Významné jubileum si připomene Východočeské divadlo (VČD). Budova Městského divadla totiž právě nyní slaví sto let své existence.
Páteční večer bude v divadle patřit uzavřeným oslavám výročí s názvem Sto let s múzou Thálií.

„Jedná se o akci, na které se sejdou bývalí a současní zaměstnanci divadla, pokřtí se kniha Před oponou, za oponou a DVD o historii divadla. Dále předáme pamětní medaile za dlouholetou kvalitní práci a významný podíl na vytváření dobrého jména Východočeského divadla v Pardubicích. Nebude však chybět ani hudba, zpěv a tanec, řada přípitků a gratulací,“ přiblížil oslavy mluvčí VČD Radek Smetana.
Umělci ale nazapomněli ani na své věrné diváky, kterých se každoročně v divadle vystřídá více než sto tisíc.

„V sobotu oslavíme výročí s diváky Velkým dnem otevřených dveří. Prohlídky se budou konat od jedenácti a třinácti hodin. Zájemci si opět budou moci projít zákulisím divadla, jako bonus se však navíc seznámí s jednotlivými divadelními profesemi, jako jsou garderobiérky, vlásenkáři, osvětlovači či rekvizitáři. Obchodní oddělení bude při této příležitosti nabízet vstupenky s desetiprocentní slevou! Rolí průvodců po ,divadelní kuchyni’ se tradičně zhostí sami pardubičtí herci. Vstupenky si mohou návštěvníci zakoupit za symbolických třicet korun v předprodeji divadla,“ uvedl Radek Smetana.

Podobně rozsáhlý den otevřených dveří uspořádalo divadlo pro návštěvníky již v březnu a setkal se s velmi kladným ohlasem.
Jak se blíží konec roku 2009, zvyšuje se i frekvence akcí, které VČD ke svému stému výročí pořádá. Nedávno tak například v divadle pokřtili společenskou deskovou hru Premiéra.

Při derniéře hry Jitřní paní se zase křtily bronzové pamětní medaile.
Pokračování bude mít také oblíbená talkshow Večerní šumlování, při které se s diváky setkávají pardubičtí herci. Další takový večer je naplánován na 11. ledna, kdy se na Jevištní zkušebně představí Ludmila Mecerodová, Martina Sikorová, Jan Musil a Radek Žák.

Lukáš Dubský