VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojďme spolu nejen do Betléma

HLINSKO - Kdybych měl v Hlinsku natočit s každým pozoruhodným člověkem nebo o každé zajímavosti jen pár minut, tak by rozhlasové Posvícení netrvalo pouhou hodinku, ale celé odpoledne. Musel jsem tedy vybírat…

23.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Nakonec byla volba docela jednoduchá. Přes tropická vedra se ani letos Paní kultura neuložila v Hlinsku k letnímu spánku. A tak jsem návštěvu v Hlinsku pojal jako kulturní Posvícení a jednu velkou pozvánku se zajímavými tipy na žhavé dny, kdy je třeba možné se ukrýt do stínu v hospodské zahrádce v Betlémě, nebo na dny uplakané, kdy je možné si pod střechou galerie prohlížet obrazy ze sladké Francie.

S Michalem Musilem z Folklorního souboru Vysočan jsem si povídal o přípravách na 12. ročník Adámkových folklorních slavností, které se budou konat v hlineckém Betlémě od 24. do 26. srpna. Mezi českými, moravskými a zahraničními hosty vystoupí samozřejmě domácí dětský soubor Vysočánek i dospělý Vysočan.

Výtvarné Hlinecko slaví 48. narozeniny

Ředitelka Městského muzea a galerie Hlinsko Jana Vašková mě provedla hned třemi výstavami. Pro 48. ročník Výtvarného Hlinecka se podařilo připravit expozici „Francie v dílech českých malířů“, připomínající úspěšnou stejnojmennou pražskou výstavu z roku 1931. Souběžně s tím je v hlinecké galerii otevřena další, návštěvnicky atraktivní výstava „Malíři Vysočiny“. V Komorním divadle společně vystavují akademický malíř Václav Zeman a fotograf Vlastimil Raška a ve spolupráci s lektorským oddělením Národní galerie v Praze se uskuteční na přelomu července a srpna 6. ročník výtvarné dílny „S nohama v potoce a hlavou v oblacích“ s následnou výstavou výsledků dílny.

Pak jsem se vydal do Betléma, samozřejmě toho hlineckého, za etnografkou Ilonou Vojancovou. Jakoby zázrakem si Betlém uchoval svůj původní ráz až do 80. let minulého století, kdy ale jeho část padla za obět „modernímu“ urbanistickému rozvoji města.

Díky památkářům a místním nadšencům se podařilo v roce 1989 prosadit záchranu alespoň části objektů a od roku 1995 je Betlém jako součást Souboru lidových staveb Vysočina památkovou rezervací. Ilona Vojancová nás pozvala na výstavu do Betléma s hezkým názvem „Trošku mlíčka do hrníčka…“ věnované zpracování mléka a výrobkům z něj, která začala právě v sobotu 21. července, v den premiéry Posvícení z Hlinska.

S knížkou za pověstmi

Petra Ondráčková z regionálního rozvoje města mně věnovala Putovní knížku soutěže „Za pověstmi Chrudimska a Hlinecka“. Každé ze sedmi informačních center v tomto kraji (Chrudim, Hlinsko, Heřmanův Městec, Slatiňany, Třemošnice, Nasavrky a Seč) připravilo pro knížku dvě pověsti a ke každé kontrolní otázku. Úkolem malých i velkých soutěžících je navštívit všech čtrnáct míst opředených pověstí, najít tam odpovědi a získat sedm razítek z těchto informačních center. Také tam, nebo na jejich internetových stránkách lze získat další podrobnosti o soutěži se zajímavými cenami, která končí 15. září.

Další mé zastavení bylo u Milana Hájka, který byl dlouholetým kronikářem města. Hovořit by o Hlinsku mohl hodiny, já jsem ho však požádal, aby mi dělal průvodce po významných stavbách města. Začali jsme u kostela Narození Panny Marie a u fary, pak jsme se vydali k domu U Tvrze, k barokní radnici a budovám soudu, pošty, Husova sboru, sokolovny nebo bývalé Občanské záložny, sirotčince a Chlapecké školy… A když už pořad Posvícení, tak Milan Hájek mi také řekl o slavném posvícení kožešníků zvaném Lichtpratl, na které se do dnešní městské části Blatno sjížděli řemeslníci nejen z celých Čech, ale až z Vídně.

Na zahrádce v Betlémě

Kulturní procházku po Hlinsku jsme zakončili se starostkou Magdou Křivanovou jak jinak než příjemným posezením na hospodské zahrádce v Betlémě. Povídali jsme si o tom, co více ještě udělat pro to, aby do Hlinska přijíždělo stále více návštěvníků po celý rok od jara do zimy nebo jsme ještě připomenuli některé další prázdninové akce. Na náměstíčku v Betlémě se o víkendech konají divadelní nebo hudební vystoupení různých žánrů, dále je to už tradiční Hlinecký folkový špekáček (11. srpna od 14 hodin) nebo Léto s Rychtářem. V amfiteátru u místního pivovaru to v sobotu 11. srpna rozbalí kapela Divokej Bill.

Reprízu pořadu Posvícení z Hlinska si můžete na frekvencích Českého rozhlasu Pardubice 102,4 FM na Svitavsku, 98,6 FM na Orlickoústecku a 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od osmnácti hodin.

