Anthony Neilson / LHÁŘI
Překlad: Alexander Jerie
Scéna: Jaroslav Máčal
Kostýmy: Kateřina Hájková
Dramaturgie: Zdeněk Janál
REŽIE: Zdeněk Dušek

Hrají: Jan Musil, Petr Borovec, Ludmila Mecerodová, Zdeněk Rumpík, Josef Pejchal, Josef Vrána a Veronika Macková

Úvodní premiérou 105. divadelní sezony Východočeského divadla Pardubice (VČD) bude komedie Lháři od skotského dramatika Anthonyho Neilsona. Poprvé ji diváci zhlédnou v sobotu večer v 19 hodin.

Nebude to první šance vidět tento komediální kus na pardubickém jevišti. Diváci ho mohli vidět už na letošním Grand Festivalu smíchu, kam s ním zavítalo plzeňské divadlo. Režie pardubické inscenace se ujal Zdeněk Dušek, který tu naposledy pracoval na Shakespearově tragédii Richard III.

„Měl jsem s ředitelem divadla domluvu, že po Richardovi III. tu budu dělat nějakou provozní komedii. Dostal jsem od dramaturgie šest textů a Lháři se mi zalíbili asi po třech stránkách. Zaujal mě především sitcomový způsob vyprávění," nechal se slyšet Zdeněk Dušek.

Tragická zpráva

A o čem vlastně Lháři jsou? Na Štědrý večer jsou ve službě dva opravdu povedení strážníci Gobbel a Blunt. A snad právě pod dojmem radostných vánočních svátků projeví svou citlivost víc, než by bylo zdrávo. Znemožní jim totiž úspěšné řešení svého pracovního úkolu – sdělit postarším manželům jednu tragickou zprávu.

„Dramatik Anthony Neilson začínal na nezávislých scénách jako autor coolness dramatiky. Přiváděl na jeviště témata, která byla do té doby tabu. Ani Lháři nejsou žádnou sentimentální komedií, ale forma se od jeho raných prací změnila," sdělil dramaturg VČD Zdeněk Janál.

Podle režiséra je u Lhářů velmi složitě najít ten správný inscenační klíč, aby hra od začátku působila vtipně.


„Kromě toho, že by Lháři měli být zábava, je tam také sdělení. Klíčem podle mě je přistupovat k postavám psychologicky. Herci museli tudíž zapomenout na své návyky ze situačních komedií. Zatím nejpřirozenější je na jevišti čivava Miki. Na tuto roli jsme ostatně dělali tříkolový konkurz," řekl v nadsázce Zdeněk Dušek.


Komedie Lháři je v hledáčku pardubického divadla dlouho. Ředitel VČD Petr Dohnal byl však prý zpočátku k možnosti jejího uvedení skeptický. Nakonec ale se zařazením skotské hry na repertoár souhlasil.
„Je to pokus posunout se v žánru komedie zase dál. Černý humor na pardubickém jevišti dlouho nebyl," dodal Petr Dohnal.