Malá dechovka Základní umělecké školy (ZUŠ) Přelouč se letos již potřetí za sebou zúčastnila mezinárodní soutěže Vejvodova Zbraslav a již potřetí se jí podařilo zvítězit.

Takového triumfu se za celou historii této soutěže podařilo dosáhnout jen dvěma kapelám.
„Festivalu se pravidelně zúčastňují kapely nejen z Čech, ale také ze zahraničí. Na druhém místě se letos umístila kapela ze Švýcarska a v předchozích ročnících za sebou nechala přeloučská dechovka kapely například z Holandska, Německa a Norska,“ uvedla Radka Kovářová ze ZUŠ Přelouč.

Porota kladně přijala netradiční nástrojové obsazení. Kapelník dechovky Michal Chmelař totiž do orchestru přibral hoboj, příčnou flétnu a lesní rohy.
„Malá dechovka ZUŠ Přelouč tak navázala na řadu úspěchů, které již letos získal velký školní dechový orchestr na soutěžích v Litvínově, Vysokém Mýtě a na koncertním zájezdu v Estonsku,“ konstatovala Kovářová.

Dechové hudbě se dařilo i na pardubických městských slavnostech, kde se uskutečnila čtrnáctá přehlídka dechových orchestrů Pardubicka.
„Letošní přehlídka se povedla. Všechny organizátory a diváky uspokojil plný sál Kulturního domu Dubina. Dále také upoutala tendence zařazovat do programů nejen českou polku a valčík, ale i skladby z jiných oblastí. Zazněly tak například známé skladby z repertoáru Elvise Presleyho, Karla Svobody či Jiřího Zmožka,“ uvedl člen výboru Klubu přátel dechovky Pardubicka Ladislav Slavětínský.

(dub)