Posluchačům nabídne různorodý repertoár a seznámí je také s novodobými skladateli. Řekl to šéfdirigent Marko Ivanović (na snímku). „Máme velkou šíři repertoáru a umíme se popasovat s hudbou populárně avantgardní, současnou i velmi starou. Je to dobré pro abonenty, posluchače i samotnou filharmonii,“ prohlásil šéfdirigent.

Pestrost je podle Ivanoviče prospěšná a filharmonici budou i nadále koncertní základnu rozšiřovat. „Orchestr, který funguje čtyřicet let, těžko vystačí jen s klasickým repertoárem,“ prohlásil dramaturg Bohuslav Vítek.

Sezonu v září otevře Karneval Antonína Dvořáka či symfonická rapsodie Leoše Janáčka Taras Bulba.
Hostem zahajovacího večera bude Ivan Ženatý, který přednese druhý houslový koncert Niccola Paganiniho.

„Většinou na první koncert zveme další hudebníky a vytvoříme jakýsi symfonický orchestr. Chceme zůstat komorní, i když nám někdy vyčítají, že si hrajeme na symfoňák. Při skladbách s větším obsazením se snažíme najít řadu zajímavostí a detailů, které mnohdy při velkých symfonických koncertech unikají,“ podotkl Vítek.

Filharmonie se snaží zvát do Pardubic mladší umělce, kteří patří k předním osobnostem tuzemských i zahraničních pódií. Nadcházející sezonu v Pardubicích zahraje klavírista Martin Kasík, Daniel Weisner, houslista Dalibor Karvay nebo varhaník Pavel Svoboda. Na abonentních koncertech se podílejí přední dirigenti - Petr Altrichter nebo Jan Talich.

„Poprvé se u nás představí specialista na starou hudbu Václav Luks a významný český hornista Radek Baborák, který už několik let vyměňuje svůj instrument za dirigentskou taktovku,“ uvedl Vítek.

Kromě koncertů v Pardubicích vyjíždějí filharmonici i do jiných měst. Vystoupí v Praze, Mariánských Lázních, Trutnově, Plzni, Ostravě, Litomyšli nebo Chrudimi.

„Když mají fanoušky hokejisté, můžeme je mít i my a mohou za námi jezdit,“ dodal dramaturg pardubické Komorní filharmonie.

(zr, čtk)