„Pro toto představení jsme se rozhodli poté, co jsme ho v českobudějovickém podání viděli na loňském Grand Festivalu smíchu. Tehdy vzbudilo velký ohlas. Hodně se diskutovalo jak o tématu hry, tak o způsobu jejího zpracování,“ řekl ředitel VČD Petr Dohnal.

„Námět je lákavý a dráždivý,“ konstatoval šéf pardubického stánku paní Thálie, kam se po roční pauze vrátí hostující režisér Martin Glaser.

Co je největší vtip Škvorova života?

Mladý šéf činohry Jihočeského divadla, jenž v minulosti s VČD spolupracoval na inscenacích Princezna se zlatou hvězdou na čele a Na letním bytě, se zdá být pro Muže sedmi sester ideální volbou.

Je totiž spoluautorem příběhu, který v Českých Budějovicích dodnes slaví velké úspěchy. „Přitom vznikl jako plod čirého zoufalství. Náš předchozí umělecký šéf Ivo Krobot, jenž nyní působí v Hradci Králové, vyhlásil Českou sezonu. Hledali jsme současnou domácí hru, kterou bychom mohli uvést, ale po několikaměsíčním pátrání jsme zjistili, že se nám nic nezamlouvá. A tak naše dramaturgyně Olga Šubrtová začala číst i prozaické texty, až se dopracovala k tomuto,“ líčil Martin Glaser.

„Jaroslava Havlíčka mám jako autora ráda, ale tuto jeho prvotinu jsem neznala. Tato útlá knížečka mi náhodou vypadla z knihovny,“ přiznala hostující dramaturgyně Olga Šubrtová. „Po přečtení této novelky mi bylo jasné, že je to přesně to pravé, co hledáme.“

Nakonec však zbyl z této šokující erotické grotesky jen hlavní motiv. „Vypráví o skupince mladých recesistů, kteří zahání nudu maloměstských životů tím, že na sebe vymýšlí různé kanadské žertíky. Jednoho dne se hlavní hrdina Emil Škvor za vydatné pomoci kamarádů rozhodne, že spáchá největší vtip svého života,“ pravil režisér inscenace, která v Pardubicích dostane novou tvář. „Budeme se snažit navodit iluzi, že se tento příběh odehrává právě teď a tady. Proto budou při projekcích k vidění i místní reálie,“ poznamenal Martin Glaser.