Dynamickou komediální hru o současném zkorumpovaném systému světa pohostinsky nastudoval režisér Robert Bellan, v Pardubicích známý už svou režií divácky velmi úspěšné komedie A je to v pytli!.

„Ayckbourn patří k nejslavnějším komediografům, jeho hry se hrají v New Yorku i Londýně. Rodinný podnik byla první hra, kterou v roce 1987 napsal přímo pro londýnské Národní divadlo. Po 20 letech pak zažila v Londýně comeback a kritici se shodli, že vůbec nezestárla a je mimořádně aktuální," uvedl dramaturg Zdeněk Janál.

Podnikatel Jack McCracken se díky své ženě dostane do područí tchánova byznysu, jenž je monitorován soukromým detektivem ohledně jistých kompromitujících materiálů.

Zásadní témata

„Témata, o nichž se tam hraje, jsou pro mě zajímavá a docela zásadní, jako například uvědomění si vlastních hodnot, z čeho se skládá osobnost člověka, co vlastně znamenají v reálném životě pojmy jako poctivost a morálka či do jaké míry člověk zůstane počestným v určitých mezních situacích. A za druhé mě zaujala netradiční mnohovrstevnatostí žánrů. Jedná se totiž o konverzační i situační komedii, politickou satiru, rodinné drama, grotesku, ale i cool dramatiku," odůvodnil výběr titulu režisér Robert Bellan.

V hlavních rolích se pardubickým divákům představí Jiří Kalužný, Ludmila Mecerodová, Petra Janečková, Tomáš Lněnička, Josef Pejchal a další. Za překladem Rodinného podniku stojí Zuzana Josková, monumentální scéna je z dílny Nikoly Tempíra, kostýmy navrhla režisérova žena Šárka Bellanová a hudbu složil Mario Buzzi.

Před sobotní premiérou se ve foyer Městského divadla uskuteční vernisáž výstavy obrazů multifunkčního umělce Ivana Baboráka.