Oblíbená pardubická rocková kapela Vypsaná fiXa rozhodně nezahálí. Poté, co na podzim vydala novou desku Detaily, v nedávné době připravila také hudbu k filmu Čtyři slunce. O deskách, tvorbě písniček i internetovém pirátství hovořil zpěvák a frontman skupiny Michal „Márdi" Mareda.

Natočili jste hudbu k filmu Čtyři slunce. Jak jste se k tomuto projektu dostali?
Režisér Bohdan Sláma se přišel podívat na náš koncert do Strakonic. Pak se mi ozvali z produkce filmu, abych přišel na casting na hlavní roli. Šel jsem tam a můj výkon asi nebyl úplně nejlepší, takže mě nevybral, ale pozval nás, abychom si k němu přijeli zahrát. Víc jsme se skamarádili a on se zeptal, jestli bychom nezkusili složit písničku do titulku. Scénář jsem znal, takže jsem ji napsal rychle. Jemu se to hrozně líbilo a nabídl nám, že bychom se mohli pokusit o hudbu k filmu. Šli jsme do toho a vzešlo z toho tohle. Není to jenom naše hudba, vůbec to není typická fiXa. Ve filmu zazní i útržky několika punkových kapel, jako třeba Totální nasazení, E!E, N.V.Ú., ale na druhé straně i Mozart. My jsme taková spojnice.

Na nové nahrávce Čtyři slunce je pět písniček. Jak byste je popsal?
Udělali jsme té hudby mnohem víc, než která je použitá ve filmu. Říkali jsme si, že riffy jsou dobré, chtěli jsme je rozvinout a udělat z nich normální písničky. Nahráli jsme hudbu a texty jsem psal přímo pod ovlivněním děje filmu. Jsou o vztazích mezi postavami. Bohdan řekl, že je to super nápad, takže jsme natočili celé CD. Před každou písničkou je i uvozující dialog.

Obvykle vydáváte desku přibližně jednou za dva roky, ale teď jste vytvořili EP a na podzim nové album. Jak se to dá stíhat?
Myslím si, že deska by se nechala dělat každý rok, ale jsou na to různé názory. Navíc EP bylo kratší útvar a nedá se označit jako deska. Bylo to ale náročné a strávili jsme s tím spoustu času. Po desce jsem byl taky překvapen, že jsme ještě nahráli něco, za co se nemusíme stydět.

Ve vašich písních jsou časté odkazy na literaturu. Do jaké míry vás četba ovlivňuje při tvorbě textů?
V tomhle případě jsem byl hodně ovlivněn filmem. Jsem takový sběrač a pozorovatel. Někdy si něco přečtu a jdu si zahrát na kytaru. Na druhé desce jsme měli písničku Odvážný mladý muž a někdo to vzal tak, že jsme ovlivněni tvorbou Saroyana, ale přitom je to jen jedna písnička. Na dalších sedmdesát mělo vliv něco jiného.

Inspiraci chodíte hledat i na pardubické nádraží. Proč zrovna tam?
Ne, že bych tam přežíval, ale často jezdím vlakem do Prahy a v některých textech se to projevilo. Baví mě prohlížet si fotky měst, které tam jsou. Má to tam pro mě kouzlo, ale zároveň se tam mísí různé energie lidí, kteří někam jedou, nebo na někoho čekají. Je to tam zajímavé, ale skončit bych tam nechtěl. (smích)

Jaké jsou reakce na desku Detaily?
Myslím si, že je dobrá a poctivá. Bubeník Pítrs říkal, že se za to nemusíme stydět. Samozřejmě se některým lidem líbí a některým ne. Je to už třetí deska s producentem Dušanem Neuwerthem a pro mě to byl vrchol naší spolupráce. Po třech čtyřech letech se ukáže, co je dobře a co špatně. Teď je ještě brzo to hodnotit.

Proč jste desku pojmenovali Detaily?
Hodně jsme se nad názvem dohadovali. Jedna z tažných písní se jmenuje Detaily. Dušan Neuwerth přišel na to, že v textech je častý motiv sídliště. V panelácích se ozývá spousta zvuků, ťukání, ruchů a šramotů, takže jsme to na desku začali vyrábět cíleně. Vytvářeli jsme podivné zvuky, které tam jsou nenápadně zapuštěné. S tím souvisí název, protože jsou to detaily zvuků a detaily života na tomhle místě.

Fotku sídliště máte i na přebalu desky.
S tím se vytvořila celá koncepce, udělali jsme fotky na nejvyšším věžáku v Pardubicích. Od mala mě zajímalo, co tam je. Za totality tam měla být kavárna, ale protože by z ní bylo vidět na letiště, nevznikla. Teď je tam prázdný prostor a spousta uschlých much. (smích) Fotky jsme dělali s Danem Vojtěchem. Museli jsme získat spoustu povolení, abychom se tam vůbec dostali. Šli jsme tam ve čtyři ráno a čekali jsme, až bude mezi tmou a světlem.

Detaily i Čtyři slunce si mohou vaši fanoušci volně stáhnout na internetu. Jaký je váš názor na internetové pirátství?
Když někdo přijde a řekne, že si to stáhnul, neobejmu ho a neřeknu, že je borec. Je to ale normální realita. Za stažení nám každý desátý až dvanáctý člověk něco pošle. Každý si může přebrat sám, o čem to vypovídá. Piráti často operují s tím, že okrádají velké vydavatelské firmy, kterým to patří, ale my máme vlastní label. Beru to tak, že pro muziku je to očistný proces, protože ji dělají lidi, které to opravdu baví.

Na co se teď mohou vaši fanoušci těšit?
Naše hlavní akce je na konci srpna, kdy pořádáme festival On the Road,  chceme  udělat také  další ročník.  Jinak pojedeme koncerty a budeme hrát na Rock for People i JamRocku.

Lenka Štěpánková