Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Emil Kotrba byl nejen dokonalým kreslířem koní, ale i jejich psychologem

Kladruby nad Labem - Výstava v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem ukazuje i oblíbenou techniku akademického malíře, kterou byla litografie.

24.1.2010
SDÍLEJ:

Národní hřebčín Kladruby nad LabemFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Ve výstavní síni Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem je v současnosti k vidění výstava obrazů od akademického malíře Emila Kotrby.
Emil Kotrba se narodil ve Znojmě roku 1912.

„Jako malý chlapec zažil, jak ztichlými znojemskými ulicemi hnali stovky koní k nádraží, odkud koně odvezli na frontu. Později slyšel vyprávět svého strýce o ušlechtilých statečných zvířatech, která na bojišti umírala stejně jako lidé,“ vysvětlil Kotrbův vztah ke koním jeho přítel Jaroslav Benda.

Benda byl v minulosti úspěšným jezdcem, na koni vyhrál třeba Velkou pražskou steeple〜chase ve Velké Chuchli. Akademický malíř Kotrba svého přítele ztvárnil na jednom z obrazů, které jsou v prostorách hřebčína k vidění.

Ve škole patřil Emil Kotrba k nejlepším kreslířům a v roce 1931 odjel do Prahy, kde studoval na akademii výtvarného umění. Tam si jej všiml Max Švabinský, který se stal Kotrbovým dlouholetým rádcem. Kotrba celý svůj život obdivoval koně.

„Touha poznat koně jej přivedla na veterinární fakultu, kam docházel tato ušlechtilá zvířata portrétovat. Kotrba měl rád koně zapřažené, u žlabu nebo zcela volné. Dá se říct, že se více než v Praze zdržoval v hřebčínech a chovných stanicích. Byl doma třeba v Kladrubech, Albertovci, Pecínově nebo Písku,“ seznámil náš Deník s osudy akademického malíře Jaroslav Benda.

Podle Bendy známý výtvarník pochopil, že má–li vytvořit portrét koně, musí být nejen dokonalým kreslířem, ale rovněž výborným psychologem zvířat.
Tomuto krédu odpovídal i Kotrbův pracovní den. „Už v pět hodin ráno šel jezdit na koni, pak celé dopoledne strávil v ohradách a ve stájích. Unaven prací si pak lehl do voňavého sena a spal. Nad ním stála rozkročená klisna a vedle něj leželo hříbě. Sám samozřejmě aktivně jezdil a závodil, dokud mu to zdravotní stav dovolil. Byl ale také zkušeným cvičitelem, který si vychovával své následovníky. Kromě toho působil také jako předseda trenérské rady a mezinárodní rozhodčí,“ popsal svého přítele Benda.

Kotrbovi se nelíbilo, že kůň, který po staletí pomáhal lidem, se stal v době techniky a strojů nepotřebným a zbytečným. Považoval to za zradu, ale někteří lidé pochopili, že kůň k člověku patří stejně jako pes. Oblíbenou technikou Emila Kotrby byla litografie.

„Není divu – tato technika plně odpovídá jeho schopnosti vyjadřovat se. Došlo k obraznému splynutí člověka s koněm. Kotrba dokázal zachytit, že kůň trpí, raduje se a je plný vášně. Jindy ukazuje mateřskou lásku či bujnou rozmařilost. Jen zradu kůň nezná,“ poznamenal Benda na adresu odkazu akademického malíře, který zemřel v roce 1983.

Lukáš Dubský

24.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení