„Tentokrát se nám podařilo, že co inscenace, to jiný žánr,“ řekla dramaturgyně Jana Pithartová.

Sezonu v říjnu na Malé scéně zahájí adaptace populární knihy Marka Haddona Podivný případ se psem. „Mladá režisérka Kasha Jandáčková se chce ve své inscenaci zaměřit nejen na napínavý detektivní příběh, hravost a osobitý humor díla, ale i na hlubší dimenzi vesmíru autistického chlapce,“ vysvětlila dramaturgyně Anna Hlaváčková.

První premiéru na hlavní scéně připraví režisér Petr Štindl. Půjde o komedii Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků, která se odehrává na domovní schůzi vlastníků bytových jednotek, kteří se na ničem nemohou dohodnout.

Česká premiéra

V prosinci nastuduje režisér Filip Nuckolls v Pardubicích českou premiéru hry Až ustane déšť, jejímž autorem je nejslavnější australský dramatik Andrew Bovell. „Hra pronikla raketovou rychlostí do celého světa a všude sbírá ceny. Nad jejím textem jsme s režisérem vydechli nevšedním úžasem,“ podotkla Pithartová.

Prvním novým titulem roku 2020 bude muzikál Grand Hotel, jehož děj se odehrává v luxusním berlínském hotelu na přelomu 20. a 30. let minulého století. Novou hudební inscenaci připraví kmenový režisér VČD Petr Novotný.

V březnu se pak diváci mohou těšit na detektivní komedii z prostředí tajemného hradu nazvanou Sherlock v nesnázích. „Komediograf Ken Ludwig vytvořil hlavní postavu na motivy skutečné osobnosti, Williama Gillettea, legendárního divadelního představitele Sherlocka Holmese. V naší komedii se pokouší sám vypátrat, kdo po něm v divadle vystřelil a kdo zavraždil vrátného,“ naznačila zápletku Pithartová.

Po dlouhé době se na jeviště pardubického divadla vrátí kabaretní žánr v inscenaci U Hitlerů v kuchyni, kterou bude režírovat herec Miroslav Hanuš. „Groteskní výjevy ze života vůdce v kabaretu s písněmi skupiny Tiger Lillies nám s černým humorem a nadhledem připomene, že i za nejstrašnějšími tragédiemi lidstva mohou stát zdánlivě nevinné úmysly,“ uvedla dramaturgyně Jana Uherová.

Na Malé scéně se pak ještě na začátek června chystá premiéra inscenace Pochyby. Hru o slabinách skálopevné víry ve správnost vlastních dobrých úmyslů bude režírovat Pavel Krejčí.

Pohádka pod hradem

Novinku představí divadlo v příštím roce na plenérové scéně pod hradem Kunětická hora. Režisér Petr Novotný připraví divadelní adaptaci oblíbené české pohádky Jana Wericha Tři veteráni. „Vyjdeme z filmu Oldřicha Lipského, kromě scénáře Zdeňka Svěráka ale budeme využívat i původní Werichovu povídku,“ řekl režisér s tím, že se diváci mohou těšit i na populární filmové hlášky.

Premiéry VČD v sezoně 2019/2020

Městské divadlo
▸ J. Havelka / Společenstvo vlastníků (režie Petr Štindl), premiéra: 26.10.2019'
▸ A. Bovell / Až ustane déšť(r. Filip Nuckolls), 14.12.2019
▸ L. Davis – R. Wright – G. Forrest – M. Yeston / Grand Hotel (r. Petr Novotný), 22.2.2020
▸ K. Ludwig / Sherlock v nesnázích (r. Janka Ryšánek Schmiedtová), 14.3.2020
▸A. Goldflam / U Hitlerů v kuchyni (r. Miroslav Hanuš), 25.4.2020

Malá scéna ve dvoře
▸ M. Haddon – S. Stephens / Podivný případ se psem (r. Kasha Jandáčková), 12.10.2019
▸ J. P. Shanley / Pochyby (r. Pavel Krejčí), 6.6.2020

Kunětická hora
▸ J. Werich – Z. Svěrák – O. Lipský / Tři veteráni (r. Petr Novotný), 20.6.2020