Nakonec byla volba docela jednoduchá. Přes tropická vedra se ani letos Paní kultura neuložila v Hlinsku k letnímu spánku. A tak jsem návštěvu v Hlinsku pojal jako kulturní Posvícení a jednu velkou pozvánku se zajímavými tipy na žhavé dny, kdy je třeba možné se ukrýt do stínu v hospodské zahrádce v Betlémě, nebo na dny uplakané, kdy je možné si pod střechou galerie prohlížet obrazy ze sladké Francie.

S Michalem Musilem z Folklorního souboru Vysočan jsem si povídal o přípravách na 12. ročník Adámkových folklorních slavností, které se budou konat v hlineckém Betlémě od 24. do 26. srpna. Mezi českými, moravskými a zahraničními hosty vystoupí samozřejmě domácí dětský soubor Vysočánek i dospělý Vysočan.

Výtvarné Hlinecko slaví 48. narozeniny

Ředitelka Městského muzea a galerie Hlinsko Jana Vašková mě provedla hned třemi výstavami. Pro 48. ročník Výtvarného Hlinecka se podařilo připravit expozici „Francie v dílech českých malířů“, připomínající úspěšnou stejnojmennou pražskou výstavu z roku 1931. Souběžně s tím je v hlinecké galerii otevřena další, návštěvnicky atraktivní výstava „Malíři Vysočiny“. V Komorním divadle společně vystavují akademický malíř Václav Zeman a fotograf Vlastimil Raška a ve spolupráci s lektorským oddělením Národní galerie v Praze se uskuteční na přelomu července a srpna 6. ročník výtvarné dílny „S nohama v potoce a hlavou v oblacích“ s následnou výstavou výsledků dílny.

Pak jsem se vydal do Betléma, samozřejmě toho hlineckého, za etnografkou Ilonou Vojancovou. Jakoby zázrakem si Betlém uchoval svůj původní ráz až do 80. let minulého století, kdy ale jeho část padla za obět „modernímu“ urbanistickému rozvoji města.

Díky památkářům a místním nadšencům se podařilo v roce 1989 prosadit záchranu alespoň části objektů a od roku 1995 je Betlém jako součást Souboru lidových staveb Vysočina památkovou rezervací. Ilona Vojancová nás pozvala na výstavu do Betléma s hezkým názvem „Trošku mlíčka do hrníčka…“ věnované zpracování mléka a výrobkům z něj, která začala právě v sobotu 21. července, v den premiéry Posvícení z Hlinska.

S knížkou za pověstmi

Petra Ondráčková z regionálního rozvoje města mně věnovala Putovní knížku soutěže „Za pověstmi Chrudimska a Hlinecka“. Každé ze sedmi informačních center v tomto kraji (Chrudim, Hlinsko, Heřmanův Městec, Slatiňany, Třemošnice, Nasavrky a Seč) připravilo pro knížku dvě pověsti a ke každé kontrolní otázku. Úkolem malých i velkých soutěžících je navštívit všech čtrnáct míst opředených pověstí, najít tam odpovědi a získat sedm razítek z těchto informačních center. Také tam, nebo na jejich internetových stránkách lze získat další podrobnosti o soutěži se zajímavými cenami, která končí 15. září.

Další mé zastavení bylo u Milana Hájka, který byl dlouholetým kronikářem města. Hovořit by o Hlinsku mohl hodiny, já jsem ho však požádal, aby mi dělal průvodce po významných stavbách města. Začali jsme u kostela Narození Panny Marie a u fary, pak jsme se vydali k domu U Tvrze, k barokní radnici a budovám soudu, pošty, Husova sboru, sokolovny nebo bývalé Občanské záložny, sirotčince a Chlapecké školy… A když už pořad Posvícení, tak Milan Hájek mi také řekl o slavném posvícení kožešníků zvaném Lichtpratl, na které se do dnešní městské části Blatno sjížděli řemeslníci nejen z celých Čech, ale až z Vídně.

Na zahrádce v Betlémě

Kulturní procházku po Hlinsku jsme zakončili se starostkou Magdou Křivanovou jak jinak než příjemným posezením na hospodské zahrádce v Betlémě. Povídali jsme si o tom, co více ještě udělat pro to, aby do Hlinska přijíždělo stále více návštěvníků po celý rok od jara do zimy nebo jsme ještě připomenuli některé další prázdninové akce. Na náměstíčku v Betlémě se o víkendech konají divadelní nebo hudební vystoupení různých žánrů, dále je to už tradiční Hlinecký folkový špekáček (11. srpna od 14 hodin) nebo Léto s Rychtářem. V amfiteátru u místního pivovaru to v sobotu 11. srpna rozbalí kapela Divokej Bill.

Reprízu pořadu Posvícení z Hlinska si můžete na frekvencích Českého rozhlasu Pardubice 102,4 FM na Svitavsku, 98,6 FM na Orlickoústecku a 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od osmnácti hodin.