Na úterní tiskové konferenci o tom informoval režisér hry Petr Kracik.

Text je legendou

„Samotný text divadelní hry je legendou. Je důležitá typologie herců, musí být jiní. Dvanáct porotců rozhoduje o vině nebo nevině obžalovaného a při tom se představují jejich charaktery,“ řekl Kracik.

Jasný případ

V divadelní hře porotci rozhodují ve zdánlivě jasném případě. Přesto se mezi skupinou mužů najde jeden, který rozpoutá diskusi.

Fakta ztrácejí svou jednoznačnost, padnou nové otázky a objeví se další souvislosti. Začíná souboj dvanácti mužů rozhněvaných pro pravdu, vlastní ješitnost, sobectví i etické a přízemní důvody.

Argumenty porotců obrací pozornost od případu obžalovaného k životům a povahám těch, kteří soudí.

V pardubické inscenaci se představí Petr Dohnal, Josef Pejchal, Ladislav Špiner, Jan Musil, Radek Žák, Josef Vrána, Jan Hyhlík, Pavel Novotný, Jiří Kalužný, Alexandr Postler v alternaci Zdeňka Rumpíka a hostující František Švihlík a Petr Kostka. Kostýmy vytvořil Tomáš Krypta.

Slavný film

Příběh je známý především z filmového debutu amerického režiséra Sidneyho Lumeta, který na plátno převedl původně televizní hru Reginalda Rosea. Získal za něj v roce 1957 tři nominace na Oscara a vyhrál berlínský festival. Do českých kin se snímek dostal o tři roky později. Zajímavý byl tehdy i tím, že jednoho z porotců ztvárnil Jiří Voskovec, který po komunistickém převratu v roce 1948 emigroval.

Po celosvětovém úspěchu filmu napsal Rose i divadelní hru, která se už na českých jevištích objevila. Naposledy měla premiéru na podzim 2010 v pražském Divadle Radka Brzobohatého.

V roce 1973 nastudoval vynikající inscenaci Dvanácti rozhněvaných mužů v Brně Evald Schorm, výraznou roli osmého porotce hrál Ladislav Lakomý, na filmovém plátně ho ztvárnil Henry Fonda.