V Břehách žil od roku 1844 až do své smrti v roce 1849 skutečný vynálezce ruchadla František Veverka. Za svůj geniální vynález za svého života žádného uznání nedošel, natož finanční odměny. Vyhořel, manželka mu zemřela, přišly nemoci a jiné strasti, bída… Takže právem se asi psalo, že „…smrť mu byla vykoupením“.

Mezi největší hvězdy světového sopránového nebe patřila na přelomu česká pěvkyně Ema Destinnová. V letech 1902 až 1903 si pronajala v Břehách dům čp. 23 a v něm trávila většinu volných chvil. Ema Destinnová si zamilovala vyjížďky na dvoukolové kolese tažené koněm do okolí, obyvatelé Břehů ji rádi vídali a upřímně už zdaleka pozdravovali.

Nejslavnějším rodákem z Břehů je geolog Petr Jakeš (1940 – 2005), neúnavný a podle četných přátel velmi vtipný popularizátor vědy. Zabýval se mimo jiné výzkumem zemětřesení (při studijních cestách do Austrálie a Japonska), ale také hypotézami o vzniku Měsíce. To byl pro něj odrazový můstek k práci ve slavné Lunární laboratoři NASA, Jakeš účastnil analýzy těchto vzorků, zejména pak těch, které byly získány na Měsíci v rámci expedic Apollo 14 a 15.

Za výzkum vyhazov

Po návratu do vlasti byl však za účast na tomto americkém programu potrestán vyhozením z československé akademie věd. Počátkem 90. let 20. století začal učit na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Často se vracel také do lunární a planetární laboratoře v Houstonu, kde byl členem vědecké rady. V květnu 1999 Mezinárodní astronomická unie na návrh objevitelky Jany Tiché z Kletě po něm pojmenovala planetku číslo 10170 „Petrjakeš“. V roce 2000 mu byla udělena Cena Akademie věd ČR za popularizaci vědy.

V obci Břehy jsem se ale zajímal především o současnost. Známý Autokemp Buňkov na břehu stejnojmenného rybníka je v majetku obce, podle starosty Petra Morávka tam nyní připravují bezbariérové ubytování v osmi třílůžkových pokojích, aby už od příštího roku například mohla rodina se zdravotně postiženým společně trávit bez problémů v krásném přírodním prostředí prázdniny a dovolenou. Na tento projekt, kromě třímiliónové dotace od státu, dala další tři milióny obec Břehy ze svého rozpočtu. V obci jsou také připraveny parcely pro prodej k výstavbě více než 30 rodinných domů.
Do mateřské školy mě pozvala ředitelka Miluše Kosprtová. Malé děti se vůbec nebály a nejenže mně zazpívaly, ale také mi vyprávěly o tom, co všechno ve školce dělají. Historické zrekonstruované škole je už 180 let, díky své poloze u lesa v části obce Výrov jde vlastně o celoroční školu v přírodě. Na chodbě školy kousek od historického a pořádně hlasitého školního zvonku jsem si o škole i o obci Břehy povídal se šikovnými žákyněmi Kristýnou Štai〜nerovou, Jiřinou Minaříkovou, Barborou Židlickou a s ředitelem Vladimírem Hameršmídem.

Mopedisti, hasiči, sokolové

Pak jsem zajel za Luďkem Novákem, který je předsedou Stadion týmu Břehy. Což jsou nadšenci, kteří závodí na pečlivě udržovaných mopedech zvaných „kozí dech“ ze šedesátých let. Stadion Cup Břehy je z celého seriálu závodů mopedů největší, loni se ho zúčastnilo na 150 závodníků i ze zahraničí, a přihlíželo mu 3500 diváků.

Nezapomněl jsem zajít do klubovny místních dobrovolných hasičů. Starosta hasičů Josef Žák a Marcel Novák mně nejen ukázali spousty pohárů z hasičských soutěží, ale hovořili jsme především o tom, jak se jim daří získávat mladé hasiče. Ze stálých členů SDH Břehy je totiž dobrá třetina mladých. O víkendu uklízeli v lesích v okolí obce odpadky po neukázněných turistech, za odměnu pak pojede hasičská mládež do akvacentra v Liberci.
Světlana Hoffmannová je jednatelka, hospodářka a také cvičitelka místního agilního Sokola. Právě v den rozhlasového Posvícení z Břehů sokolové vítali svatého Martina. A příjemnou tečkou za natáčením v Břehách byla návštěva restaurace Cikánka ve Výrově, kde jsem získal recept na nejen mezi zdejšími závodníky oblíbenou „Mopeďákovu brašnu“.

Reprízu rozhlasového Posvícení z Břehů si můžete na frekvencích Českého rozhlasu Pardubice 102,4 FM na Svitavsku, 98,6 FM na Orlickoústecku a 104,7 FM pro Pardubický kraj poslechnout v pondělí od devatenácti hodin.