Výstava Vášeň, čas a sklo ve Východočeském muzeu v Pardubicích spojuje oboje. Ve Velkém gotickém sále Zámku Pardubice se v pátek poprvé otevřela pro veřejnost.

„Jan Frydrych vyniká v oboru sběratelství i v umělecké sklářské tvorbě. Od mládí se uplatňovala jeho vášeň pro mechanismy hodin. Souběžně se věnoval práci brusiče skla a spolupracoval úzce s předními českými umělci v oboru. Postupně se i on etabloval jako mezinárodně uznávaný autor nesmírně efektních a extrémně náročných plastik z optického skla,“ řekl kurátor výstavy Ivo Křen. „Výstava poskytuje nádhernou podívanou, snoubící noblesu starých exponátů se světem imaginace v moderním umění,“ dodal Ivo Křen.

Skutečné vjemy, které zažívá návštěvník při pozorování plastik z optického skla, nedokáže vyjádřit ani fotografie, natož slovní popis. Artefakty působí z každého úhlu jinak, vybízejí k hledání konce nekonečných hlubin, zkoumání odlesků i hry zrcadel. Nedokonalost je předem vyloučena. „Pro svou tvorbu jsem si našel materiál, který odpovídá současnosti. Možnosti optického skla nejsou úplně využité,“ vysvětlil Jan Frydrych. Plastiky nabývají geometrických tvarů, jako jsou jehlany, kužely, krychle nebo koule. Každá je slepena z mnohakilogramových částí, které autor spojuje stejným lepidlem, jaké používala americká vesmírná agentura pro přilepení keramických destiček raketoplánů. Jan Frydrych má za sebou desítky výstav po celém světě a jeho díla jsou součástí sbírek muzeí a galerií v Česku i v zahraničí.

Hodiny sbírá Jan Frydrych od roku 1968. Za 50 let se jeho sbírka rozrostla na 456 kusů, zastoupeny jsou exponáty převážně z 18. až 20. století. Hodiny také sám opravuje a renovuje. Jeho sbírka je pouze z plně funkčních hodin. Sám Frydrych je konstruktérem náročných chronografů, které osazuje do exkluzivních skleněných bloků.

„Svůj první kus sbírky, takzvané předocaplovky s kyvadlem vpředu z let 1740 až 1760 jsem dostal od svého kamaráda, který je našel po požáru starého domu v popelu. Byly silně poškozené a nekompletní. Jelikož jde o velmi starý systém, který není běžný, čekal jsem 40 let, než jsem zajistil chybějící součástky a hodiny opravil,“ řekl o počátku své sběratelské vášně Jan Frydrych.

Vzácným kusem jsou například „čínské“ komodové hodiny z konce 18. století, jejichž skříňka je vyrobena z bahenního dubu. „Již takto staré hodiny mají vteřinovou ručičku, což je v této době výjimečná záležitost. Byly vyrobeny hodinářem v Zakázaném Městě a určeny pouze pro císaře a jeho nejbližším. V Evropě existuje jen pár podobných kusů,“ dodal Frydrych. Z nástěnných hodin zaujmou rámové zlacené z období biedermeieru. Neobvykle vysoké a úzké hodiny s hracím strojkem od firmy František Řebíček hrají melodii od Františka Škroupa, která je základem české hymny.

Zajímavý příběh se skrývá za každým z vystavených předmětů. Muzeum proto k výstavě vydalo katalog, který je v prodeji v pokladně zámku, a připravilo dvě komentované prohlídky - o sobotách 1. prosince a 19. ledna vždy od 14 hodin (rezervace na e-mail bekera@vcm.cz). Výstava Vášeň, čas a sklo je otevřena do 27. ledna 2019.