Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Derniéra výstavy pardubického fotografa Josefa Pírky

Pardubice – Unikátní výstavu díla slavného pardubického fotografa Josefa Pírky navštívilo za půl roku jejího trvání přes 4500 návštěvníků.

24.1.2016
SDÍLEJ:

Fotograf Josef Pírka zachytil atmosféru parfosních honů, ze kterých vznikla Velká pardubická.Foto: VČM Pardubice

Pokud si chcete výstavu rovněž prohlédnout a zatím jste to nestihli, přijďte na pardubický zámek ve čtvrtek 28. ledna. Kurátorka výstavy Renáta Tetřevová pro vás připravila od 17 hodin komentovanou prohlídku.

V 18 hodin bude následovat v rytířských sálech koncert Souboru lesních rohů Hradec Králové, který vám přednese lovecké skladby a jezdecké fanfáry z období proslulých parforsních honů.
„Komentovanou prohlídku výstavy i koncert pořídíte za výhodnou cenu 50 korun," uvádí Marie Kantová z Východočeského muzea.

Výstava představující převážně exponáty fotoarchivu Východočeského muzea je na pardubickém zámku prodloužena až do 21. února.

Jedinečná výstava

„Uvidíte zde jedinečnou výstavu fotografií, z nichž některé nebyly dosud nikdy prezentovány. Pozitivy ze skleněných desek zhotovil v mimořádně vysoké kvalitě další významný pardubický fotograf Luděk Vojtěchovský," říká Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea a dodává: „Nakladatelství Helios vydalo ve spolupráci s naším muzeem stejnojmennou výpravnou publikaci, kterou koupíte v muzejní pokladně a ve všech pardubických knihkupectvích."

Josef Pírka patřil mezi nejvýznamnější pardubické fotografy a bývá považován za jednoho ze zakladatelů sportovní fotografie.

Jeho práce má mezi odbornou veřejností stále mimořádně vysoký kredit.

Fotografie Josefa Pírky zachycují i počátky Velké pardubické

„Josef Pírka proslul především snímky z parforsních honů, ale tematika, kterou se zabýval, je velmi široká. Jeho tvorba výrazně přesahuje rámec práce běžného regionálního fotografa. Pírkovy fotografie voní nostalgií, vnášejí do dnešního přetechnizovaného světa závan poklidné starosvětskosti v tom nejlepším slova smyslu. Díky mistrnému zachycení kouzla okamžiku k nám i dnes po mnoha desetiletích promlouvají dávno zmizelé příběhy elegantních dam a noblesních pánů," podotýká kurátorka výstavy Renáta Tetřevová.

Ucelený soubor

Východočeské muzeum v Pardubicích má to štěstí, že z fotografovy pozůstalosti získalo skleněné negativy a pozitivy.

„Jedná se o jeho největší a neucelenější soubor z období od devadesátých let 19. století do třicátých let 20. století. Jiné autorovy práce nalezneme ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, v Hippologickém muzeu ve Slatiňanech, Státním okresním archivu v Pardubicích a v soukromých sbírkách," uzavírá Marie Kantová.

Autor: Tomáš Dvořák

24.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Ilustrační foto

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Si děláš kozy... No vážně, tři kozy v autě

Pardubice - Kdo viděl film Slavnosti sněženek ví, že koza dovede cestovat autem. I když běžný pohled to opravdu není.

Téma kampaně? Strach dominuje

Pardubický kraj /KOMENTÁŘ/ - Je to v posledních letech již takový kolorit. Politici hledají racionální témata předvolebních kampaní čím dál obtížněji. Viditelné to bylo loni před krajskými volbami, letos se situace opakuje. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení