VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když nemůžete sami číst...

PARDUBICE - Napadlo vás někdy, že by knížku za vás přečetl někdo jiný zatímco budete pracovat? Není to nemožné, pokud vlastníte audioknihu v podobě cédéčka.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Deník

„Na tuhle novinku mě upozornil syn. Bude se hodit jako dárek, ale především do rodiny. Jezdíme totiž do zaměstnání dlouhé trasy autem, takže místo ohraných CD si konečně poslechneme něco zpestřujícího,“ řekla jedna z prvních zákaznic Alena Urbánková z Pardubic. „První, co si určitě poslechnu, bude Vejce a já od Betty MacDonaldové, pro syna kupuji Tracyho tygra. V nabídce je pro zákazníky připraveno více než šedesát titulů. Nechybí pohádky pro děti, životopisy slavných umělců či povídkové knížky.

 

OSOBNOSTI A AUDIOKNIHA

Petra ČERNOCKÁ (zpěvačka a herečka)

Můj bratranec Vlastimil Brodský mi občas věnoval nějakou svojí nahrávku na kazetě, třeba tu „Psí“, protože jsme oba měli doma téměř identické modely jezevčíků. Tvrdil, že ho vposlední době nic nebaví tak, jako čtení, ať už do rádia, nebo na nějaký nosič. Docela jsem mu rozuměla, sedět si pěkně sám, vdokonalém soustředění u mikrofonu a číst nějaký výborný text. No a já jako posluchačka dokážu ocenit, že se mohu doma natáhnout na kanape, zavřít oči a se stejným soustředěním si vychutnávat nejen dílo samo, ale i hlas profesionála, který text umí patřičně podat. A to tedy, zrovna Bróďa uměl dokonale. Důkazem toho je i jeho interpretace Tracyho tygra.

Dimitrij DUDÍK (režisér)

Nejspíš to bude vzpomínka na dětství, na dobu, kdy nám rodiče vyprávěli pohádky, ten příjemný pocit, když nám někdo povídá do ucha příběhy. A co teprve, když nás oním příběhem provázejí skuteční mistři svého oboru jako je Josef Somr, Otakar Brousek či Viktor Preiss… A nebo taky někdo ztěch, kteří se na nás už žel bohu dívají zhereckého nebe, kupříkladu Eduard Cupák, Vlastimil Brodský, Jiří Adamíra nebo Boris Rösner… Tak třeba zrovna tyto hlasy (a to jsem pochopitelně vynechal desítky dalších znamenitých herců, za což se jim hluboce omlouvám) je možné slyšet na nosičích se značkou AudioStory. A ještě jednu obrovskou výhodu má rozhlasové zpracování knih: burcujefantazii posluchačů. A lidská fantazie je daleko silnější než obraz, který nám nabízí televizní obrazovka nebo filmové plátno.

Ať je vám, milí posluchači, při poslechu našich „knížek do ucha“, hezky.

Táňa FISCHEROVÁ (herečka a politička)

Jsou chvíle, kdy má člověk dost hlučícího světa a zatouží po klidu a nějaké inspiraci pro duši. Pak si může buď otevřít nějakou knihu nebo se zaposlouchat do hlasu někoho, kdo vybraný text přiblíží svým přednesem.

Hlas zahřeje a navozuje chvíle blízkosti a intimity.

Já osobně vždycky ráda pobudu například ve společnosti Borise Rösnera a připomenu si tím čas, který jsme spolu prožili na jevišti Lyry Pragensis nebo Honzy Potměšila, se kterým pobýt je vždycky krásné.

Jan HŘEBEJK (režisér)

Rád poslouchám mluvené slovo na CD. Dobré výkony herců mohou dát vyniknout textu a umocnit tak zážitek z literárního díla. Poslech četby nebo dramatizace navíc dává prostor pro imaginaci a fantazii. Můžete si vlastně natočit svůj "film v hlavě". A kromě toho mně některé tituly připomenou skvěle osobnosti, s nimiž se už nelze setkat. Poslech audioknih je pro mne další formou zážitku. A pokud bych si měl vybrat nějakou konkrétní zvukovou knihu, pak doporučuji třeba "Bibli pro malé i velké". Především je tato kniha základním zdrojem hodnot naší civilizace a navíc její poselství umocňuje dokonalé umělecké podání mistrů slova - Radovana Lukavského, Marka Ebena a dalších.

Igor CHAUN (režisér)

Knížky do ucha si nedávejte, protože hrozí roztažení ucha a poškození ušního bubínku. Dávejte si ale do ucha sluchátka S NAHRÁVKAMI MLUVENÉHO SLOVA! Já sám to dělám stále častěji, a jsem pokaždé ve stavu extatické radosti, když na mne někdo moudře a vemlouvavě hovoří, i když jsem třeba v přírodě na kilometry daleko sám, zdánlivě opuštěn! Jaký to vynález, jaký to dar! Kniha hlasem přenášena, kniha do ucha Popronem vypouštěna!

Ester JANEČKOVÁ (moderátorka)

Audionahrávky mě provázely už od dětství. Dělaly mi společnost, když jsem byla sama doma nebo když maminka neměla čas číst mi. I dnes jsou pro mě velmi důležité. Nedovedu si bez nich představit cestu autem, skvěle s nimi uběhne jinak dost nenáviděné žehlení i při vaření se hodí. Nejradši mám ale ty chvíle, kdy poslouchá celá rodina.

Vlastimil JEŽEK (gen. ředitel Národní knihovny ČR)

"Mluvené" knihy jsou projektem nejen užitečným (zejména pro ty z nás, kteří mají z různých důvodů potíže se čtením), ale i krásným (v podání některých interpretů je poslech "knihy" úplně novým zážitkem dokonce i tehdy, když její obsah z vlastního čtení důvěrně znáte).

Radek JOHN (novinář a publicista)

Doba je bohužel taková, že vtom našem dnešním honu za penězi nějak nezbývá čas číst knihy, takže stále víc literárních pokladů zná stále méně lidí. Knížky do ucha přinášejí novou kvalitu, protože skvělé texty čtou jako bonus navíc skvělí herci. Snad se tímto projektem podaří alespoň zbrzdit směřování národa kliterární negramotnosti.

Ondřej KEPKA (režisér)

Neříkal jsem tomu „zvuková kniha“, ale celé moje dětství – a tím i formování mé – nadneseně řečeno – „kumštýřské duše“ - je poznamenáno poslechem rozhlasových her, četeb na pokračování a poezií.

I přes veškerá moderní média, technologie a jiné „datové digitální toky“ má zvuková kniha stále volné místo vnašich duších. Nic nemůže tak dokonale třídit fantazii, představivost, přivádět nás ksoustředění, kuklidnění jako právě poslech mluveného slova. Jen je potřeba dobrý text, režisér a interpret ve spolupráci scitlivým zvukařem.

Jsem rád, že existuje AudioStory – a těším se na nové tituly a reedice, které chystá vnásledujících měsících vydat. Jako milovník Stefana Zweiga očekávám snapětím jeho AMOK – a když se ktomu ještě přidá jistě skvělá interpretace Ladislava Mrkvičky, nemám , co bych dodal. Zreedic si rád připomenu Janu Eyrovou vpodání Gabriely Vránové, jejíž kvality před mikrofonem snad není třeba ani zdůrazňovat.

AleSH KOLODRUBEC (president České společnosti Sherlocka Holmese)

Proč poslouchat?

Je to krásná vzpomínka na doby dávno minulé, na dětství, kdy se více četlo nahlas a poslouchal rozhlas. Ale nejen vzpomínka. I dnes je čtení nahlas příjemné: Vždyť co dokáže dobrý předčítač dodat textu na dramatičnosti a živosti. Je to vynikající doplnění vlastní četby nejen ve chvílích, kdy knihu nemohu vzít do ruky. A možnost nerušeně, třeba i potmě, se zasnít nad příběhy Sherlocka Holmese a jeho věrného druha doktora Watsona.

Richard KRAJČO (herec, moderátor a zpěvák)

Myslím, že poslech audioknih má velký přínos pro fantazii člověka. Hlasem herce je veden a přesto je mu ponechán prostor pro vytvoření vlastního prostředí děje, hlavních hrdinů. Nepochybně rozšiřuje i slovní zásobu posluchače. Osobně mám hrozně rád mluvené slovo v autě, protože mě při dalekých cestách stále držely ve střehu a poutaly mou pozornost. V zahraničí jsou velmi rozšířené a já doufám, že jejich čas nastane i u nás.

Jan KRAUS (herec a moderátor)

Audioknihy jsou nadějnou perspektivou do auta. V dobách, kdy v autě trávíme víc a víc času, jsou audioknihy jednou z možností, jak si z nechutně promrhaného času udělat příjemné chvilky. S dobrou audioknihou se lze těšit i na dopravní zácpu.

Ivan MLÁDEK (zpěvák a moderátor)

Jak prý ukazují peoplemetry, většina Čechů se nejraději dívá na seriály, na reality show a na diskusní pořady a patří jí proto naše nejmasovější médium - televize. Je to správné, masová média patří mase. Ostatní televizní diváci, kteří neholdují výše uvedeným formátům, postrádají dnes v českých televizích klasické zábavné pořady, estrády, kabarety se známými komiky, divadelní veselohry a další odpočinkové žánry. Mají smůlu, v českých televizích se těchto pořadů jen tak nedočkají, ale nemusí lkát. Pro nemasovou menšinu vydávají firmy “Popron music”, “AudioStory” a “Fonia” velké množství CD s humoristickými monology, scénkami a povídkami v podání našich populárních interpretů. Ve výběru nechybí ani tak známí komici a herci jako Miroslav Horníček, František Ringo Čech, Jiří Krampol, Josef Hlinomaz, Jiřina Bohdalová, bratři Krausové, duo Náhlovský-Mladý a další. I naše panoptikum přispělo svou troškou do mlýna a vydalo pro “nemasové” televizní diváky CD s monology naší komičky “Libuny”, která zářila v posledních televizních “Country estrádách”. Takže nezoufejte, nekopejte do svého televizního přijímače, ani nepište stížnosti ÚV KSČ - už nic nezmůže -není nic jednoduššího, než si koupit CD a zasunout ho. To vám doporučuje Mládek Ivan.

Michal VIEWEGH (spisovatel)

Ve světě slaví audioknihy v posledních letech zasloužený úspěch, například ve Spojených státech na deset prodaných knih připadají tři audioknihy- a jsem upřímně rád, že své posluchače už si audioknihy začínají nacházet i u nás.Nemáme-li čas číst, jak si často stěžujeme, můžeme poslouchat. Poslouchatknihy lzei při žehlení,při cvičeníve fitnescentrunebo během řízení auta…

Dodnes si dobřevzpomínám na fascinaci, s níž jsem v dětství s rodiči poslouchal v rozhlase četbu na pokračování. Nedávno jsem si v autě zkusil pustit Fulghuma - a ono zaujetí mluveným slovem se k mému překvapení po letech rychle vrátilo. Funguje to!

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
AKTUALIZOVÁNO
20

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení