Den je součástí mezinárodního programu CreArt, jehož cílem je podporovat tvůrčí potenciál obyvatel v menších městech, zdánlivě žijících mimo centra uměleckého a intelektuálního dění. Program se zaměřuje na profesionální i amatérské činnosti v umělecké a veřejně aktivistické oblasti a Pardubice patří mezi zakladatelská města CreaArtu.

Podpora mladých

Letošní Den kreativity je věnovaný podpoře vzdělávacích programů pro děti a podpoře mladých začínajících umělců, pocházejících z pardubického regionu. „Pardubice vstoupily do letošního roku projektu CreArt velmi úspěšně. Mladý pardubický malíř, student pražské AVU, Ondřej Petrlík byl španělskými kolegy vybrán k účasti na týdenním uměleckém workshopu ve Valladolidu. A další začínající umělec, Martin Dašek, který se zúčastnil kolektivní výstavy v Galerii města Pardubic, uspěl se svým projektem v konkurenci stovky přihlášených tvůrců a získal tak dvouměsíční stipendium na rezidenční pobyt v rakouském Linci," říká Lucie Břízová z odboru kultury pardubického magistrátu.

Další mladá vizuální umělkyně a performerka Lenka Morávková bude představená v městské galerii na Příhrádku během dnešního programu. „Po setmění se ve venkovním prostoru budou promítat dvě autorčiny videoperformance, zkoumající barvy a zvuky různých míst ve Španělsku a Německu," říká manažerka městské galerie Ivana Panochová.

Člověk nebo zvíře?

Hlavní program Dne kreativity ale bude věnován dětem a jejich tvorbě. Ve čtvrtek od deseti hodin se v galerii odehraje animační program pro školní kolektivy, pořádaný souběžně s výstavou kreseb, maleb a objektů Josefa Procházky. Program s názvem „Člověk nebo zvíře?" přiblíží dětem principy figurální malby a uvede je do světa, v němž je možné lidské emoce a animální stránky v nás vyjádřit linií a barvou.

Od 17 hodin se zde uskuteční vyhlášení výsledků literárně-výtvarné soutěže pro děti „Ty máš nápady!", vyzývající děti k vyjádření vlastního názoru na roli kreativního myšlení a chování v našem nejbližším okolí.
„Pokud zkušební provoz Dne kreativity bude úspěšný, budeme pro příští roky usilovat o co nejširší zapojení kulturních institucí v našem městě do této akce," dodává Lucie Břízová, která je zároveň koordinátorkou mezinárodního projektu CreArt.