VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimské muzeum loutek je stále živé!

CHRUDIM - Konec června a začátek července byl pro Muzeum loutkářských kultur ve znamení nejistoty a pochyb z blízké budoucnosti.

21.7.2007
SDÍLEJ:

O publikum nemá program Loutkářské Chrudimě nouzi.Foto: Karel Dvořák

Ministerstvo kultury, zřizovatel a správce Muzea loutkářských kultur, uvažuje o úsporách s odkazem na návrh nového státního rozpočtu.

Vláda počítá s výdaji na kulturu ve výši 6,7 miliardy korun, což je asi o 1,2 miliardy korun méně než letos. Možnost úspor vidí ministr Václav Jehlička například ve snížení počtu příspěvkových organizací jejich převedením na města nebo kraje. Mezi organizacemi, které by mohlo ministerstvo nabídnout k převodu, je i Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi.

Pokud by město ani kraj nebyly schopni se muzea ujmout, možnou variantou by mohlo být zachování celkové expozice někde jinde než v Chrudimi jako součást fondu Národního muzea. V tomto smyslu se vyjádřil první náměstek ministra kultury František Mikeš. V této chvíli jsou však jakékoli závěry předčasné. Ministerstvo kultury dosud nevydalo žádné oficiální prohlášení.

Hledání řešení

„Muzeum loutkářských kultur je velice zajímavá instituce evropského významu a nikdo si dnes nedovede představit, že by z Chrudimě zmizelo. My zatím nemáme žádné oficiální stanovisko z Ministerstva kultury a tudíž se nemáme k čemu vyjadřovat. Jakmile by tato situace nastala, budeme o ní velice vážně jednat a hledat nejlepší řešení. Rozhodně tuto informaci nebereme na lehkou váhu,“ říká místostarosta Chrudimě Pavel Kobetič.

Tisková mluvčí chrudimské radnice Sylva Drašnarová k tomu dodává: „K této situaci vůbec nemusí dojít. Zatím víme pouze to, že Ministerstvo kultury plánuje škrty v rozpočtu, ale ne, že už konkrétní škrty dělá.“ Podle jejích slov jsou vše prozatím jen spekulace a média vyvolávají zbytečný rozruch. Stejně reaguje i tisková mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová. „Museli bychom nejprve jednat o podmínkách převodu a pak je teprve možné udělat rozhodnutí,“ reaguje Kateřina Nohavová.

Rekonstrukce muzea za více než 200 miliónů

Vedení muzea naplánovalo rozsáhlou rekonstrukci s vytvořením bezbariérového vstupu do všech expozic. Rekonstrukce takového rozsahu by převýšila částku 200 miliónů korun a trvala by nejméně dva roky. To komplikuje již tak napjatou situaci a objevují se i zprávy, že budovy muzea jsou v dezolátním stavu. To však podle slov Aleny Holečkové, zástupkyně ředitelky muzea, je přehnané tvrzení.

Muzeum loutkářských kultur sídlí ve třech domech v Břetislavově ulici. Samotné expozice jsou umístěny v novorenesančním Mydlářovském domě, k muzeu patří i budovy s číslem popisným 73 a 75. Jsou zde kanceláře muzea nebo muzejní knihovna s více než 17 tisíci svazky. Muzeum také disponuje dvěma depozitáři ve Stolanech a v Choteči u Holic, které ukrývají spoustu scénických návrhů a maket, kulis, výtvarných děl s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, rukopisy a další archiválie. Na roční provoz muzea a mzdy patnácti stálých zaměstnanců je třeba asi sedm miliónů Kč.

Petice ministru kultury Václavu Jehličkovi

Informace o možném uzavření muzea se objevila v době konání festivalu Loutkářská Chrudim a vyvolala bouřlivou reakci ze strany loutkářů. Účastníci loutkového festivalu sepsali petici, ve které vyzývají ministra kultury k hledání jiného, méně drastického řešení než je zánik muzea. K dnešnímu dni je pod peticí podepsáno na čtyři sta lidí. Podle Jiřího Kadeřávka, ředitele Chrudimské besedy, byl rozruch kolem muzea zbytečný, podpořil zájem médií a uveřejněné informace vyvolaly dojem, že situace muzea je skutečně kritická.

Nabízí se také otázka, zda by případné uzavření muzea mohlo nějakým způsobem ohrozit pořádání festivalu Loutkářská Chrudim. Jak ale uvedl Jiří Kadeřávek, festival amatérských loutkářů zde existuje už více než půl století, letošní ročník měl pořadové číslo 56. Muzeum loutkářských kultur bylo otevřeno až v roce 1972. Žádné úzké propojení mezi festivalem a muzeem neexistuje, noční návštěva Muzea loutkářských kultur je jen tradiční součástí doprovodného programu festivalu.

Dnes vlastní muzeum přibližně šest tisíc loutek a celkem kolem 60 000 dalších sbírkových předmětů. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi jsou k vidění historické i současné, české i zahraniční loutky. Každý rok sem zavítá na 20 tisíc návštěvníků. V informačním centru města doporučují loutkářské muzeum jako největší zajímavost Chrudimě a kroky většiny turistů směřují právě sem. Chrudim je často označována za hlavní město loutek. Byla by škoda to měnit.

