Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dabing Street nenudí. Hlavně díky hereckým výkonům

Pardubice - Dejvické divadlo na Grand Festivalu smíchu

29.1.2014
SDÍLEJ:

Dejvické divadlo: Dabing streetFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

RECENZE - 70%
Lukáš Dubský

Ve dvou věcech jsou Češi skutečně dobří: v pití alkoholu a dabingu. Takový podtitul má první soutěžní komedie čtrnáctého ročníku Grand Festivalu smíchu Dabing Street, se kterou do Pardubic přijelo Dejvické divadlo. Pro populární pražskou scénu tuto hru napsal a zrežíroval Petr Zelenka, který s Dejvickými spolupracoval třeba na Příbězích obyčejného šílenství a Tereminovi.

Zelenkova černá komedie se odehrává v dabingovém studiu, které je na pokraji krachu a jeho členové jsou nuceni bojovat o čím dál podivnější zakázky. Zdá se, že jejich spásou by mohl být známý novinář a prognostik Michal, který si studio za velmi slušné peníze na deset dní pronajme a je dokonce ochoten splatit za majitele úvěr a studio odkoupit. Jenže Michal je těžký alkoholik, který se snaží s pitím přestat. Myslí si, že v uzavřeném světě mikrofonů a nahrávací techniky to půjde lépe.

Inscenace Dejvického divadla rozhodně není čistokrevnou komedií, hlavně ve druhé polovině jsou diváci svědky mnoha scén, při kterých tuhne úsměv na rtech.
Dabing Street je bezpochyby vtipnou a dobře napsanou hrou, nelze se však ubránit dojmu, že by mohla být svižnější. Hlavně ve druhé polovině představení by se dalo krátit.

Sehraný tým

Nudit se ovšem diváci nebudou, a to hlavně díky sehranému týmu herců. O něco zajímavější jsou v Dabing Street mužští představitelé. Především Martin Myšička, který v první půli s nadhledem ztělesňuje trochu podivínského moderátora, který si svým vystupováním podmaňuje většinu dabingového studia. Ve druhé půli má velmi těžkou úlohu, postavu už může tvarovat jen v intencích rozvíjejícího se alkoholového deliria.
Hynek Čermák jako Karel pod maskou drsňáka skrývá starostlivou duši a nevyjasněnou sexuální orientaci.

Zelenkova hra se hemží černým humorem a vulgarismy, které ale nejsou samoúčelné a působí přirozeně. Výjimkou je scéna, ve které Pavel (Václav Neužil) zjistí, že je mu manželka Eva (Klára Melíšková) nevěrná a vyzvídá od ní podrobnosti. Tato vyhrocená scéna je ale vzápětí pointována, když se zjistí, že obě postavy jen využily dialog z filmu, který nedávno dabovaly.

Živé reakce

U dejvických inscenací je drobný problém s přenosem na velké jeviště. Zatímco v domácím prostředí mají herci bezprostřední kontakt s diváky, při festivalovém představení zela mezi jevištěm a hledištěm velká propast. V prvních okamžicích představení se zdálo, že by pro diváky na vzdálenějších místech mohl vzniknout problém se slyšitelností, postupem času ovšem tento nedostatek mizí úměrně s tím, jak přibývá vyhrocených scén. Nutno podotknout, že divácké reakce byly od počátku živé a intenzivní.
Pokud člověk ví, že nejde na úlevnou komedii, ale na inscenaci, jejímž hlavním tématem je alkoholismus a jeho vliv na život a mezilidské vztahy, musí odcházet spokojen.
Petr Zelenka se totiž ve druhém plánu chytře trefuje i do dalších současných neduhů, jako je korupce nebo úpadek televizní tvorby.

"Úspěch Dejvic? Asi proto, že divákům nelezeme někam"

Václav NeužilSoutěžní část XIV. ročníku Grand Festivalu smíchu zahájil v pondělí večer pražský soubor z Dejvic. V současnosti jedno z nejúspěšnějších divadel v zemi ve Východočeském divadle usilovalo o titul Komedie roku 2013 s představením Dabing Street v režii Petra Zelenky. Nejen o této hře jsme si popovídali se sympatickým a stále populárnějším hercem VÁCLAVEM NEUŽILEM.

Podtitulem představení Dabing Street je, že: „Ve dvou věcech jsou Češi skutečně dobří: v pití alkoholu a dabingu." Souhlasíte?
Kdo viděl představení, chápe jistou nadsázku tohoto podtitulu, nicméně kdyby někdo chtěl tvrdit opak, bude lhát!

Věnujete se dabingu? Pokud ano, máte „svého" herce, kterého dabujete opakovaně?

Dabingu se nevěnuji, krátce po ukončení JAMU jsem v Brně měl příležitost několikrát dabovat. Od přechodu do Prahy jsem ale s dabingem ztratil kontakt. Možná se to změní. Uvidíme!

V představení bylo plno sprostých slov. Máte s vulgarismy na jevišti problém?

Nemám problém s ničím na jevišti ani v jakémkoliv jiném umění. Nicméně za jedné podmínky – nesmí to být na efekt a samoúčelné!

Jak na představení reagují diváci? Zaznamenal jste nějaké negativní ohlasy, například v souvislosti s vulgarismy?

Dabing Street se nám hraje před našimi diváky velmi dobře, jdou během představení s námi. Baví nás to. Ale pamatuji si, že před Vánoci jedna firma, která si toto představení objednala, po zhlédnutí svým šéfem objednávku zrušila. Takže určitě není pro každého.

Režisérem i autorem hry je Petr Zelenka. Jaká byla spolupráce?
S Petrem jsem se setkal poprvé a byl jsem doslova nadšený. Nechává velký prostor pro improvizaci, osobní vklad herce, což mně vyhovuje. A navíc máme velmi podobný smysl pro humor a troufám si říci, že tím pádem i pohled na svět. V takových podmínkách se hořká komedie o nelehkých záležitostech tvoří parádně.

Na pardubickém Grand Festivalu smíchu jste nebyl poprvé, z předminulého ročníku jste si dokonce odnesl Cenu pro nejlepší mužský herecký výkon za roli Mugsyho v představení Dealer's Choice. Mugsy vám vynesl i jedno z největších ocenění pro české herce, a to Cenu Thálie. Ovlivnilo vás to nějakým zásadním způsobem či vaši práci?
Ceny za Mugsyho mně udělaly velikou radost, mám tu roli rád, a jistým způsobem mi moji práci na ni tak nějak stvrdily. Ale nijak výrazně mě ani moji práci neovlivnily. Práce zůstává před cenami i po nich stejná.

Členem Dejvického divadla jste od roku 2006, jak k tomu došlo?
Ano. Žil jsem tehdy v Brně a jednoho dne mi zavolal Miroslav Krobot, že mě do představení Spřízněni volbou, které se chystalo v Dejvickém divadle, chce obsadit režisér J. A. Pitínský, se kterým jsem už před tím pracoval v Brně. A jelikož v té době ze souboru odcházel Marek Taclík, bylo mi nabídnuto rovnou i angažmá. Byl to šok, musel jsem se rozhodnout do čtyř dnů. Tak jsem se rozhodl a přestěhoval do Prahy. Bylo to rychlé, nečekané a zásadní.

Čemu hlavně přičítáte úspěch Dejvického divadla?

Nesnažíme se jít divákovi naproti, a přesto jsme si své diváky získali. Možná právě proto, že jim nelezeme někam, vážíme si jich a jsme k nim upřímní. Jsme na jevišti se svým humorem a svými názory, nijak se před lidmi nepřetvařujeme, neschováváme a oni to, zdá se, oceňují.

Pociťujete zásadní rozdíl mezi divákem pražským a mimopražským? Pokud ano, v čem?
Nepociťuji. Snad jen, že mimo Prahu nám, zdá se, lidi více při představení fandí, protože nás nevidí často. Tím se ale může ztratit potřebná kritičnost a objektivita. Ale není to vůbec  pravidlo.

Diváci vás mohou znát i z televize a filmu. Pracujete na něčem v této oblasti?
Dotočil jsem film s Alicí Nellis Andělé. Na jaře budeme znovu spolupracovat na filmové pohádce a ještě před tím budu točit film, který zatím nechci konkretizovat.

Eva Dvořáčková

„Pití alkoholu někdy není tak sexy," říká představitel alkoholika

Hlavní roli Michala v inscenaci pražského Dejvického divadla Dabing Street, která v pondělí soutěžila ve Východočeském divadle o titul Komedie roku 2013, ztvárnil MARTIN MYŠIČKA.

Na Grand Festivalu smíchu nejste poprvé. Jak tuto akci vnímáte?

Do Pardubic jezdíme rádi, ať už na festival nebo mimo něj. Je znát, že je tu divadelní publikum, které se umí dívat na divadlo a nás přijímá většinou velmi dobře, takže se nám tu hraje hezky.

Jaký dojem jste měl z pondělního pardubického představení?

Pozitivní. S tímto představením jsme byli na zájezdu poprvé, takže to byl pro nás trochu otazník, jak bude fungovat jinde než v Dejvicích. Jde v jistém smyslu o kontroverzní hru, mluví se v ní sprostě, jsou tam choulostivé pasáže, ale podle reakcí  diváků jsem měl pocit, že reagují, že se baví, ale že zároveň funguje i druhý pól inscenace, v níž se komediální prvky střídají  s hlubšími, vážnějšími rysy.

V čem je pro vás hra zajímavá?

S autorem a režisérem hry Petrem Zelenkou už pracuji potřetí a vždycky to byla pěkná spolupráce. Tato hra je pro mě zajímavá v tom, že mi postava Michala umožňuje ukázat jakýsi herecký oblouk. Zobrazuje člověka nejprve jako lva salonů, z něhož se postupně kvůli alkoholu stane troska.  Není to však hra jen o alkoholismu, ale i o stavu společnosti.  Navíc se dotýká i jedné z disciplín, která je nám, hercům, blízká – dabingu. Účinkování v této hře pro mě má mnoho zajímavých vrstev.

Jaký je váš vztah k dabingu?

Dabing už nedělám skoro vůbec. Mám s ním nějaké zkušenosti, ale dnešní tempo je skutečně velmi rychlé. Na film, který se dříve daboval za čtyři dny, jsou dnes jen čtyři hodiny, a tak je velký tlak na to, aby se vše udělalo hned – na první dobrou.

Když hrajete postavu alkoholika, máte pak chuť třeba po představení zajít na pivo?

V Pardubicích jsem si výjimečně dal, ale jen proto, že se tu po představení konala recepce. Osobně s alkoholem problém nemám (smích). Spíše jsem zvědav, jak to působí na diváky. Dokonce se nám stalo, že za námi přišla paní, která má na starosti jednu  skupinu v protialkoholní léčebně a říkala, že to pro ni bylo tak inspirativní představení, že by na něj  ráda vodila své klienty. Myslím, že Petr Zelenka chtěl, a snad se to i podařilo, aby bylo vidět, že pití alkoholu někdy není tak sexy, jak se může zdát. Tato hra určitě může zapůsobit i jako jakési varování.

Autor: Redakce, Lukáš Dubský

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z utkání hokejové extraligy Pardubice – Zlín (4:3 po prodloužení).
14

Treille trefil v prodloužení dva body pro Dynamo

Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.
5

Ve volebních místnostech v Pardubicích bylo v pátek odpoledne plno

Pardubická kapela Trdlo oslaví 35 let se stejně starými Kameloty

Pardubice – Nejen volbami jest člověk živ. Místo sledování volebních výsledků tak může v sobotu večer zajít například do pardubického hudebního klubu Žlutý pes na Cihelně, kde oslaví 35 let existence pardubická kapela Trdlo, mimo jiné vítězka Porty 1997.

V Pardubické nemocnici chtěla volit asi třicítka pacientů

Pardubice - Lidé, kteří jsou v den voleb hospitalizovaní v Pardubické nemocnici, o svou šanci nepřišli. Mohli totiž volit do přenosné urny. Zájem o volby projevilo zhruba třicet pacientů z jedenácti oddělení. Zástupci volební komise z okrsku Pardubičky přišli s přenosnou urnou dnes (pátek), ale mezi lůžka se vypraví i zítra, aby umožnili zájemcům vhodit do urny obálku s hlasem.

Nejtvrdší bojovníci se utkají v aréně. Budou mezi nimi i ženy

Pardubice – Pardubická Tipsport arena nebude v sobotu patřit hokeji, ba ani basketbalu, ale nejtvrdšími bojovému sportu MMA (smíšeným bojovým uměním).

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se otevřely. V Pardubicích došlo k incidentu kvůli agitaci

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení