HUfest je festivalem současné maďarské kultury u příležitosti předsednictví Maďarska v Radě Evropské unie. Permanentní vstupenku na festival lze pořídit za 250 korun.

„Maďaři jsou vedle Albánců nejosamělejším národem Evropy. Mají jazyk, kterému nikdo jiný než jeho obyvatelé nerozumí, a spletité dějiny kultur a etnik, jež na území Maďarska zanechaly svou genetickou výbavu. Maďaři neustále byli a jsou konfrontováni s nutností volby mezi Východem a Západem – ať již v dobách habsburského nebo sovětského panství, a také s tradovanými kolektivními charakteristikami, jako jsou nacionalismus, sklon k přesvědčení o vlastní nadřazenosti, ohnivá krev a rytmus v těle…

Maďarsko, to je díky přímému dotyku s tureckou říší i příchuť Orientu a samozřejmě také vynikající kuchyně. HUfest chce prostřednictvím několika hudebních, filmových, literárních a také kulinářských událostí podniknout sondu do maďarské kultury a představit ji domácímu publiku,“ uvedli pořadatelé festivalu.

Na dnešní den je od devatenácti hodin připravena debata se známým polským spisovatelem a varšavským novinářem Krzysztofem Vargou, autorem Guláše z turula - nezvykle sugestivní knihy o maďarské mentalitě, dějinách a kuchyni.

„Autor se v inteligentních niterných esejích zamýšlí nad kulturními tradicemi Maďarska, nad povahou maďarského národa, jeho výjimečností,“ řekli organizátoři.

Hostem debaty bude rovněž překladatel Pavel Peč. Součástí večera bude také ochutnávka maďarských specialit včetně lahodných maďarských vín.

(dub)