Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes večer pobesedujte ve hvězdárně

Pardubice – Na dnešní večer zve Astronomická společnost Pardubice do Velkého sálu Dům dětí a mládeže (DDM) v Gorkého ulici všechny zájemce na přednášku SVĚTLO nebo TMA? Že je světlo tím, bez čeho by astronomie ani neexistovala, posluchače od devatenácti hodin přesvědčí Marek Bálský, člen Astronomické společnosti Pardubice.

25.2.2011
SDÍLEJ:

Pardubická hvězdárnaFoto: DENÍK/ Luboš Jeníček

„Jedním z nejvýznamnějších smyslových ústrojí člověka jsou oči,“ uvádí lektor svou přednášku. „Lidské oči reagují na světelné podněty a umožňují tak vnímat naše okolí a ,poznávat svět’. Světlo je tedy jedním z nejdůležitějších předpokladů lidského poznání, neboť bez světla bychom nic neviděli. Světlo jako součást slunečního záření bylo zřejmě nezbytnou podmínkou vzniku života na Zemi.

Co si ale představit pod pojmem ,světlo‘? Je to hmota, vlnění, nebo jen lidská představa, kterou nikdo jiný ,nevidí’,“ zamýšlí se Marek Bálský. Ten vystudoval Elektrotechnickou fakultu Českého vysokého učení technického v Praze, specializaci Světelná technika. Této specializaci zůstal věrný a dodnes působí jako vědecký pracovník ČVUT v Praze, FEL.

O astronomii se začal zajímat v době středoškolských studií, kdy začal navštěvovat pardubickou hvězdárnu, a při vzniku Astronomické společnosti Pardubice v roce 2001 se stal jejím stálým členem. Později začal působit také na Hvězdárně barona Artura Krause DDM Delta Pardubice jako jeden z dobrovolníků věnujících se provázení po hvězdárně a dalším činnostem spojeným s popularizací astronomie.

Autor: Jan Šafář

25.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Ilustrační foto

Florbal: Čtyři vteřiny od plné sklenice

Cestu do porodnice nestihli, ale vše dopadlo dobře

Pardubice - Výjimečnou situací v životě každé rodiny je jistě narození potomka. Ne vše se však dá vždy spolehlivě naplánovat a situace se pak zaručeně vyvýjí jinak než by si nastávající rodiče přáli.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Pardubice - Loutková pohádka plná kouzel Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Kulturní dům Dubina.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení