Osm premiér chystá na příští sezonu Východočeské divadlo Pardubice (VČD). Diváci se mohou těšit třeba na Shakespearovu tragédii Othello, muzikál Kiss Me, Kate nebo divadelní adaptaci slavného snímku Miloše Formana Hoří, má panenko!

„Šest premiér se uskuteční v Městském divadle a dvě chystáme na Malé scéně ve dvoře. Příští sezonu nebudeme uvádět novou inscenaci na Kunětické hoře, hrát se tam budou Limonádový Joe a Kráska a Zvíře," uvedl dramaturg divadla Zdeněk Janál.

Vrací se Pithartová

Ten v příští sezoně v divadle končí, na některých titulech bude s VČD spolupracovat jako host. Do Pardubic chystá návrat dramaturgyně Jana Pithartová, pomáhat jí bude také Anna Hlaváčková, která jako svou první inscenaci připravuje v těchto dnech tragikomedii Sexy prádlo.

„Herecký soubor je nyní stabilizovaný. Uvidíme, jestli ještě neangažujeme jednoho herce z nejmladší generace. Velkých hereckých příležitostí bude dostatek," řekl ředitel VČD Petr Dohnal.

První premiérou sezony 2016/2017 bude 1. října na Malé scéně komedie Normální debil. Tuto hru režiséra Roberta Bellana mohli pardubičtí diváci spatřit už v květnu loňského roku ve formě malého scénického projektu.

„Robert Bellan hru napsal podle své povídkové knihy. Bude to inscenace pro široké publikum a chtěli bychom pomocí ní nalákat na Malou scénu také mladší publikum," prozradil Zdeněk Janál.

Divadlo si také připomene výročí 400 let od smrti Williama Shakespeara. Režisér Petr Kracik připraví tragédii Othello. „Má s tímto titulem zkušenosti, nastudoval ho už na Letních shakespearovských slavnostech," podotkl pardubický dramaturg.

Kmenový režisér VČD Petr Novotný v prosinci nachystá divadelní adaptaci slavného českého filmu Hoří, má panenko! od Miloše Formana.

V české premiéře bude na Malé scéně ve dvoře uvedena groteska Živý obraz od jednoho z nejúspěšnějších německých dramatiků Mariuse von Mayenburga.

„O tento titul jsme museli bojovat s plzeňským divadlem, ale nakonec budeme první, kdo tuto současnou hru v České republice bude mít na repertoáru," řekl Zdeněk Janál s tím, že inscenaci bude režírovat David Šiktanc.

S další komedií se do Pardubic vrátí režisér Milan Schejbal, jehož Charleyova teta a Limonádový Joe sklízí u diváků úspěchy. V březnu uvede konverzační komedii Třikrát život od francouzské spisovatelky Yasminy Rezy.

Nový muzikál

Po delší době bude mít na pardubických divadelních prknech premiéru muzikál. Režisérka Kateřina Dušková nastuduje tradiční americký muzikál Kiss Me, Kate. „Tento titul se v Česku zatím moc nehrál, nastudovali ho jen v Mostě," sdělil Zdeněk Janál.
Nepříliš často uváděnou hrou jsou i Lovecké scény z Dolního Bavorska.

Toto drama o jinakosti a xenofobii napsal Martin Sperr a v Pardubicích ho bude režírovat Filip Nuckolls.

Poslední premiérou příští sezony bude v červnu roku 2017 hra Rasputin. Pod pseudonymem Petr Abraham ji pro VČD píše režisér Petr Novotný, který se sám ujme režie. V Pardubicích už uvedl své hry Zvoník Matky Boží a Čachtická paní.

Robert Bellan / NORMÁLNÍ DEBIL
Premiéra: 1. října 2016
Režie: Robert Bellan
Deník puberťáka aneb Mé dětství v socialismu. Spolu s hlavním hrdinou, známým průšvihářem Norbertem Intribusem, se ocitneme například v socialistické domácnosti, ve škole, na fotbalovém hřišti, v nemocnici nebo třeba i na překvapivém hřbitovním sexuálním večírku.

William Shakespeare / OTHELLO
Premiéra: 15. října 2016
Režie: Petr Kracik
Strhující příběh vášní, ve kterém ďábelské intriky udělají z čestného člověka vraha milované ženy. Othello je hra o nezvladatelných vášních, které hýbou naším světem stejně jako kdysi Shakespearovým – egoismus, závist, žárlivost, kariérismus, xenofobie…

Miloš Forman – Jaroslav Papoušek – Ivan Passer – Vladimír Morávek / HOŘÍ, MÁ PANENKO!
Premiéra: 3. prosince 2016
Režie: Petr Novotný
Nelítostná komedie podle slavného Formanova filmu líčí peripetie nepovedeného hasičského bálu. Je to satirický obraz měšťácké společnosti, jehož sarkastický humor nešetří nikoho a nic. Odkrývá lidskou bezohlednost a aroganci.

Marius von Mayenburg / ŽIVÝ OBRAZ
Česká premiéra: 17. prosince 2016
Režie: David Šiktanc
Jedovatá groteska o přepracovaném manželském páru, jehož problémy má vyřešit angažmá uklízečky. Michael a Ulrike nemají daleko ke zhroucení. Práce jim přerůstá přes hlavu a na syna útočí puberta. Mladá uklízečka se stává nepostradatelnou součástí rodiny.

Yasmina Reza / TŘIKRÁT ŽIVOT
Premiéra: 4. března 2017
Režie: Milan Schejbal
Groteskně konverzační komedie o úskalích manželství a vědecké kariéry. Tři podoby jednoho zpackaného večera dvou manželských párů. Inez s Hubertem jsou pozváni k Soně a Henrimu na večeři. Co se stane, když přijdou o den dřív, než hostitelé čekali?

Petr Abraham / RASPUTIN
Světová premiéra: 24. června 2017
Režie: Petr Novotný
Příběh ambiciózního muže, jenž toužil po slávě a uznání. Chtěl ovládnout svůj osud, ten se však obrátil proti němu. Rasputinův osud sledujeme v době, kdy je už znám jako „svatý" muž. Spousta lidí by Rasputina nejraději odstranila, to se ale ukáže jako tvrdý oříšek.

Martin Sperr / LOVECKÉ SCÉNY Z DOLNÍHO BAVORSKA
Premiéra: 13. května 2017
Režie: Filip Nuckolls
Homosexuál na vsi. Hra o jinakosti a xenofobii v nás: metafora současné společnosti a podobenství o lidské nesnášenlivosti. Ocitáme se v roce 1949 uprostřed vesnice, v níž vládnou ultrakonzervativní postoje, ktré mají s přirozenou lidskostí pramálo společného.

Bella Spewack – Samuel Spewack – Cole Porter / KISS ME, KATE
Premiéra: 25. března 2017
Režie: Kateřina Dušková
Tradiční americký muzikál založený na principu divadla na divadle. Děj se odehrává v zákulisí provinčního divadla v Baltimoru 30. let minulého století. Herci právě zkouší Shakespearovu komedii Zkrocení zlé ženy. Na pozadí vtipných zápletek zazní geniální jazzové melodie.