23.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 19 100 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Operátor/ka montáže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19100 kč. Volných pracovních míst: 50. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Pracovní náplň:, Montáž a kompletace výrobků , Práce na výrobní lince., Pravidelné směny., Příjemný kolektiv., Požadujeme:, Manuální zručnost., Schopnost pracovat samostatně i v týmu., Trestní bezúhonnost., Zaměstnanecké výhody: , Závodní stravování od 6,- Kč. , Každoroční navyšování mzdy. , 25 dní dovolené. , 3000,- ročně na benefity z široké nabídky dle vlastní volby , Zvýhodnění T-mobile program pro vás i vaše příbuzné od 11,- , Benefitní program "Doporučení nového zaměstnance" od 10 000,- , Bezplatné firemní vzdělávání a podpora osobního rozvoje. , Vybavené fitness v areálu společnosti. , Příspěvek na penzijní připojištění po roce pracovního poměru u nás., , První kontakt e-mailem nebo telefonicky (8:00 - 16:00). Pracoviště: Foxconn european manufacturing services s.r.o., U Zámečku, č.p. 27, 530 03 Pardubice 3. Informace: Kateřina Langšádlová, +420 466 057 599.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 4 000 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání Lektor/ka kurzu sklářství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 4000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Školení bude probíhat ve firmě zabývající se výrobou skla a sklářských výrobků. Kurz se zaměří na teorii i praxi. Jde o 10 dnů školení v oblastech řezání skla, lisování skla a fusing (spékání a tvarování skla)., V případě zájmu pošlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Kurz sklářství".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - pracoviště jana zajíce, Jana Zajíce, č.p. 708, 530 12 Pardubice 12. Informace: Radek Kahánek, +420 604 500 052.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 18 000 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Technik/čka údržby Synthesia Semtín. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice - Semtín. , Nástup dohodou, pracovní poměr na dobu určitou - 1 rok s obnovou. , Co budeš dělat?, o ráno si oblékneš monterky a vyrazíš za ostatními, o tvůj revír bude Synthesia Semtín - budeš tam jako doma, o SUMO? - servis, údržba, montáž a opravy v oblasti elekto a MaR- úkoly jsou jasný , Co zajímá nás?, o máš papír v kapse alespoň výučák z oboru elektro (měření a regulace) a platnou vyhlášku 50/1978 Sb? Super, bez toho by to nešlo, o máš zkušenosti v oblasti údržby? Super, máš malé bezvýznamné plus, o máš chuť se naučit každý den něco nového? Super, tebe právě hledáme, o nebojíš se práce? Super, flákače nehledáme, o nemáš ručičky dozadu? Super, budeš je potřebovat , , A co ti na oplátku nabídneme my?, o za málo peněz hodně muziky - to u nás rozhodně neplatí, o ovoce k snídani, oběd skoro zadáč, o kopec srandy na firemních akcích, kterých není fakt málo - účast na rockových festivalech povinná, o kapr a šáňo před tím, než si odejdeš válet šunky mezi placeným vánočním volnem , První kontakt telefonicky (pracovní dny 8:00 - 16:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: S u m o s.r.o. - provozovna semtín, 530 02 Pardubice 2. Informace: Lucie Havelková, +420 605 248 049.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Vedoucí pracovník řízení kvality, BOZP, PO, ŽP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce, Chrudimská 1663, 535 01 Přelouč. , Nástup možný IHNED. , Náplň práce:, " řízení oddělení kvality, BOZP, PO, ŽP , " implementace a udržování systému managementu kvality podle ISO 9001 a ČOS 051622 dle aktuálních požadavků, " tvorba a správa dokumentace systému managementu kvality podle ISO 9001 a ČOS 051622, " stanovování a řízení procesů pro ověřování kvality produktů, " provádění interních auditů a auditů u dodavatelů, " monitorování a měření procesů a produktů, řízení metrologie, " analyzování příčin neshod a stanovování nápravných opatření, " řízení reklamací, " odpovědnost za dodržování legislativy v oblasti BOZP a PO, " školící činnost - vlastní zaměstnanci i externí subjekty (vstupní školení, instruktáže, vstupní školení dodavatelů) včetně vedení příslušné agendy, rozumět příslušným zákonům v oblasti BOZP a PO, " odpovědnost za vedení agendy pracovních úrazů, nehod, revidovat OOPP, povolení na práci, bezpečnostní předpisy a aplikovatelné právní předpisy, " příprava podkladů z oblasti BOZP a PO, vedení statistik týkající se pracovních úrazů, , reporty z těchto oblastí, " vedení příslušné dokumentace pracoviště, Požadavky:, , " VŠ vzdělání technického zaměření, praxe 3 roky v oboru, " praxe v automobilovém průmyslu - výhodou, " znalosti a zkušenosti s implementací ISO norem, " znalost práce na PC (IS Helios výhodou), " znalost AJ výhodou, " ŘP skupiny B - podmínkou, C - výhodou , " komunikativnost, důslednost, organizační schopnosti , Zaměstnanecké výhody: , - samostatnou a zodpovědnou práci v prosperující společnosti, - motivující mzdové ohodnocení, - možnost vzdělávání a rozvoje, - příspěvek na stravování , , První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Svos, spol. s r.o., Chrudimská, č.p. 1663, 535 01 Přelouč. Informace: Simona Lejhancová, +420 466 955 743,724 107 030.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto šachy.

Ukrajinec si dovolil luxus, přesto slavil

Velká cena Nové Město nad Metují
6

„Nováč“ propojí čtyři kontinenty

Zloděj ukradl kolo v Čeperce, aby mu ho ukradli v Pardubicích

Pardubice/Čeperka - Zloděj se z ukradeného kola neradoval dlouho. Vzal mu ho jiný zloděj.

Dašice v sobotu slaví 700 let od první zmínky

Dašice - Město Dašice si v sobotu připomíná 700 let od první písemné zmínky. Slavit se bude od 13.30 hodin v prostorách Pivovaru Dašice.

Pod vlak v Pardubicích skočil sebevrah

Pardubice - Provoz na hlavní železniční trati mezi Pardubicemi a Českou Třebovou brzdí smrtelná nehoda.

Jak jsme žili v Československu: Obec Rohovládova Bělá

Pardubicko – V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československa. K oslavám se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT