Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východočeská Ďáblova bible je vystavena v Klementinu

PRAHA, VÝCHODNÍ ČECHY - Ve čtvrtek 20. záříbyla v pražském Klementinu veřejnosti zpřístupněna výstava, na které je možné vidět metr vysokou a pětasedmdesát kilogramů vážící Ďáblovu bibli.

23.9.2007
SDÍLEJ:

Ďáblova bibleFoto: Národní knihovna

Neveřejné vernisáže se ve středu zúčastnil starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht. Kniha totiž byla napsána v klášteře v Podlažicích, místní části Chrasti u Chrudimi. Jde o jednu z největších ručně psaných knih na světě. Jejím autorem je podle pověti mnich, který učinil prohřešek a byl tudíž přinucen toto dílo napsat o naprosté samotě. Ke spolupráci si však pozval ďábla, který za to, že bude v bibli vyobrazen, mnichovi pomohl zhotovit Codex gigas za jediný den.

„Součástí výstavy v Klementinu je i velká část exponátů pocházejících z našeho muzea, které s existencí podlažického kláštera souvisí. Jde o kamenné fragmenty, mince, , křížky a další vykopávky,“ říká starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht. Podlažický benediktinský klášter založený v roce 1159 město Chrast v druhé polovině 13. století založil, poté byl husitskými vojsky v dubnu 1421 zničen. Ďáblova bible se stala kořistí švédských válečníků a nyní se ocitla na výstavě v Čechách.

„Určitě uspořádáme minimálně jeden zájezd do Prahy pro občany. Jsme velice hrdi na to, že Codex gigas byl napsán v našich Podlažicích a vidět ho na vlastní oči bude jistě zážitek,“ tvrdí starosta Tomáš Vagenknecht.

 
23.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení