VÁŠ DENÍK CELÝ A IHNED ROVNOU DO POČÍTAČE?

Více o možnostech elektronického předplatného vydání Deníků najdete ZDE

Ve Východočeském divadle bude dnes od 19 hodin k vidění divadelní verze kultovního britského televizního sitcomu o tom, jak se dělá vysoká politika – Jistě, pane ministře.

Kultovní televizní komediální seriál z politického prostředí napsala dvojice anglických scenáristů Jonathan Lynn a Antony Jay, pro česká jeviště ho zdramatizovala Kristina Žantovská.

Hlavním hrdinou je dlouholetý opoziční politik James „Jim" Hacker, který po volbách získává ministerstvo pro administrativní záležitosti a okamžitě se snaží zbavit se přebujelé administrativy a byrokracie.
Jeho neúnavně intrikující tajemník Sir Humphrey Appleby se řídí krédem, že ani ministr – a už vůbec ne veřejnost – by nikdy neměli vědět víc, než je nezbytně nutné.

Jenomže ani tak zkušený úředník, jako je Sir Humphrey, někdy nedokáže svého ministra, dychtivého představit se národu v tom nejlepším světle, udržet na uzdě.
Mnoho situací a charakterů bude českému divákovi připomínat naši současnou politickou scénu víc, než mu možná bude milé…
Hlavní roli v této pardubické inscenaci ztvárnil ředitel Východočeského divadla PETR DOHNAL.

Proč jste se rozhodli tuto inscenaci zařadit do repertoáru Východočeského divadla?
Dlouho jsme na repertoáru neměli hru, která by se vyjadřovala k aktuální politické situaci. Myslím, že zrovna vztah k Evropské unii, kdy řešíme, jestli nás víc svírá nebo nám naopak dává, je v tuto chvíli opravdu hodně žhavé téma. Tyto problémy asi nejvíc trápily státy Evropské unie a Velkou Británii právě 
v 80. letech, kdy vznikl legendární britský sitcom Jistě, pane ministře. Domnívám se, že hru zařazujeme do repertoáru v pravý čas, protože právě teď si v České republice uvědomujeme, co Evropská unie znamená, se všemi jejími klady i zápory. A to samozřejmě s velkou dávkou typického britského humoru.

Mohou pochopitelně existovat 
i diváci, které politika nezajímá vůbec. Bude je tato nová hra zajímat a bavit?
Tato hra není žádnou politickou agitkou, ale s velkým nadhledem se dívá na různé modely situací, které vidíme dnes a denně kolem sebe. Politikou bychom se neměli nechat otrávit a dospět do fáze, kdy je nám úplně ukradená. Pak by se totiž mohlo stát, že by si politici či úředníci dělali nekontrolovaně sami, co chtěli, bez jakékoliv veřejné kontroly. Proto tato komedie může svým způsobem i provokovat a varovat, abychom to nedopustili.

Je podle vás horší, když vládne slabý politik nebo úředník?

Celý rozhovor s Petrem Dohnalem najdete v pondělním vydání Pardubického deníku na straně 8 nebo také v elektronické verzi vydání novin. Více ZDE.