Případ otce obviněného ze znásilnění vlastní dcery otevírá otázky rodinného násilí a psychických následků. Soud v Pardubicích zkoumá důkazy, zatímco obžalovaný popírá vinu a dívka čelí vážným psychickým problémům. Otec měl dívku obtěžovat v době nejméně od prosince roku 2017 do podzimu roku 2020 na Svitavsku. Soudní spis uvádí, že dívka znásilnění s pláčem trpěla, když se dcera začala bránit a křičet, měl ji otec začít škrtit.

K činu docházelo přímo v rodinném domě.

„Opakovaně, z počátku s četností třikrát do týdne, později nejméně jednou do měsíce, vždy, když byl pod vlivem alkoholu, přišel v nočních hodinách do pokoje tehdy nezletilé, jejíž věk znal, a proti její vůli a přes její odpor, za využití svojí fyzické převahy, případně facky do její hlavy nebo jejího popostrčení blíže ke zdi, kde si k ní přilehl, přitlačil ji ke zdi, líbal ji, hladil ji rukou po nahém těle,“ sdělil část obžaloby státní zástupce Milan Šimek.

Po dvou lahvích usedla za volant
Posilněna dvěma lahvemi vína usedla za volant a bourala přímo před policisty

Za zločin znásilnění obžalovanému hrozí odnětí svobody na 5 až 12 let. V případě prokázání viny muži navíc hrozí, že poškozené dívce bude muset zaplatit přes milion korun za duševní útrapy a bolestné.

U dívky se měly, podle obžaloby, v důsledku tohoto rozvíjet stupňující se psychické obtíže, které vyústily v plně rozvinutou až do současné doby trvající posttraumatickou stresovou poruchu v závažné formě.

U školačky se objevily úzkosti, porucha soustředěnosti, porucha spánku, porucha příjmu potravy i sebepoškozování. Dívka musela přerušit studium a léčit se. Případ policisté šetřili dlouho, dívka kvůli svému zdravotnímu stavu nebyla schopna vypovídat.

Jako první tak dnes u pardubického soudu vypovídal obžalovaný muž. Otec obžalobu a veškerou vinu odmítl.

Věznice v Pardubicích je přeplněná a schází jí zaměstnanci
Přeplněná pardubická věznice hledá nové zaměstnance. Počet vězňů stále stoupá

„Skutek, za který jsem obviněn, jsem nespáchal, nikdy jsem ji neuhodil a nikdy jsem ji neškrtil. Miloval jsem ji, miloval jsem ji otcovskou láskou,“ vypověděl bývalý středoškolský ředitel.

Podle obžalovaného muže dívku traumatizovala online výuka při koronavirové pandemii a rozpad jeho manželství s matkou dívky, která se následně odstěhovala.

„Asi jsem dceru zklamal,“ vysvětloval muž, který se soud snažil přesvědčit, že se nic z toho, co mu obžaloba klade za vinu, nestalo.

Podle kriminalistů měl muž takto jednat vždy, když by opilý. I to ale obžalovaný popírá. Muž podle svých slov pouze chodil rád po práci nebo sportování na pivo. „Doma alkohol prakticky nepiju. Tvrdý alkohol kupovala jenom manželka,“ odmítal údajné problémy s alkoholem muž.

Rosické železniční muzeum musí být kvůli přestavbě nádraží uzavřené, historická vozidla ale jezdila stále.
Stavební práce ani vandalové je nezastaví. Železniční muzeum chystá novinky

Dívka dnes u soudu odmítla vypovídat. Zmocněnec poškozené se připojil k trestnímu stíhání s požadavkem, aby otec dceři zaplatil 1,3 milionu korun.

Za zločin znásilnění obžalovanému hrozí odnětí svobody na 5 až 12 let. V případě prokázání viny muži navíc hrozí, že poškozené dívce bude muset zaplatit přes milion korun za duševní útrapy a bolestné.

Hlavní líčení bude u krajského soudu v Pardubicích pokračovat i v dalších dnech. Soudce Jan Šlosar vyslechne soudní znalce, lékaře a další svědky.