Ceny za 56. ročník Loutkářské Chrudimi

souboru DNO Hradec Králové za inscenaciLAPOhádky tedy LEDOVÉ TECHNO,

Honzovi a Báře Kratochvílovýmza hudbu k inscenaciLAPOhádky tedy LEDOVÉ TECHNO

Romanu Kudláčkovi a Kamilu Bělohlávkoviza výtvarnou složku inscenaceLAPOhádky tedy LEDOVÉ TECHNO

souboru L. S. Věkza inscenaciFucking Generationaneb zbavme se svých patosů a hymen

souboru Čmukaři, Turnovza herectví v inscenaciZvyřátka za to nemůžou

souboru “C”, Svitavyza osobnostní interpretacitextů Danilla Charmsev inscenaci Fialový vítr

Janě Dvořáčkovéza herectví v inscenaciČerná a Bílá Fróna

Olze Strnadovéza pedagogické vedení při práci na inscenaci1x3 pohádky

Vítězslavě Trávníčkovéza pedagogické vedení při práci na inscenaciStínové divadlo pro krásnou Lin

souboru Bublanina, Vsetínza autorský přístup a herectvív inscenaci Začarovaný les

Martina Šťastná

 

21.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 18 000 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa Pracovník/pracovnice bourárny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce Hlavečník., Nástup dle dohody. , Zaměstnanecké výhody: obědy, naturální mzda, docházkové prémie, příspěvěk na penzijní pojištění, zdravotní pojištění. , První kontakt telefonicky (v pracovní době od 6:00 do 15:00) nebo e-mailem.. Pracoviště: Chovservis a.s. - provozovna toro hlavečník, 533 15 Hlavečník. Informace: Jana Pošíková, +420 466 750 012.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Strojní inženýři Projektant/ka strojní - potrubář/ka - IP. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Pernerova 168, Pardubice, Nástup dle dohody na 1 rok , Pracovní náplň: Zpracování potrubních částí projektů průmyslových objektů (chemie, ropa, plyn, energetika) - (potrubní rozvody) pro tuzemské i zahraniční firmy. , Požadujeme: odbornou praxi 7 - 10 let, dobrou znalost angličtiny slovem i písmem, uživatelské znalosti PC, MS Office, AutoCAD nebo Microstation, znalost práce ve 3 D systémech - PDS, PDMS, AutoPlant nebo AutoCAD Plant, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, možnost práce i v zahraničí, zázemí nadnárodní společnosti, možnost dalšího profesního růstu, Poznámka: možnost změny prac. poměru na dobu neurčitou (po uplynutí 1 roku). Pracoviště: Tractebel engineering a.s., Pernerova, č.p. 168, 530 02 Pardubice 2. Informace: Karla Vichrová, +420 728 753 276.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 65 535 Kč

Finanční poradci specialisté Regionální ředitel/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 72000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu s praxí na pozici Regionální ředitel/-ka. , , Náplň práce: , - vedení krajské pobočky; , - vedení výběrových řízení; , - školení obchodních dovedností; , - plnění stanovených cílů; , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - výborné manažerské a organizační schopnosti; , - komunikativní a obchodní dovednosti; , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita (ekonomického směru) , - zkušenosti ve finančnictví a licence PPZ, , - bezúhonnost; , - ŘP skupiny B – aktivní řidič , , Nabízíme: , - zázemí kanceláře a veškerý servis , - klientelu přidělenou společnosti – předem domluvené schůzky zajišťuje centrála společnosti , - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - pohyblivou složku - odměny ze svěřeného regionu + pasivní příjem , - pravidelná školení a porady , - možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut - zelené předměstí, Jahnova, č.p. 8, 530 02 Pardubice 2. Informace: -, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 21 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Dříteč, Požadujeme: Kvalifikaci - učitel/ka pro MŠ - SPgŠ, obor učitelství pro mateřské školy nebo VOŠ - učitelství pro MŠ nebo VŠ - preprimární pedagogika , - praxe v oboru a hra na klavír vítána, Nabízíme: kvalitní a levné stravování, hezké a klidné pracovní prostředí, skvělý pracovní kolektiv. , Místo je vhodné pro absolventy. , Doplňující text: , Prozatím do 30. 6. 2019, případně na dobu neurčitou (při oboustranné spokojenosti), Úvazek 32 - 40 hodin týdně (dohodou)., , První kontkat telefonicky nebo e-mailem, www.zs.dritec.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, dříteč, okres pardubice, 533 05 Dříteč. Informace: Světlana Vacková, +420 466 930 380,606 631 763.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

39. ročník Memoriálu Josefa Křivky v Pardubicích.

Připravte se na dopravní omezení, centrem města ve čtvrtek krouží cyklisté

Pardubice ve druhém čtvrtfinále porazily Ústí o jediný bod - 76:75.

Basketbalová tajenka? Vítěz bere všechno!

Krajský fotbal: Holice si vycídily rezavý štít...

Pardubicko – Osmička zapomenuta. Po prohře v Chrudimi, hrály v krajském přeboru (po podzimní výměně pořadatelství) Holice znovu venku. V Chocni ale předvedly úplně jiný výkon. Získaly všechny body a uhájily čisté konto. Naopak Moravany zpytují svědomí. Takhle lehce nechat sebrat soupeře z trávníku tři záchranářské body…

Narozeninová krádež nevyšla

Pardubice – Když nečekáte žádný dárek k narozeninám není zrovna nejlepší cesta si jej ukrást, jak se přesvědčil jeden senior, kterého ostraha marketu na pardubické Višňovce strážníkům nahlásila zadržení pachatele drobné krádeže.

Středeční menu: Přivezli dvě výhry. Potvrdí je doma?

Pardubice – Dvě venkovní výhry v řadě? Podobný kousek pardubičtí fotbalisté předvedli loni na jaře, kdy uspěli v Sokolově a v Opavě. Nyní přivezli plný počet bodů ze Znojma a Žižkova, což jim zajistilo posun na třetí místo. Pozici budou hájit v dnešním utkání 24. kola FNL.

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 24. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT