Všechno bylo poprvé. Prostřené stoly v místech, kde při divadelních představeních sedí diváci. Tanec přímo na jevišti. Červený koberec před divadlem.
V sobotu se ve Východočeském divadle v Pardubicích konal historicky první ples přímo v budově divadla. Bylo vyprodáno a na adresu akce se všude pěla jen samá chvála.

Hosté do secesní budovy divadla začali přicházet před sedmou hodinou večerní, a to po červeném koberci, který se vinul na divadelním schodišti. Z hlediště zmizela sedadla a nahradilo je několik vkusně prostřených stolů, kde seděli zejména významní hosté. Plno bylo i v dalších patrech Východočeského divadla.

Ples se hostům líbil

„Myslím, že se návštěvníkům ples líbil. Měli jsme samé kladné ohlasy,“ konstatoval ředitel divadla Petr Dohnal.

Po zahájení plesu se místa u stolů i na balkonech uvolnila a naopak se zaplnil taneční parket, který byl přímo na jevišti divadla. Při úvodních skladbách se musela na „prkna, co znamenají okres“ vejít i pardubická Komorní filharmonie a na parketě bylo přece jen trochu méně místa.

Později, když začala hrát hudební formace Uši music band a divadelní kapela Můžete si za to sami!, už bylo na jevišti prostoru více a hosté mohli začít tančit.
Hudební produkce ale nebylo zdaleka to jediné, co na návštěvníky plesu čekalo. Obrovský úspěch sklidila zejména dražba „kradených koní“, neboli rekvizit z představení Cikáni jdou do nebe.

Drátěné plastiky pěti koní divadlo nakonec vydražilo za více než sto tisíc korun.
Cena zajímavých rekvizit začínala na 500 korunách a nakonec se žádná z nich neprodala za méně než 20 tisíc korun. Výtěžek chce divadlo věnovat na dobročinné účely.

„Peníze pošleme vedoucí obchodního oddělení divadla Petře Pecháčkové, která je momentálně na mateřské dovolené a stará se o syna, který byl postižen mozkovou obrnou,“ poznamenal mluvčí divadla Radek Smetana.

V roli dražitele se představil herec Ladislav Špiner, který byl jen o několik desítek minut dříve v divácké anketě zvolen nejoblíbenějším pardubickým hercem roku.
„Děkuji divákům i všem svým kolegům za to, že celý rok na jevišti ubrali, abych toto ocenění mohl vyhrát,“ žertoval Ladislav Špiner, který si pro cenu doslova doskočil „jelením“ skokem.

Publikum ocenilo jeho výkony například v hrách Amadeus, Dvanáct rozhněvaných mužů nebo Mefisto.
Špiner v roce 2011 získal cenu Thálie pro nejlepšího činoherce do 33 let, letos se dostal do užší nominace na cenu Thálie v oboru činohra – muži. Porotu oslovil v roli Hendrika Höfgena v dramatu Mefisto.

Cenu pro nejoblíbenější pardubickou herečku získala Kristina Jelínková. Tu znají návštěvníci Východočeského divadla jako hraběnku Alžbětu Báthoryovou ze hry Čachtická paní nebo jako bohyni Pallas Athénu z Trójanek. Jelínková se narodila v roce 1976 a působí v pardubickém divadle od roku 1993, kdy jako mladičká konzervatoristka hostovala v Kartouze parmské, v angažmá je pak od roku 1996.

„Mockrát za toto ocenění děkuji. Příští rok ho znovu vrátím kolegyni Petře Janečkové, jež si část sezony plnila mateřské povinnosti,“ vtipkovala Kristina Jelínková.

Na druhé a třetí příčce se u herců umístili Martin Mejzlík a Josef Vrána. Stříbro u hereček patří Martině Sikorové, bronz pak Petře Janečkové.

Skvělá atmosféra

Ples v pardubickém divadle se letos konal poprvé, ale podle ohlasů je zřejmé, že by se z této akce mohla stát tradice. Jeho premiéra dopadla skvěle, ples měl v divadelních prostorách skvělou atmosféru.

Jen pár hodin po plese začali technici do hlediště znovu vracet sedadla a odvážet stoly. V úterý se na pódium vrátí herci a diváci budou sedět zpět ve svých sedadlech.

(td, čtk)