K incidentu došlo loni v červenci ve Valech na Pardubicku. Podle obžaloby se manželé při rodinné oslavě pohádali, žena se následně zamkla v ložnici a z trezoru vzala samonabíjecí pušku značky CZ 858 Tactical 4V, kterou legálně držel její manžel. Muž se k ní následně snažil dostat a otevřít dveře za pomoci sekery.

„Provedla úkony spočívající v nabití této zbraně tím způsobem, že posunula závěr zbraně do zadní polohy a spustila jej, čímž došlo k zasunutí náboje do nábojové komory, namířila a se srozuměním, že může poškozeného usmrtit, vystřelila ze vzdálenosti zhruba jeden a půl metru proti tělu poškozeného,“ sdělila část obžaloby státní zástupkyně Lenka Faltusová s tím, že jen díky okolnostem nezávislým na vůli obžalované, nedošlo k zásahu poškozeného, když střela uvízla ve zdi obývacího pokoje.

Nešťastná náhoda

Žena, která svého manžela zřejmě nezastřelila jen náhodou, s tím, z čeho ji obžaloba viní, nesouhlasí. Obžalovaná tvrdí, že zbraň sice večer, kdy se incident stal i ve chvíli výstřelu, držela, vše ostatní, ale zpochybňuje. Obhájce obviněné pak upozorňoval na to, že policie pracovala jen s jednou verzí události. Podle obhajoby se totiž mohlo jednat o náhodný výstřel.

„Když manžel přišel s tou sekerkou, tak jsem se bála, a jak jsem měla zbraň zapřenou, tak to musela být nešťastná náhoda,“ vypověděla Iveta N. s tím, že si nic víc nepamatuje.

Žena se muži smála za velikost přirození. On se ji měl pokusit znásilnit a zabít.
Žena se muži smála za velikost přirození. On se měl pokusit ji znásilnit a zabít

„Nechápu, co se stalo. Já jen vím, že jsem měla strach. Jsem ráda, že se nikomu nic nestalo. I to, že při mně manžel i rodina stojí,“ uvedla 53letá obžalovaná.

Její muž, se kterým i nadále žije ve společné domácnosti, si celou situaci vysvětluje také jako nešťastnou náhodu. „Jsme svoji 26 let. Naše manželství bych popsal jako průměrné. Po té příhodě jsme si ještě blíž, stmelilo nás to,“ řekl 51letý muž.

Alkohol, léky a marihuana

Žena měla být, podle kriminalistů, pod vlivem alkoholu, léků i dalších látek. Podle svých slov již dříve, kvůli svým zdravotním problémů, zkusila marihuanu.

„Nejhorší je, že se nic nepamatuju. Vlastně jsem ráda, že si nic nepamatuju. Vím jen, že jsem se bála,“ opakovala před soudem rozrušená žena, která zároveň přiznala, že to ten večer asi takzvaně přepískla s alkoholem, když vypila necelé dvě lahve šampaňského a sklenici koly s rumem.

K této kombinaci si žena měla navíc zakouřit i marihuanu a následně se ji udělalo špatně.

Manžel obžalované v tomto případě figuruje jako poškozený i jako svědek.

„Když jsem ji šel zkontrolovat, viděl jsem ji, jak sedí v ložnici a vedle ní je zbraň. Křičel jsem, ať mi otevře a nechá tu zbraň. Napadlo mě, že vezmu velkou sekeru a začal jsem sekat do dveří, pak jsem slyšel dutou ránu,“ vypověděl před soudem manžel obžalované, který vše následně nahlásil na policii.

Krajský soud v Pardubicích začal rozplétat jen těžko uvěřitelný případ zneužívání nezletilých dívek. Obžaloba muže viní hned z několik trestných činů
Rodinný horor: Muž je obviněn ze zneužívání nevlastních dcer. S jednou má dítě

Zbraně a zásobníky se střelivem měl muž několik let v trezoru v ložnici, kam měla přístup i žena, která si tam měla ukládat šperky nebo hotovost.

„Žena neměla nikdy o zbraně zájem. Nechtěla se mnou ani na střelnici. Věřil jsem ji a věřím ji, že nemá důvod po mně vystřelit,“ vypověděl muž.

V případě prokázání viny ženě, za přečin nedovoleného ozbrojovaní a zločin vraždy ukončený ve stádiu pokusu, hrozí deset až osmnáct let.

Hlavní líčení bude v Pardubicích pokračovat i v další dny. Soud vyslechne další svědky a soudní znalce z oboru balistiky nebo psychiatrie.