Astronomická společnost Pardubice a pardubická hvězdárna zvou všechny zájemce na jeho přednášku s názvem „Požitkářství hvězdných tlouštíčků: supernovy, černé díry a znečištění vesmíru“. „Supernovy velkolepě oznamují konec života hmotných hvězd,“ poznamenává k tématu své přednášky Ondřej Pejcha.

Dle jeho dalších slov supernovy na mnoho měsíců přezáří zbývající miliardy hvězd ve své mateřské galaxii a zamoří svoje okolí těžkými prvky. Obejde se ale někdy umírání hmotných hvězd bez supernov? Jak a proč vznikají černé díry? Co nám v této oblasti naznačují nejnovější důmyslná pozorování a výpočty? Na všechny tyto otázky a mnoho dalších se bude Ondřej Pejcha snažit odpovědět.

Sedmadvacetiletý Ondřej Pejcha je český astrofyzik a popularizátor astronomie, především v oblasti proměnných hvězd. Vystudoval teoretickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a nyní pokračuje v doktorském studiu astronomie na Ohio State University ve Spojených státech. Věnuje se výzkumu časově proměnných jevů ve vesmíru, především však finálním fázím vývoje hmotných hvězd a teoretickému objasnění příčin výbuchů supernov. V rámci Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti pozoroval dříve proměnné hvězdy.