„Myslím, že na sobotní představení královéhradeckého Klicperova divadla Noc oživlých mrtvol návštěvníci Grand Festivalu smíchu v Pardubicích dlouho nezapomenou,“ konstatoval na adresu zřejmě nejkontroverznější inscenace letošního ročníku přehlídky nejlepších divadelních komedií ředitel pořádajícího Východočeského divadla Petr Dohnal.

„Bylo to představení, které pobavilo, ale i vyděsilo. Určitě nikoho nenechalo chladným,“ prohlásil Petr Dohnal.
A měl pravdu. Reakce diváků byly různé – od nekritického nadšení ze svérázné „poetiky“ autora a režiséra hry, uměleckého šéfa Klicperova divadla Davida Drábka až po nefalšované rozhořčení či zděšení, že něco takového je na jevišti vůbec možné uvést.

Na čem se oba tábory víceméně shodovaly? Že to byl jeden velký a poměrně hodně odvážný divadelní úlet…
Ostatně, jak jinak nazvat titul, v jehož finále společně tančí tatíček Masaryk s Barborou Škrlovou jako praotec a pramatka budoucích českých generací na písničku od světoznámé Britney Spears…

První český zombie horor s prvky sci–fi je bláznivou parodií, která si střílí skoro ze všeho – z katastrofických thrillerů, politiků, médií, celebrit, menšin, pojišťováků, sportovních fandů, milovníků country a bůhvíčeho ještě.

Řada scén a narážek byla mimořádně vtipných, navíc báječně zahraných celým souborem, který v této inscenaci účinkuje, nicméně někde už David Drábek přece jen přestřelil. Například scénou, kdy v hledišti zkolaboval „divák“, z něhož se vyklubal jeden z členů ansámblu a jen pár lidí v sále vědělo, zda skutečně jde o život nebo ne…

Kmotrou hradecké inscenace byla známá herečka Květa Fialová, kterou na jevišti přivítal potlesk. „Tleskáte, že ještě žiju, co? Bude mi 82 let a myslím, že jsem tady nejstarší. Všechny báby mého věku už jsou mrtvé,“ prohlásila Květa Fialová. Ta na Grand Festival smíchu zavítala už potřetí. „Byla jsem moc ráda, že jsem tu mohla být a měla to štěstí vidět na pardubickém jevišti hradecké divadlo,“ vtipkovala herečka, která jako dárek dostala perníkové srdce. „Zítra si ho nechám transplantovat,“ žertovala Květa Fialová.