lešku a poté i jeho spoluhráče Noska, čímž nabídli Pardubicím téměř minutu a půl dlouho přesilovku pět na tři. Berani ji sice přečkali, ale jejich útrapám ještě neměl být konec. Rozhodčí totiž poslali za katr Kučného a hosté dohrávali druhou třetinu v další dvojnásobné početní výhodě. Ani to jim však nestačilo.

„Jednalo se o jediný úsek zápasu, kdy jsme měli navrch, ale gólové šance jsme promrhali,“ zlobil se Sýkora. „Parádně nás podržel Kuba Sedláček. Mužstvo s ním v zádech cítilo jistotu, kritické okamžiky přestálo a své šance pak dokázalo proměnit,“ navázal zlínský lodivod Zdeněk Venera.

Berani zasadili svému sokovi smrtící úder hned v nástupu do závěrečného dějství. Po dvanácti vteřinách ujel Nosek, jenž se vracel z trestné lavice, a ještě stále v oslabení zakončil své sólo povedeným blafákem. „Opět naše nekoncentrovanost,“ láteřil pardubický kouč. Načaté Východočechy pak dorazil dvěma nádhernými brankami expardubický útočník Andrašovský a v přesilové hře Balaštík.

„Měli jsme úžasnou produktivitu. Vůbec jsem své hráče nepoznával. Poslední třetinu odehráli ve velkém stylu a dovolili si věci, které bych od nich nikdy nečekal. Z naší strany to byl parádní zápas s parádním výsledkem. Jen věřím, že kluci nezpychnou, protože tak jednoznačná partie to zase nebyla,“ mírnil dvě kola před koncem základní části zlínské nadšení Venera.

V úterý bude jeho družina hájit postavení v první šestce na ledě Mladé Boleslavi, ve čtvrtek přivítá Spartu.

Branky a nahrávky: 2. Záhorovský (Kollár), 41. Nosek (Leška, Hamrlík), 46. Andrašovský (Rachůnek), 49. Balaštík (Galvas, Hamrlík), 52. Andrašovský – 36. Cetkovský (Pivko)
Vyloučení: 8:6
Využití: 1:0
Oslabení: 1:0
Rozhodčí: Kubeš, Mikula – Hlavatý, Tošenovjan
Diváci: 4709
Muž zápasu: Andašovský

Zlín: Sedláček – Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart – Balaštík, Leška, Köhler – Záhorovský, Kollár, Rachůnek – Ondráček, Balán, Andrašovský – Kubiš, Roman Vlach, Mokrejš. Trenéři: Zdeněk Venera, Rostislav Vlach.

Pardubice: M. Růžička – Snopek, Čáslava, Šeda, Havíř, Píša, Jan Kolář II – Cetkovský, Divíšek, Pivko – Jan Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Blažek, Somík – Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jiří Seidl.