Počtrnácté se ulicemi Pardubic ozývalo cinkání skleniček. V pátek i sobotu zakotvil v historickém centru města už čtrnáctý ročník prodejní a kontraktační výstavy Pardubický festival vína.

Zatímco na Pernštýnském náměstí v pátek vypukla Pardubická vinařská noc, na zámku začal samotný festival, který do Pardubic přivedl na šedesát vystavovatelů z vinařského oboru, což byla rekordní účast.

Tuto příležitost si nenechal ujít ani známý moderátor Jan Rosák.

„Ani červené, ani bílé – mám rád dobré víno,“ odpovídal se smíchem na otázku, kterému z druhů dává přednost.

„Nevyhýbám se žádnému, i když teď na Moravě v poslední době dávám přednost asi spíše bílému. Co se týká oblíbených značek, tak začínám rád ryzlinkem, potom přes chardonky, müllery a pak, když už jsou na skladě, tak k těžším francouzským, chilským nebo novozélandským vínům,“ prozradil Rosák.

„Za čtrnáct let se nám tu už povedlo vybudovat jistou tradici, vinařů jezdí rok od roků více, takže to spojení Pardubic a vína je ideální. Jsme rádi, že lidé o tom vědí a jsou spokojeni, a že díky tomu stoupá zájem o samotný festival,“ podotkl za organizační výbor festivalu Karel Pobuda.

„Podle mého je to také tím, že lidé u nás se už učí pít kvalitní vína. Myslím, že každý už si dá radši méně, zato kvalitní, než by pil hektolitry krabicového, což je jen dobře,“ podotkla k tomu senátorka Miluše Horská.

(red)