Bohatý program

Připraveno bylo vystoupení folklorního souboru Radost, návštěvníci se seznámili se starými řemesly regionu a s ukázkami práce řezbáře, kováře, kameníka, sochaře a keramika, nechyběl ani tradiční řemeslný jarmark a došlo také na slavnostní osazení zdejšího přírodního areálu uměleckými díly sochařů Terezy Hanusové a Vojtěcha France, keramičky Evy Mašínové a řezbáře Josefa Cipryána. To samozřejmě není všechno, areál rozhledny Barborky a jeho okolí na spojnici mikroregionů Heřmanoměstecko a Podhůří Železných hor nabízí spoustu zajímavých tipů pro návštěvníky, kteří mohou přijet autem, dorazit pěšky po značených cestách nebo na kole po cyklotrasách.

Přiznám se, že jsem ve Svinčanech byl poprvé, takže jsem s povděkem přijal nabídku mého posvícenského průvodce starosty Josefa Blažka. Od něj jsem se dozvěděl, že nedaleko obce se nachází Vysoká skála (333 m n.m.), odkud byl z vyhlídky nádherný rozhled. Pak vrchol zarostl lesem… Na setkání představitelů obcí mikroregionu Heřmanoměstecko ale vznikl nápad poblíž postavit rozhlednu.

Od slov nebylo daleko k činům, a tak od roku 2004 přitahuje Barborka stále více návštěvníků. A proč právě název podle patronky horníků? V 16. a 17. století byly Horní Raškovice osadou skalníků se zvláštním právem, v místních lomech se těžil křemenec na výrobu mlýnských kamenů, které byly považovány za nejlepší v celém českém království. A těžba kamene byla hornickou činností…

Krásný výhled

Na rozhlednu jsme samozřejmě vystoupali a při krásném počasí se nám naskytl úžasný výhled přes Polabí na Kunětickou horu, Krkonoše a Orlické hory. Při pohledu na obec Svinčany mně starosta Blažek vyprávěl o tom, co se v obci za poslední roky povedlo, nebo že svůj obecní znak a prapor mají nejen samotné Svinčany, ale v rámci soudržnosti také místní části Nákle, Horní a Dolní Raškovice. A krásný prapor i se svinčanskou kančí hlavou mají rovněž místní dobrovolní hasiči.

Pak jsme se vydali po Naučné stezce Raškovické lomy, která má asi na dvou kilometrech sedm zastavení. U zatopeného lomu Bezedná mi starosta vyprávěl pověst o tyranském správci, který se zde utopil i s kočárem a koňmi, u lomu Návesní skála uprostřed Horních Raškovic pověst O skalském potápěči… U otevřeného samoobslužného ohniště pro návštěvníky jsem pak s Ivou Stehlíkovou hovořil třeba o nekončícím příběhu o sekání trávy a dalších starostech správcové přírodního areálu rozhledny Barborka.

Recese nezemřela

V hostinci s výstižným názvem Podskalí jsem se se zastupitelkou Lenkou Kudláčkovou bavil nejen o místních specialitách, ale také o aktivním spolku žen. K jejich nejúspěšnějším akcím patří společné, někdy dosti recesistické výlety a rovněž babský bál.

Se starostou jsme si prohlédli zdejší vyhlášené ovocné sady, podívali se na památný strom jeřáb oskeřuši a zašli za velitelem dobrovolných hasičů Zdeňkem Kubínem. V požárním útoku soutěží dvě svinčanská družstva mužů a také svinčanské sršně, tedy družstvo žen v uniformách v žlutočerných obecních barvách. Však se přijďte podívat 8.září 2007 na Memoriál Zdeňka Kubína, kde účast přislíbilo kolem třicítky družstev. Místní hasiči naštěstí nemají příliš práce s požáry, a že jsou výbornou partou, tak o to víc volného času pokládají na oltář obce.

Svatojánská noc

Věnují se hodně dětem, samozřejmě budou mezi organizátory sobotní akce Tradice železnohorského regionu a za dva týdny v sobotu 23. června zase u akce Svatojánská noc na rozhledně Barborka. Začátek je ve 14 hodin a konec možná až za svítání…

Kromě staročeského jarmarku se program ponese především v duchu Divokého západu, budou tam projížďky na koních a westernové ježdění, lukostřelba, ukázky práce s bičem a lasem, indiánská tee-pee se soutěžemi pro děti a samozřejmě tajemné svatojánské ohně…

Nejenom o tom, ale také všechno o historii i současném životě obce se dozvíte na www.svincany.cz. Pak pochopíte, proč právě Svinčany získaly v krajské soutěži Vesnice roku Modrou stuhu za společenský život.

Reprízu Posvícení ze Svinčan si můžete poslechnoutv pondělí 11.červnapo osmnácté hodině na frekvenci Českého rozhlasu Pardubice 104,7 FM pro Pardubický kraj.