Poetický text Františka Hrubína Kráska a zvíře letos vybrala dramaturgie Východočeského divadla Pardubice na exteriérovou scénu pod Kunětickou horou. Premiéra je na programu už dnes ve 20:30 hodin.

„Na Kunětickou horu musíme tituly vybírat opatrně, jelikož bývá vyprodáno dávno předtím, než vůbec začneme zkoušet. Kráska a zvíře je nádherně poetický text. Úplně jsem mu propadla, ačkoliv jsem ho předtím neznala," uvedla dramaturgyně Jana Uherová s tím, že Hrubínův text má v sobě i velké množství humoru.

ZNÁMÝ PŘÍBĚH

Kráska a zvíře je notoricky známý příběh, který se dočkal mnoha zpracování. K nejznámějším patří francouzská filmová verze ze 40. let s Jeanem Maraisem v hlavní roli. U nás je populární i Herzův hororově laděný snímek Panna a netvor.
Diváky čeká kouzelná atmosféra, režisér Petr Novotný se scénografem Ivo Žídkem a výtvarníkem kostýmů Romanem Šolcem si prý se scénou opravdu pohráli.

„My si prostě na Kunětické hoře hrajeme a ředitel divadla nás za to platí. Postavili jsme takové kulisy, že kdyby tam teď přijel režisér Zdeněk Troška, tak tam může rovnou natočit celý film," řekl se smíchem režisér Petr Novotný, který při práci na inscenaci využil i služeb kouzelníka či pyrotechnika.

HUDBA OD HRŮZY

Pardubické divadlo na pohádkovém příběhu spolupracovalo také s hudebníkem Michalem Hrůzou, který pro hru napsal písničky i scénickou hudbu. Byla to pro něj první spolupráce s divadlem.

„Jsem ve zvláštní pozici, protože jsem neviděl ani jednu zkoušku. S tvůrci inscenace mě propojil František Hrubín. Psal o mezilidských vztazích, což je téma, které mě dlouhodobě zajímá," nechal se slyšet Michal Hrůza.

Podle ředitele Východočeského divadla Petra Dohnala je Kráska a zvíře nejnáročnější inscenací, kterou divadelníci na Kunětické hoře dosud nazkoušeli. „Ve skutečnosti by ale inscenace měla působit zcela přirozeně. Vytvořili jsme k ní také krásné, výpravné kostýmy," podotkl Petr Dohnal.

František Hrubín / KRÁSKA A ZVÍŘE
Scéna: Ivo Žídek
Kostýmy: Roman Šolc
Choreografie: Linda Stránská
Hudba: Michal Hrůza
Dramaturgie: Jana Uherová
REŽIE: Petr Novotný
Hrají: Veronika Macková, Josef Láska, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Zdeněk Rumpík, Ladislav Špiner, Martin Mejzlík, Milan Němec, Radek Žák / Alexandr Postler, Jindra Janoušková, Josef Pejchal, Petra Janečková a další