Hlavním cílem projektu je šířit dobré jméno Spojených států amerických prostřednictvím hudby a mluveného slova a také osobním setkáváním se špičkovými hudebníky a lektory, kteří působí nebo působili na předních amerických univerzitách a institucích.

Projekt navazuje na duchovní odkaz Antonína Dvořáka, zakladatele americké národní hudby, jehož jméno symbolizuje česko–americkou spřízněnost. Vloni se v Pardubicích uskutečnil jeden koncert – varhanní v evangelickém kostele. Letos se budou konat hned dva. Klavírista Stephen Beus z New Yorku vystoupí dnes od 19 hodin ve Společenském sále pardubické radnice.

Druhý koncert se odehraje ve středu ve stejný čas v evangelickém kostele ve Sladkovského ulici. Představí se na něm dva varhaníci – Američanka Joan DeVee Dixon z Frostburgu v Marylandu a český varhaník Přemysl Kšica. Přednesou skladby na varhany pro čtyři ruce, což je unikátní počin. Přemysl Kšica též zahraje několik amerických spirituálů v úpravě Joan DeVee Dixon. Máme se opravdu na co těšit!

Naděje Mandysová